Határszemle

Soha nem látott ormányoskártétel egy repcetáblán!

Agrofórum Online

Hozzáteszem rögtön, ez az általam látott kártételekre igaz, mert én biztosan nem találkoztam még olyan erős, egyben látványos tünetekkel, mint a napokban egy kisebb repcetáblán. Azt is szeretném előrebocsátani, hogy a képek bemutatásával nem azt szeretném hangsúlyozni, hogy hol, ki és mit rontott el, hanem fel szeretném hívni a figyelmet egy repcekártevőre, amelyről tudjuk ugyan, hogy itt van, a termesztési gyakorlatunk ennek ellenére mintha mégsem reagálna erre.

A kártétel okozójaként ugyanis a nagy repceormányost (Ceutorhynchus napi) nevezhetjük meg, amely mind gyakoribb kártevője a repceállományoknak, egyedszáma egyre növekszik. Ebben szerepet jászhat az a növényvédelmi gyakorlat, amelyet a repceszárat károsító ormányosokkal szemben alkalmazunk. Egy kalap alá vesszük a nagy repceormányost a repceszár-ormányossal (Ceutorhynchus quadridens), amellyel ez esetben segítjük ezt a kártevőt.

A nagy repceormányos életmódja, tojásrakási szokásai eltérőek, általánosságban elmondható, hogy hamarabb érkezik meg a repcetáblákra és ott hamarabb is kezdi meg a tojásrakást. Már 6-9 °C környékén aktívvá válik, a felső hőmérsékleti értéken már megkezdi a betelepülését az állományokba, amely 12 °C felett már kifejezetten intenzív. Ugyanezek a repceszár-ormányosnál már magasabb értékek mentén alakulnak, 12-14 °C-nál válnak aktívabbá és 15 C környékén válik intenzívebbé a betelepülésük. Ez az aktivitásbeli különbség már önmagában is okozhatja, hogy mire a sárgatálakban nagyobb egyedszámban megjelennek a kártevők, akkorra akár már a szárban lehetnek az első tojások.

1. kép: Nagy repceormányos kártétele nyomán torzuló repcenövény

A tojásrakás helye a másik nagy különbség, amely a két kártevő között mutatkozik. A nagy repceormányos főként a növény főhajtásába, a tenyészőcsúcs alatti szárrészbe helyezi tojásait, ott is a bélállományba. Azokon a helyeken, ahol a kártevő „megszúrja” a szárat, a növény öngyógyító folyamatai a szár torzulásához vezetnek (1. kép), amelynek következménye annak felrepedése, törése lehet. A károsodásához nem szükséges, hogy tojás kerüljön a szárba, vagy lárva fejlődjön abban, maga a szúrás indítja el a folyamatot. A súlyosabban fertőzött állományban a megdőlés fokozott lesz, így túl a kártétel által közvetlenül okozott káron, a várhatóan magas betakarítási veszteség jelentős közvetett kárt is okozhat.

De, hogyan időzítsük a rovarölő kezeléseket, hogy elkerülhessük a nagy repceormányos kártételét? Ennél a kártevőnél is létezik olyan, a veszélyességi küszöböt jelentő szám, amelyhez köthető a védekezés megkezdése. Ez háromnaponként 10 db egyed a sárgatálban, vagy a fogólapon. Ez azonban sajnos nem minden esetben nyújt kellő információt a valós helyzet megítéléséhez. Számtalanszor előfordul, hogy miközben a sárgatál, vagy a sárga fogólap üres, a növényvizsgálat során mégis találunk a kártevőből a növényeken.

2.-3. kép A végletekig torzult hajtások

Ráadásul a csapdázott egyedek száma nem fejezi ki a valós veszélyt, így a nagy repceormányos esetében a hatékony védekezéshez az lehet a kulcs, ha az első egyedek megtalálását követő 8-10-ik napon végezzük el a kezelést. A jelenleg rendelkezésünkre álló hatóanyagokat, azok tartamhatását látva, könnyen lehet, hogy nem egyszeri, hanem több alkalommal elvégzett beavatkozásra kell készülnünk. Ne felejtsük el, a nagy repceormányos károkozása lényegesen durvább, mint a már „megszokott” repceszár-ormányosé.

4. kép A tábla képe április 11-én
5. kép Az arányok jól érzékelhetők

Ami a konkrét, fotókon látható területet illeti, nem tudnám megbecsülni, milyen fejlemények várhatók ott. Mivel a növényeken megtaláltam a repceszár-ormányos egyedeit is, várhatóan vegyes kártételre kell készülni, ami tovább ront a helyzeten. A repceszárak máris a végletekig torzultak (2.-3. kép), még csak el sem nagyon emelkedtek a talajtól (4.-5. kép), dugig vannak tojással (6.-7. kép), és kikeltek az első lárvák is (1. videó).

6.-7. kép Tojások mindenhol a szárban

Én a tulajdonosa helyében kiművelném, ebből épkézláb repceállomány már nem lesz, ellenben a kukoricavetéshez még időben vagyunk. Amennyiben megmarad a területen a repce, igyekszem figyelemmel kísérni a fejleményeket és megmutatni, mi történik a továbbiakban. Tanulságként mindannyiunk számára!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Nagyot csökkent a kukorica határidős ára

2024. június 27. 07:10

Az Egyesült Államokban és Európában ellentétes irányú változások történtek. Az USDA negyedéves jelentése előtt a kereskedők kivárnak.

A készletadatok hatására drágult a búza

2021. március 10. 06:18

A tengerentúlon inkább a vevők, de Európában egyértelműen az eladók uralták a piacot kedden.

Tovább drágult a szója

2020. november 28. 08:10

Chicagóban 2,5 százalékkal zuhant a búza ára, miközben a többi fontosabb agrártermék kereskedésében a vevők domináltak. A kukorica 0,3 százalékkal, a szójabab 0,2 százalékkal, drágult, míg a repce kurzusa gyakorlatilag stagnált a hálaadás napi kereskedési szünnapot követő kereskedési napon. Párizsban is inkább a vevők kerültek túlsúlyba, a repce és a takarmánybúza drágult, de a malmi búza és a kukorica kurzusa stagnált a következő határidőre.

„13 év alatt sok mindent tanultam a repcetermesztésről” - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Zanat)

2019. augusztus 3. 11:15

Bosits Tamás édesanyjával mintegy 420 hektáron folytat szántóföldi növénytermesztést. A hagyományos kultúrák mellett olajtökkel és a cukorrépával is foglalkoznak.