21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Szakcikkek

Fehérpenészes fertőzés első tünetei a napraforgótáblákon

Agrofórum Online

Ha a napraforgótáblákat járva teljes növényre kiterjedő hervadásos tüneteket találunk, vessünk egy pillantást a száralapi részre, lehetséges, a magyarázatot ott fogjuk megtalálni.

Nem kedvez ez a mostani időjárás a fehérpenészes szár- és tányérrothadás (Sclerotinia sclerotiorum) kórokozójának, de ez nem jelenti azt, hogy ne találnánk a napraforgóállományokban fertőzésének jeleit mutató töveket. Jellemzően a bimbós állományokban szétszórtan, helyenként egy-két növényen kezdenek megmutatkozni azok a teljes növényre kiterjedő hervadásos tünetek (1. kép), amelyek utalhatnak a megbetegedésre. Nem szabad összekeverni ezeket azzal, amikor csak néhány alsó levél lankad, az vízhiányos állapotot mutat.

1. kép: Jellegzetes, az egész növényre kiterjedő hervadás

Jelenleg még kizárólag csak a kórokozó primer fertőzésével találkozhatunk, amely szinte minden esetben a talajban lévő kitartóképleteiből, a szkleróciumokból indul ki, bár nem lehet kizárni a vetőmagban lévő micéliumról való fertőződést sem. Milyen tüneteket kell keresnünk? Ha a lankadó növény talajszint közeli, száralapi részét megnézzük közelebbről, akkor ott barna foltot fogunk látni (2. kép), amelyen gyakran láthatjuk a kórokozóra jellemző koncentrikus mintázatot (3. kép).

2. kép: A száralapi részen látható barnuló folt fehérpenészes fertőzésre utal
3. kép: A kórokozó jellegzetes koncentrikus mintázata a megbetegített szárrészen

Ez csapadékosabb körülmények között vizenyősnek tűnő, gyakran szürkés-zöldes színű, amin sokszor fehér gombafonalakat, szinte vattaszerű csomókat fogunk találni. Ezek a mostani forróságban nem láthatók, a foltok szárazak, kivilágosodó barna színűek, inkább korhadásos tüneteket mutatnak, mintsem rothadásosakat. A fertőzött szárrészt szétvágva annak belsejében legtöbbször megtalálhatjuk a kitartóképleteket, a változatos méretű és formájú, fekete szkleróciumokat (4. – 5. kép) is. Ezek a talajba kerülve igen hosszú ideig, akár 6-8 évig is fertőzőképesek maradnak, megfelelő körülmények között gombafonalat fejlesztenek, amellyel -a fentiekben tárgyalt primer módon- megfertőzik a napraforgót.

4. kép: A megbetegített szárrész belseje, benne a fekete szkleróciumok
5. kép: A változatos méretű és formájú szkleróciumok egyike

Az ilyen formában megtörténő megbetegedés ellen a növényvédelem eszköztárában nem találunk igazán hatékony megoldást. Azt a megfelelő vetésváltással lehet a legkönnyebben elkerülnünk, azzal, hogy nem vetünk négy évnél korábban napraforgót önmaga után. Ez ökölszabály kellene legyen, de egyre gyakrabban találkozhatunk három, de akár két évre visszavetett napraforgóval is. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a repce és a szója ugyancsak gazdanövénye a fehérpenészes rothadásnak, így, ha azok is szerepelnek a vetésforgóban, nem tudjuk biztosítani a megfelelő növényi sorrendet. Mind szárazabbá váló időjárásunk a kórokozó számára egyre kevésbé kedvező környezeti körülmények a legtöbbször ugyan gátat szabnak a nagyobb kár bekövetkeztének, de tisztában kell lennünk annak kockázatával, hogy egy hűvös és nedves évjáratban a fehérpenész „büntetni” fog.

A tenyészidőszak során később is kialakulhat fehérpenészes fertőzés, de az már a szár felsőbb részeit, valamint a tányérokat érinti. Ennek a hűvös és csapadékos évjáratok kedveznek, amire a mostani állás szerint nem látszik túl sok esély. Azonban, ha bekövetkeznek ilyen fertőzések, a „Határszemle” rovatban be fogunk róluk számolni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

Utazni készül? – Így élik túl a növényei

2025. július 9. 13:10

Elutazna, de félti a növényeit? Mutatjuk, hogyan maradhatnak frissek, egészségesek és öntözöttek akkor is, ha nincs otthon!

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Spóroljon az esővel! – Így válasszon esőhordót okosan!

2025. július 8. 16:10

Az esővízgyűjtés egyszerre környezetbarát és költséghatékony – mutatjuk, mire figyeljen, ha okosan választana esőhordót kertjébe!

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nagy kárt okoznak a gyapottok-bagolylepke hernyói

2022. augusztus 2. 09:40

A betegségek számára az életfeltételek minimálisra csökkentek, a kártevők száma viszont alig változott.

Picasso – Jövedelmező védelem az olajos növényeink gombabetegségei ellen

2022. április 22. 17:18

A repce és a napraforgó vetésforgóban betöltött fontos szerepe az utóbbi években semmit sem változott. Évről évre ez a két növény adta - és valószínűleg adja is majd - a termesztett kétszikű kultúrnövények döntő hányadát, ezért jövedelmezőségük fenntartása kiemelkedően fontos.

Szép lenne a kukorica, de pusztítja a mezei vad

2018. július 18. 04:05

Az elmúlt hét száraz időjárása felgyorsította az őszi búza aratását, és amint végeznek vele, folytatódhat a rozs, a tavaszi árpa és a zab betakarítása. Csapadékosabb helyeken a kint levő búza kalászain megjelent a korompenész tünete.