Határszemle

Napraforgótarló? Érdemes belenézni!

Agrofórum Online

Első hallásra talán furcsa lehet a gondolat, mert ugyan miért lenne érdemes járnunk egyet a már betakarított napraforgótáblán? Pedig sok érdekes, egyben értékes tapasztalatot szerezhetünk ilyen módon.

Több kérdésre is kaphatunk ilyen módon választ, pl. hogyan sikerült a gyomirtásunk, volt-e viharkárunk, megdőlt-e az állományunk, döntött-e ki sorokat a hidaspermetezőnk stb? Persze, ezek jó része a kombájn fülkéjéből is látható, amikor vágjuk a táblát, de mindent onnan sem láthatunk. Ez pedig a növényállományunk gombabetegségekkel való fertőződése. Amennyiben nem szárzúzós a vágóasztalunk, akkor általában marad annyi szármaradvány, amiből egyes betegségekre tudunk következtetni. Természetesen az sem hátrány, ha a területen nem glifozáttal, hanem dikváttal történt az állományszárítás, mert főként ez utóbbinál maradnak meg a kórokozók egyértelmű tünetei.

1. kép Száradó, hamuszürke szárkorhadás által megfertőzött tő
2. kép Hamuszürke szárkorhadás mikroszkleróciumai miatt szürke bélállomány

Ha rászánjuk magunkat egy ilyen sétára, szemünkkel először a száraz töveket keressük. Egy olyan forró és aszályos évjáratban, mint az idei is volt, szinte biztosan a hamuszürke szárkorhadás által megbetegített tövek lesznek túlsúlyban. Ez már a talajszinttől induló száradási tünetekben mutatkozik meg (1. kép). Ha az ilyen szárakat megvágjuk, szürke bélszövetet fogunk találni, amely a kórokozó apró, fekete mikroszkleróciumai miatt „mákos” benyomást kelt (2. kép). Tudni kell, hogy akkor sem szabad rosszul elvégzett gombaölő kezelésre, netán rossz hatékonyságú fungicidre gondolnunk, ha sok ilyen tövet találunk, ugyanis az ilyen készítménynek alig van hatásuk ez ellen a kórokozó ellen. Viszont, ha kevés ilyen tövet találnánk, jegyezzük meg jól a termesztett fajta nevét, mert jelenleg a fajtaellenállóság tűnik az egyetlen igazán hatékony fegyvernek e kórokozóval szemben. Ha rátalálunk egy ilyenre, érdemes a továbbiakban is ezzel próbálkoznunk.

3. kép Fehérpenészes szár- és tányérrothadás által megbetegített tő

Szintén száradó tövek formájában találhatunk rá a fehérpenészes szár- és tányérrothadás kórokozója által megbetegített tövekre. Ezek a nyomok kizárólag a primer, azaz talajból történő fertőzésre utalhatnak, a másodlagos szár- és a tányérfertőzés nyomait a betakarítás megsemmisíti. Azonban ez is lehetőséget ad arra, hogy képet kapjunk a terület fertőzöttségéről. A kórokozó által megbetegített tövek sokszor egészen fakó színűek (3. kép), némelyiken barnás színű, kissé koncentrikus mintázatot fogunk találni (4. kép).

4. kép Az enyhe, kissé koncentrikus mintázat a fehérpenészes fertőzés jellegzetes tünete
5. kép A fehérpenészes szár- és tányérrothadás szkleróciumai a szár belsejében

Ha ilyen szárat látunk, le sem kell hajolnunk, hogy közelebbről megnézzük, biztosak lehetünk abban, hogy fehérpenész betegítette meg. Szétvágva ezeket, a kórokozó fekete, különböző méretű és formájú szkleróciumaira fogunk rátalálni (5. kép), amelyek hosszú évekre biztosítják, hogy a területre kerülő fogékony növények megfertőződhessenek. Az elvégzett növényvédelmi munkánkat a beteg tövek száma nem minősíti, ugyanis a primer, talajból való tőfertőzés ellen igazán hatékonyan, állománykezeléssel nehéz védekeznünk.

6.-7. kép Szárfoltbetegség tünetei a napraforgószáron

A talajszinttől már magasabban és a még zöld szárrészeken kell keresnünk a napraforgó „szárfoltbetegségeinek” tüneteit, barna, fekete, különböző méretű és alakú foltokat (6.-7. kép). Ezek alatt a betegségek alatt a fómás szárfoltosság kórokozóját, valamint egyes alternáriás megbetegedéseket kell érteni. A nem túl meleg, csapadékos évjáratokban ezek a folttünetek nagyon sok száron megfigyelhetők, különösen azokon a területeken, ahol a fungicides állománykezelés elmaradt, vagy rossz hatékonyságú volt.

A fentiek közül leginkább a fehérpenészes tüneteket érdemes keresnünk, a fertőzött növények száma ad némi támpontot arra nézve, hogy milyen a terület fertőződése. Ennek megítélésére különösen a nem túl meleg és száraz évjáratok után van jó lehetőségünk. Ezt a tapasztalatot pedig a következő repce-, vagy szójavetés tervezésekor hasznosíthatjuk, mivel a fehérpenész ezeket a növényeinket is képes akár járványszerűen is megbetegíteni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Kukorica és napraforgó vetőmagpiac - 2020

2021. január 9. 04:36

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag-, műtrágya-, valamint növényvédőszer-piacot.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Új csúcshibridek a Syngenta Express®-toleráns napraforgó-kínálatában

2021. november 8. 11:32

A fejlődés soha, sehol, még a nemesítésben sem állhat meg, mivel a környezet, amelyben élünk folyamatosan változik. A folyamat - melyet klímaváltozásnak is nevezünk - egyre gyorsul, ezért egyre nagyobb kihívásokkal, szélsőségekkel kell szembenézniük a termelőknek. A nemesítőknek is gyorsítani kell a folyamatot, amelyet szerencsére a tudomány fejlődése támogat.

Takarítson meg pénzt és időt!

2022. február 14. 11:26

Korán érő napraforgóinkat nem szükséges deszikkálni.