Szakcikkek

Görbül már a repceszár?!

Agrofórum Online

Ahogyan az várható volt, a hektikusan változó időjárási körülmények közepette nehéz volt időzíteni, mikor is védekezzünk a repceszárat károsító ormányosok ellen.

Különösen nehéz ezt jól eltalálni a nagy repceormányosnál, amelynek hőmérsékleti igénye alacsonyabb, mint a repceszár-ormányosé. Ezért, a vagy megkésett, vagy még el sem végzett védekezések miatt több repcetáblában máris megmutatkoznak tojásrakásának jelei (1.-2.-3. kép).

A nagy repceormányos a tojásait ebben az időszakban egyesével főként közvetlenül a szárba, a főhajtás tenyészőcsúcs alatti szárrészébe, a bélszövetbe helyezi. A tojásrakás által okozott sebzést (4. kép) a növény igyekszik lezárni, ennek a gyógyító mechanizmusnak a következménye a szár torzulása, felrepedése, esetenkénti szétnyílása. A tünetek megjelenéséhez nincs köze a lárvák kártételének, sőt, még a tojás szárba való kerülésének sem, maga a szúrás, a sérülés az, amely ezt a deformációt kiváltja.

Ahogy egyes táblákon elkezdődött a szár megnyúlása, azonnal megjelentek a kártételre utaló nyomok. Nincs még negyven centiméteres sem a károsított szár, de máris láthatóak rajta a torzulások, deformálódások, némelyik szinte párhuzamosan növekszik a talajjal. Az ilyen növényeken a szár bőrszövete máris felrepedt, rajta sérülések láthatók (5. kép). A növény növekedése során a későbbiekben kialakulhat egy „S” betűre emlékeztető alak, a szár fel fog repedni, szét fog nyílni. Hasonló torzulás, esetleg a szár felrepedése más okok miatt is bekövetkezhet, így gyomirtószer-hatás, fagyhatás, de akár erőteljesebb kalciumhiány miatt is. Az ilyen okok miatt torzuló növények szárában azonban nem fogunk lárvát, vagy annak kártételére utaló jeleket találni.

Most még csak a tünetek kialakulásának a kezdetén járunk, nem túl sokára ezek sokkal látványosabbak lesznek. De, persze jönnek majd arról is a képek! Addig is tudjunk róla, ha torzuló repceszárat találunk, nagy valószínűséggel a nagy repceormányos kártételének jeleit látjuk. Egy közepes nagyítóval viszonylag könnyen meg is tudjuk találni ezekben a tojásokat, csak egy kis idő és türelem kell hozzá. Ehhez jöjjön egy kis segítség a 6. képen, mit is kell keresnünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Létszükséglet a vízgazdálkodás

2025. május 20. 14:10

Az előre jelzett klimatikus vízmérleg és a talajnedvesség ismeretében lehetőség nyílik az öntözések megtervezésére.

Kezdődik a repcebecő-ormányos károsítása

2024. április 15. 05:40

A repcebecő-ormányos a repcét károsító Ceutorhynchus fajok közül utolsóként vonul fel az állományokban.

Repcetermesztőként mire érdemes odafigyelni a zöldítő keverék idei kiválasztásakor?

2018. április 5. 04:16

A RAPOOL szakmai ajánlása szerint kerüljük azokat a keverékeket, amelyek mustár-, olajretek- és takarmányrepce-komponenseket tartalmaznak, mert ugyan kedvezőbb áron szerezhetők be, ám akár rövid távon is jelentősen veszélyeztethetik a repcetermesztés jövedelmezőségét.

A repce őszi növényvédelmi problémái

2024. október 8. 05:40

A szélsőségesen meleg és száraz nyár után hideg, néhol fagyos, ugyanakkor a korábbiaknál jóval csapadékosabb időjárás uralja jelenleg hazánk területét. Ennek az őszi vetésű kultúrák, így az őszi káposztarepce fejlődésére és növényvédelmére is hatása van.

Fagy érte a repcéket! Mire számítsunk?

2021. április 14. 11:04

Nem várt fejlemény, a szokatlanul erős április eleji lehűlés komoly fagyokat, sőt helyenként havazást hozott, amely érintette a zöld- vagy már sárgabimbós, sőt, akár virágzásnak indult repcetáblákat is. Minden repcetermesztőnek eszébe jut ilyenkor, hogy vajon milyen hatással lesz ez a növényeire, a várható terméseredményre. Vegyük sorra, milyen következményei lehetek ennek a fagyhatásnak.