22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Szakcikkek

Becőszúnyog vagy becőormányos?

Agrofórum Online

Ahogy haladnak az érés felé a repceállományok, úgy nő a sárguló, barnuló, gyakran felnyílóban lévő becők száma. Ennek az oka rovarkártétel is lehet, de gyakran nehéz megmondani, mely kártevő felelős azért.

Becőt károsító kártevőink

A repcebecőt két rovarfaj károsíthatja, a repcebecő-ormányos és a repcebecő-szúnyog. Ezek a fejlődő becőkbe rakják tojásaikat, az abból kikelő, majd az azokban fejlődő lárvák okolhatók a kártételért.

A repcebecő-ormányos a legtöbb évben korán, már a virágzást megelőzően megjelenik az állományokban. Mivel a virágzatban tartózkodnak és nem annyira „félősek”, hogy a közeledtünkre ledobnák magukat arról, kifejezetten könnyű őket megtalálnunk. Egy virágzaton nagy számban fordulhatnak elő, akár nyolc-tíz darabot is számolhatunk belőlük. E tömeges jelenlét ellenére tojásrakásuk jellemzője, hogy egy becőbe egy maximum két tojás kerül. A nőstények a tojásrakást követően megjelölik a becőt, így kerülve el, hogy más nőstény is ugyanabba helyezze el a sajátjait. Ez a későbbi becővizsgálatnál szempont lehet, ha feltűnően kevés lárvát látunk egy becőben, az a becőormányos jelenlétét valószínűsíti. A lárvák a magokat fogyasztják, fejlődésük során egy-két darabot pusztítanak el. Kártételük nyomán a becő kényszerérett lehet, idő előtt felnyílva jelentős pergési veszteséget okozva.

1. kép – Tünetes becők az állományban (2022. május 27.)

A repcebecő-szúnyog ugyanúgy a fejlődő becőkbe helyezi tojásait. Korábban az a szemlélet uralkodott, hogy a becőszúnyog tojásrakása szorosan kapcsolódik a becőormányoséhoz, kihasználja az ormányos által ejtett sérüléseket arra, hogy maga is elhelyezze a tojásait. Ez a feltételezés mára megdőlt, mert bár van igazság a fent leírtakban, a becőszúnyog sértetlen becőkbe is képes lerakni tojásait. Ez tömegesen is megtörténhet, egy becőbe akár több nőstény is lerakhatja tojásait. A becőszúnyog kifejlett egyedeit sokkalta nehezebb megtalálni a repceállományban, kis méretük, finom testfelépítésük miatt ritkán figyelünk fel rájuk az állományok szemlézése során. A kártétel végeredménye hasonló, mint a becőormányos esetén, a becő kényszerérett lesz, gyakran felnyílik, jelentős pergési veszteséget okozva ezzel.

2. kép – Repcebecő-szúnyog lárvái (2022. május 11.)

Amennyiben nem alkalmazunk valamilyen előrejelzési módszert, nem csapdázunk, a két kártevő észlelése közti különbségek könnyen tévútra vezethetnek minket. Ha sok becőormányost látunk, minden becőfelnyílás mögött annak kártételét sejtjük, miközben közelebbről megvizsgálva az ilyen becőket, mást is találhatunk, például becőszúnyog lárváinak tömegét. De, hogyan különböztethetjük meg ezeket egyszerűen és gyorsan, ha a repcetábla belsejében találunk tünetes becőket, miközben a nagyítónk a táblaszélen álló autónkban maradt?

A tünetes becők

A fentiekben tünetes becőket emlegettem, de mit értettem ez alatt? Bármelyik kártevő is károsítsa is a becőt, az még akkor is torzul, ha még a kártétel kezdetén tartunk. A torzulás alatt görbülést, megvastagodást kell érteni. Ezekhez az idő előrehaladtával elszíneződés is társul, eleinte sárgulás, amely lehetséges, hogy csak a becő egy kis részét érinti, de ez kiterjedhet akár a teljes felületére is. Ezt rövidesen követik a száradásos tünetek, amelyek barnulással járnak. Az erősen károsított becőknél bekövetkezhet azok felnyílása is, amikor a varrat mentén szétválik a két becőrész.

3. kép – Repcebecő-szúnyog különböző korú lárvái (2022. május 27.)

Az esetek nagy részében a kártétel a táblaszélről halad a tábla belseje felé, többnyire ezen a részen fogunk nagyobb tömegben károsított becőkre találni (1. kép).

Melyik lárva melyik?

A tünetes becőket felnyitva, sokszor már első pillantásra apró, hófehér, nyüzsgő, akár több tucatra rúgó számú lárvatömeget látunk (2. kép). Ezek a szétnyitott becő falán, valamint a magokon nyüzsögnek, azt még nagyítóval sem észleljük, hogy a magokat nagy kiterjedésű, mélyre hatoló rágáskár érné. Ha sok lárvát látunk, amelyeknek egy része lehet fehér, egy része pedig sárgás, okkeres (3. kép) és ezek láthatóan a magok felszínén mozognak, biztosak lehetünk abban, hogy azok a becőszúnyog lárvái.

4. kép – Repcebecő-ormányos lárvája a becőben (2022. május 27.)

Mást fogunk találni, ha a repcebecő-ormányos lárváit keressük. Többnyire csupán egyetlen lárvát fogunk találni (4. kép), de kettőnél biztosan nem többet. Ezek a magok belsejét fogyasztják, gyakran teljes testükkel a mag belsejében tartózkodnak (5. kép). A tünetes becőket felnyitva azt fogjuk látni, hogy egy, esetleg több, egymás mellett lévő mag, vagy igen rövid becőrész barnul. Ha ezt nagyítóval vizsgáljuk, többnyire magát a lárvát is meg fogjuk találni. Annak színe sárgás, barnás, okkeres, de amiben egyértelműen különbözik a becőszúnyog lárváitól, hogy mérete nagyobb, fejtokja barna (6. kép).

5. kép – Repcebecő-ormányos magot károsító lárvája (2022. május 27.)
6. kép – A repcebecő-ormányos lárváját színe, nagyobb mérete, barna fejtokja egyértelműen megkülönbözteti a becőszúnyog lárváitól (2022. május 27.)

Amikor a lárvák már a becőben károsítanak, a védekezési lehetőségeink elfogytak, a kártétel mértékét befolyásolni már nem tudjuk. Ennek ellenére talán nem haszontalan, ha felismerjük, mely kártevőhöz kapcsolódnak az állományban tapasztalt tünetek. Talán a következő évi repceszezonban a segítségünkre lesznek ezek az ismeretek a védekezési stratégia kialakításában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Rózsa növényvédelme: most kell megvédeni!

2025. április 29. 08:10

A rózsákra idén is lecsapnak a kártevők és a tintafoltosság – most van itt az ideje a megelőző, növényvédő szeres kezeléseknek.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Az Avaunt® 150 EC szerepének felértékelődése a szerkivonások tükrében

2021. február 22. 07:46

Az Európai Unió az utóbbi években számos növényvédőszer-hatóanyagot ítélt kivonásra, és jelenleg is több felülvizsgálat van folyamatban. Az őszi káposztarepcében használatos klórpirifosz és tiakloprid is kikerült a használható peszticidek köréből, hogy csak legfontosabbakat említsük.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

A búza és a kukorica piaca lendületet kapott pénteken

2023. március 19. 09:47

Amerikában vegyesen mozogtak a terményárak pénteken, míg Európában az eladók voltak határozott fölényben.

Drágult a búza, a kukorica és a szójabab is

2023. február 9. 06:10

A chicagói búza-, kukorica- és szójabab határidős jegyzésára szerdán erősödött, amit a dél-amerikai időjárási viszonyok is alátámasztanak.