Igazán nem állíthatjuk, hogy a tavaszi időszak jellegzetes kárképe lenne repcében a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) kártétele. Azt pedig végképp nem mondhatjuk, hogy az olyan mértékű is lehet, amely akár az érintett növény pusztulásához is vezethet.
Ennek ellenére sikerült egy olyan táblaszegélyre akadnom, amelyben növényenként több kártevőt is találtam (1. kép), ahol a más okok miatt szenvedő, növekedésükben, fejlődésükben elmaradt növényeket erős bolhakár érte.
Ez alatt azt kell érteni, hogy a szárakon, a levélnyeleken számtalan egymás mellett sorakozó, mélyre hatoló rágásnyom (2.-3. kép), a leveleken pedig nagyszámú hámozgatás volt látható (4. kép).
A kártétel, a sérülések súlyossága akkor látszik igazán, ha egészen közelről nézzük meg őket (5.-6.-7. kép). A területet járva látványos volt, hogy miközben a gyengült növényeken bőségesen találhattam a kártevőből is, és a kártételből is, az egészséges, akár a közvetlen tőszomszédságban lévő egészséges, kellően fejlett növényeken szó szerint egyetlen egyet sem.
Számomra a kártétel legnagyobb érdekessége az, hogy ilyen korán találkozhattam vele. A nagy repcebolha egynemzedékes faj, amely lárva alakban telel a repce levélnyelében, esetleg szárában. A fejlődése a szakirodalom szerint májusra jut el odáig, hogy kirág a növényből, a talajban bábozódik, majd imágóvá fejlődik. A bemutatott felvételek azonban csak pár napja, március 31-kén készültek! A dolog tanulsága, hogy a vártnál korábban is megjelenhetnek a kártevő új nemzedékének egyedei, amelyek bár szántóföldi növénykultúrákban nem tudnak már érdemleges károkat okozni ebben az időszakban, de azért nem árt rajtuk tartanunk a szemünket.