Határszemle

Az idei nem egy „gombás” évjárat a napraforgótáblákon, de…

Agrofórum Online

Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne találnánk gombafertőzés miatt barnuló, száradó napraforgótányért. Ráadásul mindez sokszor jár együtt olyan tünetekkel, amelyek igazán nem mondhatók szokványosnak. Ilyen például a levélnyeleken, esetleg beteg tányérokon megjelenő fehér hab, a beteg szövetek közül kibuggyanó, bőven folyó váladék. Ezeket a tüneteket azok a növények produkálják, amelyek rizópuszos tányérrothadással (Rhizopus spp.) fertőződtek.

A napraforgót több fajuk is betegítheti. Közös jellemzőjük, hogy kifejezetten melegkedvelő gombák, kedvező számukra a meleg, hőségnapokkal tarkított nyári időjárás, a harminc fok feletti hőmérséklet. A növényeket általában rovarkártétel (rovarrágás, poloskaszúrás) helyén fertőzik meg, ennek nyomán indul meg a növényi részek rothadása. Ennek során a szövetek között „túlnyomás” keletkezik, amely miatt bőséges váladék jelenik meg a felületen, de ez sok esetben jár együtt fehéres színű „hab” megjelenésével, amely kisebb nagyobb csomókban látható a beteg részeken (1.-2. kép).

1. és 2. kép: Rizópuszos fertőzés miatt képződött „hab” a napraforgónövényen

Ennek érdekessége, hogy enyhén alkoholos, amit a folyadék vagy hab édeskés illata is elárul. A fertőzés következménye a növényi részek száradása, ugyanis a rothadási folyamat végén – szemben az egyéb tányérfertőző kórokozókkal – a beteg tányér nem esik szét, hanem beszárad (3. kép). A rizópuszos fertőzés könnyen összetéveszthető a szürkepenészes szár- és tányérrothadással, ahhoz hasonlóan a tányéron gyakran jelenik meg szürke penészgyep. Meleg és száraz évjáratokban szinte mindig találhatunk rizópuszos töveket a napraforgótáblákon, de az okozott terméskiesés általában nem jelentős.

3. kép: A rizópusszal fertőzött napraforgótányér gyakran keményre szárad

Az említett alkoholos váladék rendkívüli módon vonzza a környék rovarvilágát, azokon gyakran – szinte izgalmi állapotban – együtt táplálkoznak legyek, darazsak, házi és vadméhek, valamint egyéb rovarok (4. kép).

4. kép: A betegség miatt ürülő, enyhén alkoholos váladék nagy népszerűségnek örvend a rovarok körében

Ez a könnyen elérhető táplálékforrás gyakran áldozatokat is kíván, nem ritka, hogy a ragacsos folyadékba ragadt, elpusztult rovarokat, köztük akár házi méheket is találhatunk (5. kép).

5. kép: A ragacsos váladék sok rovar pusztulását okozhatja

Ha a napraforgótáblákat járva szokatlanul erős rovarzúgás ütné meg a fülünket, érdemes a fenti tüneteket és a felajzottan táplálkozó rovarokat keresnünk. Érdekes, gyakran megmosolyogtató látványban lesz részünk!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Röviden a napraforgó peronoszpóráról

2024. február 1. 10:10

A napraforgó a burgonya, illetve talán még az árpa mellett az egyik „legbetegebb” szántóföldi kultúrának tekinthető. Termesztésének biztonságát a benne rendkívül gyakran megjelenő betegségek elleni hatékony védekezés döntő mértékben meghatározza.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.

Napraforgó: a védelem minden eszközére szükség van!

2023. június 2. 06:34

Integrált növényvédelemmel lehet sikeres a védekezés a komoly terméskiesést, és ezzel jövedelemcsökkenést okozó betegségek ellen.

Napraforgó, repce, és szója tápanyag-utánpótlása Yara termékekkel

2023. január 30. 06:36

A vetésszerkezetben bekövetkező változások egyértelmű nyertesei az olajos növények lettek. Ezen növények vetésterülete gyakorlatilag közelít a kukoricáéhoz.