Ha a határt járva „fehéredő” lucernatáblát látunk (1. kép), rovarkártételre gondoljunk.
Hűvös, gyakran csapadékos tavaszunk van, nem szeretik ezt a rovarkártevők, eddig csupán a repceszár károsítóitól láthattunk erőteljesebb kártételt, más növénykultúrában szinte alig találjuk nyomát rovaroknak. Ezt tapasztalhatjuk a lucerna kártevőinél is, hetekkel vagyunk hátrébb a tavalyi állapotokhoz képest. De, van kivétel! A lazább szerkezetű, gyorsabban melegedő talajokon, fekvésükben védettebb területeken erőteljes, akár táblaszintű (2.-3. kép) kártételük alakult ki mostanra. Mely kártevőkről van szó?
A lucernabogár (Gonioctena fornicata) minden lucernatermesztő által jól ismert kártevője a lucernának. Mind a kifejlett egyed, mind pedig a lárva (4. kép) károsít, a lombozatot, valamint a hajtásvégeket, a bimbókat rágva okoznak időnként akár fokozott mértékű kárt, ami főként a levélfelület csökkenésében mutatkozik meg.
Szintén jól ismert kártevője a lucernának a lucernaormányos (Hypera postica), amelynél a legnagyobb kárt a lárva (5. kép) okozza. A kártétel egyaránt érintheti a lombozatot, a leveleket és a hajtásokat, azonban a virágrügyek is károsodhatnak.
A két kártevő együttes jelenlétekor nagymértékű lombvesztés alakulhat ki. A lombozat, a levelek lyuggatottak, karéjozottak, „cafrangosak”, a szárrészekkel együtt rágottak, hámozgatottak (6.-7. kép). Mindezek miatt az állomány fehéredő, fakó színű, már messziről mutatja a problémát.
Amennyiben a lucerna vetésével nemcsak a zöldítéses támogatás elnyerése a célunk, hanem azt takarmányozásra kívánjuk használni, ezért fontos a hozam, a képeken látható kártétel már gazdasági kárt fog okozni számunkra. A betakarított takarmány mennyisége csökken, minősége romlik, ezért nem szabad eddig az állapotig eljutni. Az általam látott lucernatáblák nagy részén még közel sem ennyire erőteljes a rovarkártétel, még nem késő egy egyszerű, kontakt hatású rovarölő készítménnyel (pl. lambda cihalotrin hatóanyag) beavatkoznunk. Ha van lehetőségünk rá, akkor várjunk ki egy napos, meleg, lehetőleg nem viharosan szeles időjárású napot. Ez nemcsak a permetlé esetleges elsodródása miatt fontos, hanem azért is, mert ilyen napokon tartózkodnak mindkét faj lárvái a lombozat felső részében, ahol az ilyen típusú szerrel is könnyen elérhetjük őket és hatékonyan gyéríthetjük egyedszámukat.