Határszemle

Görbül már a repceszár?!

Agrofórum Online

Ahogyan az várható volt, a hektikusan változó időjárási körülmények közepette nehéz volt időzíteni, mikor is védekezzünk a repceszárat károsító ormányosok ellen.

Különösen nehéz ezt jól eltalálni a nagy repceormányosnál, amelynek hőmérsékleti igénye alacsonyabb, mint a repceszár-ormányosé. Ezért, a vagy megkésett, vagy még el sem végzett védekezések miatt több repcetáblában máris megmutatkoznak tojásrakásának jelei (1.-2.-3. kép).

A nagy repceormányos a tojásait ebben az időszakban egyesével főként közvetlenül a szárba, a főhajtás tenyészőcsúcs alatti szárrészébe, a bélszövetbe helyezi. A tojásrakás által okozott sebzést (4. kép) a növény igyekszik lezárni, ennek a gyógyító mechanizmusnak a következménye a szár torzulása, felrepedése, esetenkénti szétnyílása. A tünetek megjelenéséhez nincs köze a lárvák kártételének, sőt, még a tojás szárba való kerülésének sem, maga a szúrás, a sérülés az, amely ezt a deformációt kiváltja.

Ahogy egyes táblákon elkezdődött a szár megnyúlása, azonnal megjelentek a kártételre utaló nyomok. Nincs még negyven centiméteres sem a károsított szár, de máris láthatóak rajta a torzulások, deformálódások, némelyik szinte párhuzamosan növekszik a talajjal. Az ilyen növényeken a szár bőrszövete máris felrepedt, rajta sérülések láthatók (5. kép). A növény növekedése során a későbbiekben kialakulhat egy „S” betűre emlékeztető alak, a szár fel fog repedni, szét fog nyílni. Hasonló torzulás, esetleg a szár felrepedése más okok miatt is bekövetkezhet, így gyomirtószer-hatás, fagyhatás, de akár erőteljesebb kalciumhiány miatt is. Az ilyen okok miatt torzuló növények szárában azonban nem fogunk lárvát, vagy annak kártételére utaló jeleket találni.

Most még csak a tünetek kialakulásának a kezdetén járunk, nem túl sokára ezek sokkal látványosabbak lesznek. De, persze jönnek majd arról is a képek! Addig is tudjunk róla, ha torzuló repceszárat találunk, nagy valószínűséggel a nagy repceormányos kártételének jeleit látjuk. Egy közepes nagyítóval viszonylag könnyen meg is tudjuk találni ezekben a tojásokat, csak egy kis idő és türelem kell hozzá. Ehhez jöjjön egy kis segítség a 6. képen, mit is kell keresnünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Öt százalékkal zuhant a kukorica tőzsdei ára

2021. március 4. 08:24

Chicagóban a búza 1,8 százalékkal lett olcsóbb, a kukorica viszont 4,7 százalékot vesztett értékéből.

Hol számít a repce?

2022. augusztus 5. 10:29

Természetesen elsőként ott, ahol a termesztésének növekvő kihívásai mellett értékelik előnyeit is, és továbbra is a vetésforgó értékes elemének tartják.

Natural Force – a méhkímélő biostimulátor

2022. április 19. 10:42

Ha vannak szántóföldi kultúrák, ahol a lombtrágyázás és a biostimulátorok használata ma már elfogadott gyakorlat, akkor azok az olajos növényeink. Az őszi káposztarepce hordozza talán az egyik legnagyobb termelési kockázatot, mert komoly ráfordítást igényel a vegetáció során, a megtérülés azonban 3 tonna alatt kétséges.

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.