Határszemle

Fehérpenészes fertőzés első tünetei a napraforgótáblákon

Agrofórum Online

Ha a napraforgótáblákat járva teljes növényre kiterjedő hervadásos tüneteket találunk, vessünk egy pillantást a száralapi részre, lehetséges, a magyarázatot ott fogjuk megtalálni.

Nem kedvez ez a mostani időjárás a fehérpenészes szár- és tányérrothadás (Sclerotinia sclerotiorum) kórokozójának, de ez nem jelenti azt, hogy ne találnánk a napraforgóállományokban fertőzésének jeleit mutató töveket. Jellemzően a bimbós állományokban szétszórtan, helyenként egy-két növényen kezdenek megmutatkozni azok a teljes növényre kiterjedő hervadásos tünetek (1. kép), amelyek utalhatnak a megbetegedésre. Nem szabad összekeverni ezeket azzal, amikor csak néhány alsó levél lankad, az vízhiányos állapotot mutat.

1. kép: Jellegzetes, az egész növényre kiterjedő hervadás

Jelenleg még kizárólag csak a kórokozó primer fertőzésével találkozhatunk, amely szinte minden esetben a talajban lévő kitartóképleteiből, a szkleróciumokból indul ki, bár nem lehet kizárni a vetőmagban lévő micéliumról való fertőződést sem. Milyen tüneteket kell keresnünk? Ha a lankadó növény talajszint közeli, száralapi részét megnézzük közelebbről, akkor ott barna foltot fogunk látni (2. kép), amelyen gyakran láthatjuk a kórokozóra jellemző koncentrikus mintázatot (3. kép).

2. kép: A száralapi részen látható barnuló folt fehérpenészes fertőzésre utal
3. kép: A kórokozó jellegzetes koncentrikus mintázata a megbetegített szárrészen

Ez csapadékosabb körülmények között vizenyősnek tűnő, gyakran szürkés-zöldes színű, amin sokszor fehér gombafonalakat, szinte vattaszerű csomókat fogunk találni. Ezek a mostani forróságban nem láthatók, a foltok szárazak, kivilágosodó barna színűek, inkább korhadásos tüneteket mutatnak, mintsem rothadásosakat. A fertőzött szárrészt szétvágva annak belsejében legtöbbször megtalálhatjuk a kitartóképleteket, a változatos méretű és formájú, fekete szkleróciumokat (4. – 5. kép) is. Ezek a talajba kerülve igen hosszú ideig, akár 6-8 évig is fertőzőképesek maradnak, megfelelő körülmények között gombafonalat fejlesztenek, amellyel -a fentiekben tárgyalt primer módon- megfertőzik a napraforgót.

4. kép: A megbetegített szárrész belseje, benne a fekete szkleróciumok
5. kép: A változatos méretű és formájú szkleróciumok egyike

Az ilyen formában megtörténő megbetegedés ellen a növényvédelem eszköztárában nem találunk igazán hatékony megoldást. Azt a megfelelő vetésváltással lehet a legkönnyebben elkerülnünk, azzal, hogy nem vetünk négy évnél korábban napraforgót önmaga után. Ez ökölszabály kellene legyen, de egyre gyakrabban találkozhatunk három, de akár két évre visszavetett napraforgóval is. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a repce és a szója ugyancsak gazdanövénye a fehérpenészes rothadásnak, így, ha azok is szerepelnek a vetésforgóban, nem tudjuk biztosítani a megfelelő növényi sorrendet. Mind szárazabbá váló időjárásunk a kórokozó számára egyre kevésbé kedvező környezeti körülmények a legtöbbször ugyan gátat szabnak a nagyobb kár bekövetkeztének, de tisztában kell lennünk annak kockázatával, hogy egy hűvös és nedves évjáratban a fehérpenész „büntetni” fog.

A tenyészidőszak során később is kialakulhat fehérpenészes fertőzés, de az már a szár felsőbb részeit, valamint a tányérokat érinti. Ennek a hűvös és csapadékos évjáratok kedveznek, amire a mostani állás szerint nem látszik túl sok esély. Azonban, ha bekövetkeznek ilyen fertőzések, a „Határszemle” rovatban be fogunk róluk számolni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Stabil technológia a napraforgó gyomirtásában a speciális, nehezen irtható gyomok ellen is

2022. február 16. 08:00

A 2021-es termelési ciklus kiemelkedően sikeres növénye volt a napraforgó, hiszen jól kiszámítható költségekkel, de évről évre folyamatosan és jelentős mértékben növekvő átvételi árakkal számolhatnak a termelők. Gondolunk itt azokra is, akik szerződött áron adták át a terményt, vagy éppen azokra, akik a piaci ár csúcsait is el tudták érni.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.