Szakcikkek

A repcefénybogár az idei évben kevesebb bajt okozott

Agrofórum Online

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) a repce egyik legveszélyesebb kártevője, amely a virágzás előtt álló, zöld- és sárgabimbós állapotú állományok károsításával okozhat akár jelentős terméskiesést. Az idei, átlagosnál hűvösebb tavaszi időjárás a megszokottnál kisebb egyedszámát, valamint kisebb kártételét eredményezte azokon a területeken, amelyeket a Dél-Alföldön rendszeresen szemlézek.

Károsított virágbimbók
Károsított virágbimbók és virágok

Kisebb hullámokban meg megjelent ugyan, igazodva a rövid melegebb periódusokhoz, azonban kártételi szinten csak az elmúlt napokban mutatkozott, egyelőre a táblaszegélyeken. Bár ott már találhatók károsított bimbók (1. kép) és virágok (2. kép), de mivel a repce mostanra bevirágzott, nagyobb kártételétől nem tartok. Miért?

Biztonságban a bimbók, kinyíltak az első virágok

A repcefénybogár egynemzedékes kártevő, amely kifejlett alakban telel. Az időjárás alakulásától függ a telelésből való előjövetele, de az általában áprilisban történik meg, amikor az átlaghőmérséklet eléri a 9-10 °C-ot. (Térségünkben az első -fázós- egyedet ebben az évben március 30-án találtam meg, nagyobb egyedszámban pedig április 13-án.) Táplálkozásakor virágport keres, így az ilyenkor sok esetben már rejtett- vagy zöldbimbós állapotú repcéket keresi fel, ahol táplálékot keresve berág a bimbóba. Ennek során mind a porzókat, mind a bibét károsíthatja, amely terméskötődési problémákhoz vezethet. Ennek nyomai a felkopaszodott virágzati tengelyen megtalálhatók, a fénybogárkártétel miatti kötődési problémát a rövid virágnyelek mutatják. Fontos, hogy csak abban az esetben károsítja a bimbókat, ha másképpen nem tud a virágporhoz hozzáférni. Ha már megindul a virágzás és a kinyílt virágokban könnyen hozzáfér táplálékához, kártétele megszűnik, vagy jelentősen mérséklődik (3. kép).

Repcefénybogár-lárva a virágban
Repcefénybogár-lárva közelebbről

Bár ritkán említjük meg, de az imágó mellett a lárva (4.-5. kép) is károsíthat! A tojásrakás során a nőstény a tojásait a porzószálakhoz ragasztja, virágonként általában csak 1-2 db-ot. Mivel azonban egy virágba több nőstény is rakhat tojást, abban több lárva is fejlődhet egyidejűleg. A lárvák fejlődésük során szintén virágporral táplálkoznak, eközben pedig megsérthetik mind a porzószálakat, mind pedig a bibét. Ez, hasonlóan a kifejlett egyed kártételéhez, terméskötődési problémákat okozhat. Az természetesen nem kérdés, hogy a fő kártevő a kifejlett egyed, de talán nem baj, ha tudjuk, a virágban fejlődő lárva tovább fokozhatja a kártételt.

Óvjuk a beporzó rovarokat!

Az általam járt repcetáblákon meglepődve tapasztaltam, hogy egyes helyeken legalább annyi repcebecő-ormányost (Ceutorhynchus assimilis) találtam, mint repcefénybogarat, sőt, esetenként talán még többet is. Ezért érdemes jobban megnézni a tábláinkat, és ha a fénybogár miatt már nem is szükséges, de a becőormányos miatt talán érdemes lehet védekeznünk. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a virágzó repcénket jelenleg tömegesen járják a beporzó szervezetek (6. kép), amelyekre nem lehet eléggé vigyáznunk. Ezért, ha rovarölő szeres védekezést végzünk, megfelelő szerválasztással, vagy méhkímélő technológia alkalmazásával óvjuk őket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan.

Új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás a John Deere-tól

2025. május 16. 14:10

A John Deere Precision Essentials Package egy új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás.

Tafrina veszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Teafaolaj: természetes megoldás bőrproblémákra és fertőtlenítésre

2025. május 16. 08:10

A teafaolaj antibakteriális és gombaellenes tulajdonságai révén számos egészségügyi és háztartási alkalmazásban bizonyított.

Az Avaunt® 150 EC kulcsszerepe a repce-fénybogár elleni védekezésben

2022. február 17. 09:39

Az elmúlt néhány évben gyökeresen megváltozott az őszi káposztarepce növényvédelmi technológiája. Ennek oka elsősorban a növényvédőszer hatóanyagok kivezetése (klórpirifosz, tiakloprid), valamint a piretroid rezisztencia kialakulása a repce-fénybogár populációk esetében.

Felerősödtek a gabonalisztharmat tünetek

2021. május 4. 07:47

Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel.

Aggodalomra adhat okot a repcefénybogár tömeges jelenléte

2020. március 30. 16:47

A kártevők közül most a repcefénybogár tömeges jelenléte ad okot az aggodalomra. A lehűlés okozta fejlődéslassulás miatt elhúzódik a repce virágzása, emiatt sok a megrágott bimbó.

Kezdődik a repcefénybogarak károsítása

2025. április 8. 08:10

A repcefénybogarak károsítják az őszi káposztarepce állományainkat, ugyanakkor megítélésük szigorúbb, mint más, közismert repcekártevőké.