Határszemle

Januári kukoricamoly az árpatáblán

Agrofórum Online

Azt hiszem, nem tévedek túlságosan nagyot, ha azt mondom, a címet látva sokak szemöldöke szalad fel, mondván, mi ez a marhaság. Pedig szó szerint a címben megfogalmazott témáról szólna e rövid kis írás, avagy, hogyan telelnek jelenleg a kukoricamoly hernyói egy direktvetésű árpatáblán lévő szármaradványokban.

Egyre terjednek az olyan talajművelési módok, amelyek a szántásos műveléstől eltérő szemléletet képviselnek. Ezeknek a forgatást, vagy netán mindenfajta művelést mellőző megoldásoknak nagyon sok előnyük van, amelyeket nem lehet elvitatni tőlük. Azonban növényvédelmi szempontból van egy hátrányuk, ami a kórokozókkal fertőzött, vagy rovarkártevők áttelelését segítő szármaradványok talajfelszínen hagyása. A kukoricamoly ebből a szempontból klasszikus példa, mivel az a kukorica szármaradványaiban telel át lárva alakban, a nem kellő mélységbe leforgatott, vagy a talajfelszínen maradó maradványokban többnyire sikeresen. Igaz, ehhez szükség van arra, hogy a téli időjárás a lárvák számára ne legyen túlságosan kedvezőtlen.

Az elmúlt napokban térségünkben (Békés, Csongrád megye) több reggelre is mínusz tíz fok alá csökkent a hőmérséklet, a mért adatok szerint egyes napokon egészen mínusz tizennégy fokig hűlt le a levegő. Kíváncsi lettem, vajon a kukoricamoly lárvái túlélhették-e ezeket a lehűléseket, egyáltalán milyen állapotban lehetnek. Ezért egy kukorica utáni direktvetésű árpatáblában – január 21-én – igyekeztem a nyomukra bukkanni.

1.-2. kép Berágások nyomai a szármaradványokon

Sikerrel is jártam, viszonylag sok olyan szármaradványt találtam, amelyen berágások nyoma volt látható (1.-2. kép). Természetesen nem mindegyikben volt lárva, de végül sikerült többre is rátalálnom (3.-4. kép). Egytől egyig egészségesnek tűntek, nem tapasztaltam semmi jelét annak, hogy bármi hátrányuk származott volna az elmúlt időszak lehűléséből (5. kép). Ezt azzal is bizonyították, hogy amikor szobahőmérsékletre kerültek megélénkültek, aktívvá váltak. Ráadásul, egyetlen egy olyan egyedet sem találtam a felnyitott – kb. 20-25 db – szárakban, amelyik elpusztult volna!

3. kép „Lakott” szármaradvány …
4. kép …. és lakója.

Ha a miértet keressük, adja magát a válasz, hogy ezek a hőmérsékleti értékek még nem okoztak problémát a lárváknak, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a leghidegebb napokon volt némi hóborítás a területen. Azonban találtam olyan egyedet is, ami álló szárban telelt, amelyet nem fedhetett és szigetelhetett a hóréteg. A másik oka az eddig sikeresnek tűnő telelésnek az lehet, hogy mostanáig viszonylag száraz a téli időjárásunk. Bár a molylárvák viszonylag jól tűrik a nedvességet is, azonban a beázott, nedves szármaradványokban minden bizonnyal nagyobb lenne a pusztulás aránya.

5. kép Egészséges, januári kukoricamoly lárva

Ha az lenne a kérdés, hogy kell-e különösebb következtetést levonnunk abból, hogy eddig sikeresnek tűnik a kukoricamoly-lárvák telelése, azt mondanám, hogy egyelőre nem. A télből van még hátra, alakulhatnak úgy a körülmények, hogy nagyarányú pusztulásuk következhessen be. Ráadásul a területen szemmel láthatóan aktívan zajlik a szárbontás folyamata, a talajfelszínen lévő maradványok alaposan át vannak szőve fehér gombafonalakkal. Bár ezeknek közvetlen hatása nincs a lárvákra, azonban azzal, hogy folyamatosan nedvesen tartják a szárrészeket, teremthetnek kedvezőtlen viszonyokat számukra, ami a pusztulásukhoz vezethet.

A tél végén visszamegyek és majd meglátjuk, akkor mit találok.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.

Vigyázzunk, nő a parlagfű a tarlókon! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 2. 16:10

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általános a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni.

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.

Veszély leselkedik az elvetendő gabonafélékre - jelentős fertőzések az árvakeléseken

2019. szeptember 11. 11:53

Elemi szükséglet lett volna az árvakelések korábbi felszámolása a fertőzési lánc megszakítása érdekében. Ha ez elmaradt, számolni kell a korai fertőzés veszélyével, és fel kell készülni a többszöri védekezésre.