Határszemle

Meglepetés a repcetáblán!

Agrofórum Online

Néha megesik, hogy az ember kimegy egy repcetáblára, kigondolja előre, mit fog keresni, mit fog figyelni, és aztán alaposan meglepődik.

Én pont így jártam a napokban. Mielőtt nekiindultam a kártevőkeresésnek, végiggondoltam, mit is találhatok most a repcenövényeken, repcedarázs álhernyót, káposztamoly és káposztalepke hernyóit (1. kép), földibolhákat, nagy repcebolhát.

1. kép: Káposztalepke és (a kép jobb alsó sarkában kissé elmosódva) káposztamoly lárvája

Ezeket mind meg is találtam, de amire nem számítottam, az a nagy számú gyapottokbagolylepke-hernyó (2.-3. kép), amiket a növényeken láttam. Itt most nem egy-két darabra kell gondolni, bizony tömegesen volt jelen ez a kártevő, egy növényen akár több is károsított.

Magát a kártevőt persze jól ismerjük, majd mindegyik szántóföldi növényünkön képes kárt okozni, én magam a búzától kezdve a napraforgón át a szójáig mindenhol megtaláltam már, de persze a legtöbbször ez kukoricában történt meg. A repcében viszont kifejezetten ritkán találkozom a kártételével. A hernyónak fejlődéséhez generatív növényi részeket kell fogyasztania, ezért szinte minden esetben virágbimbón, virágon vagy termésen találjuk meg. Az, hogy most repcenövényeken is megjelentek, egyszerre jelent nagy egyedszámot, gradációs hullámot, amely egyébként az idei évben valóban tapasztalható volt az ország jelentős részén, illetve mutat táplálékhiányt, ami miatt a hernyó nem válogathat a tápnövények között. Azt persze nem állítom, hogy ez a jelenség általános lenne és minden egyes repcetáblán előfordulnának a gyapottok-bagolylepke hernyói, de az, hogy egy területen ilyen nagy számban találtam, mindenképpen figyelmeztető jel.

A megtalált példányok a nem megfelelő táplálék és az érkező fagyok miatt persze nem fogják tudni fejlődésüket befejezni, de addig komoly károkat okozhatnak a repceállományokban (4.-5. kép), mielőtt megérkezne a lehűlés. Nagy étvágyú hernyókról lévén szó, ha nagyobb egyedszámban vannak jelen egy területen, az veszélyes szituációt teremt a fiatal repcenövények számára. Ezért, ha a repcetáblákban járunk, keressük ezt a kártevőt is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Veszélyes kártevők: Repcebecő-ormányos

2019. június 4. 10:52

A repcén táplálkozó ormányosbogarak közül a legnagyobb kárt a repcebecő-ormányos okozhatja, hiszen a lárva a magkezdeményeket és a magvakat rágja. Ezzel a közvetlen kártételével önmagában is nagy veszteséget okozhat, de közvetett kártétele is jelentős.

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.