Szakcikkek

A talajlakó kártevők felmérésének jelentősége

Agrofórum Online

A tavaszi hónapokban a vetések előtt fontos tisztában lenni a talajlakó kártevők jelenlétével. Kikkel állunk szemben és hogyan szemlézhető a jelenlétük a területeinken?

Elővetemény függvényében is vannak különbségek a talajlakó kártevők jelenlétében. Szalmásabb területen mindig több kártevővel fogunk találkozni.

A főbb talajban károsítók közül kiemelendő a pattanóbogarak szerepe. Lárvájuk, a drótféreg több éves fejlődésük során igen nagy kárt képesek okozni a magokban, kikelő csíranövényekben.

Másik polifág kártevőnk a vetési bagolylepke mocskospajorja, mely ugyanúgy a fejlődő gyökér visszarágásával tud kárt okozni.

A cserebogár pajorok is sokfélék lehetnek, szintén évekig a talajban károsítva nehezítik meg a gazdálkodó mindennapjait.

Kártételük mértéke a talajfertőtlenítő és csávázószerek kivonása óta egyre nagyobb gazdasági szintet is képes elérni. Különösen a tág térállású kapásnövényekben igen komoly ritkulást tudnak okozni, ahol minden tőnek külön jelentősége van. Fontos beszélni a másodlagos kártételükről is, ugyanis nem csak közvetlenül okoznak kárt ezek a kártevők. Rágásuk nyomán baktériumos, gombás megbetegedéseknek nyílik út a sebzett gyökéren át, de a területen a kiritkulás után keletkezett üres helyeket könnyen betöltik a gyomok is.

A talajlakó kártevők közös jellemzője, hogy a telet a mélyebb rétegekbe húzódva töltik, majd a tavaszi felmelegedéssel mozognak a felsőbb rétegekbe, a gyökerek zónájába, ekkor kezdik meg táplálkozásukat. Ilyenkor tudjuk alkalmazni a talajcsapdákat, hiszen az „ébredő” lárvák a friss csírázási „illatok” hatására rögtön a csapda köré gyűlnek.

Fontos az előrejelzés, a táblán elszórt jelzőpontok alatt csapdázva megállapíthatjuk, hogy az adott területen mekkora kártétellel kell számolnunk.

A talajba helyezett gabona- és kukorica-vetőmagvak a csírázásuk során odavonzzák a közelben lévő kártevőket. Az előrejelző csapdák adatait a vetés előtt értékes információvá tudjuk formálni. Ha sok fogásunk van, a sikeres kelés érdekében mindent be kell vetni, hogy ne károsodjon a kultúra. Fontos lehet a csapdázott fajok alapján meghatározni az alkalmazni kívánt talajfertőtlenítő és/vagy csávázószerek dózisát is. Ha pedig nincs a területen veszélyt jelentő talajlakó, akkor ezek alkalmazása csökkenthető, elkerülhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Amit a napraforgó peronoszpóráról tudni érdemes

2025. április 3. 08:10

A napraforgónak kórokozói között sajnos vannak olyanok is, amelyek ellen a vegetációs időben már nem sokat tehetünk.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

Jelentős a gyapottok bagolylepke kártétele

2021. augusztus 24. 16:14

A kukorica állományok kukoricamoly fertőzöttsége változatlanul magas és a lepkék rajzása emelkedő tendenciát mutat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését!

2022. október 12. 10:17

Folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését, hogy ne takarja a pázsitot tartósan, mert különösen csapadékos időben károsítja a füvet.

Hatékony védelem a talajlakó kártevők ellen

2019. február 4. 06:02

2019-ben sem lesz egyszerű dolguk a hazai kukorica- és napraforgó-termesztőknek.

Teljeskörű talajfertőtlenítés: piretroid rovarölő granulátum

2024. április 11. 11:10

A talajfertőtlenítés szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében is alapjaiban meghatározza növénytermesztésünk sikerességét. A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.