Szakcikkek

Soha nem látott ormányoskártétel egy repcetáblán!

Agrofórum Online

Hozzáteszem rögtön, ez az általam látott kártételekre igaz, mert én biztosan nem találkoztam még olyan erős, egyben látványos tünetekkel, mint a napokban egy kisebb repcetáblán. Azt is szeretném előrebocsátani, hogy a képek bemutatásával nem azt szeretném hangsúlyozni, hogy hol, ki és mit rontott el, hanem fel szeretném hívni a figyelmet egy repcekártevőre, amelyről tudjuk ugyan, hogy itt van, a termesztési gyakorlatunk ennek ellenére mintha mégsem reagálna erre.

A kártétel okozójaként ugyanis a nagy repceormányost (Ceutorhynchus napi) nevezhetjük meg, amely mind gyakoribb kártevője a repceállományoknak, egyedszáma egyre növekszik. Ebben szerepet jászhat az a növényvédelmi gyakorlat, amelyet a repceszárat károsító ormányosokkal szemben alkalmazunk. Egy kalap alá vesszük a nagy repceormányost a repceszár-ormányossal (Ceutorhynchus quadridens), amellyel ez esetben segítjük ezt a kártevőt.

A nagy repceormányos életmódja, tojásrakási szokásai eltérőek, általánosságban elmondható, hogy hamarabb érkezik meg a repcetáblákra és ott hamarabb is kezdi meg a tojásrakást. Már 6-9 °C környékén aktívvá válik, a felső hőmérsékleti értéken már megkezdi a betelepülését az állományokba, amely 12 °C felett már kifejezetten intenzív. Ugyanezek a repceszár-ormányosnál már magasabb értékek mentén alakulnak, 12-14 °C-nál válnak aktívabbá és 15 C környékén válik intenzívebbé a betelepülésük. Ez az aktivitásbeli különbség már önmagában is okozhatja, hogy mire a sárgatálakban nagyobb egyedszámban megjelennek a kártevők, akkorra akár már a szárban lehetnek az első tojások.

1. kép: Nagy repceormányos kártétele nyomán torzuló repcenövény

A tojásrakás helye a másik nagy különbség, amely a két kártevő között mutatkozik. A nagy repceormányos főként a növény főhajtásába, a tenyészőcsúcs alatti szárrészbe helyezi tojásait, ott is a bélállományba. Azokon a helyeken, ahol a kártevő „megszúrja” a szárat, a növény öngyógyító folyamatai a szár torzulásához vezetnek (1. kép), amelynek következménye annak felrepedése, törése lehet. A károsodásához nem szükséges, hogy tojás kerüljön a szárba, vagy lárva fejlődjön abban, maga a szúrás indítja el a folyamatot. A súlyosabban fertőzött állományban a megdőlés fokozott lesz, így túl a kártétel által közvetlenül okozott káron, a várhatóan magas betakarítási veszteség jelentős közvetett kárt is okozhat.

De, hogyan időzítsük a rovarölő kezeléseket, hogy elkerülhessük a nagy repceormányos kártételét? Ennél a kártevőnél is létezik olyan, a veszélyességi küszöböt jelentő szám, amelyhez köthető a védekezés megkezdése. Ez háromnaponként 10 db egyed a sárgatálban, vagy a fogólapon. Ez azonban sajnos nem minden esetben nyújt kellő információt a valós helyzet megítéléséhez. Számtalanszor előfordul, hogy miközben a sárgatál, vagy a sárga fogólap üres, a növényvizsgálat során mégis találunk a kártevőből a növényeken.

2.-3. kép A végletekig torzult hajtások

Ráadásul a csapdázott egyedek száma nem fejezi ki a valós veszélyt, így a nagy repceormányos esetében a hatékony védekezéshez az lehet a kulcs, ha az első egyedek megtalálását követő 8-10-ik napon végezzük el a kezelést. A jelenleg rendelkezésünkre álló hatóanyagokat, azok tartamhatását látva, könnyen lehet, hogy nem egyszeri, hanem több alkalommal elvégzett beavatkozásra kell készülnünk. Ne felejtsük el, a nagy repceormányos károkozása lényegesen durvább, mint a már „megszokott” repceszár-ormányosé.

4. kép A tábla képe április 11-én
5. kép Az arányok jól érzékelhetők

Ami a konkrét, fotókon látható területet illeti, nem tudnám megbecsülni, milyen fejlemények várhatók ott. Mivel a növényeken megtaláltam a repceszár-ormányos egyedeit is, várhatóan vegyes kártételre kell készülni, ami tovább ront a helyzeten. A repceszárak máris a végletekig torzultak (2.-3. kép), még csak el sem nagyon emelkedtek a talajtól (4.-5. kép), dugig vannak tojással (6.-7. kép), és kikeltek az első lárvák is (1. videó).

6.-7. kép Tojások mindenhol a szárban

Én a tulajdonosa helyében kiművelném, ebből épkézláb repceállomány már nem lesz, ellenben a kukoricavetéshez még időben vagyunk. Amennyiben megmarad a területen a repce, igyekszem figyelemmel kísérni a fejleményeket és megmutatni, mi történik a továbbiakban. Tanulságként mindannyiunk számára!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért jelenik meg egyre több szajkó a ház körül?

2025. július 20. 13:10

A feltűnő külsejű és hangú szajkó egyre gyakrabban bukkan fel kertvárosi környezetben is. De vajon barát vagy ellenség a kertünkben?

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Mi okozza az uborka keserűségét, és mit tehet ellene?

2025. július 20. 08:10

Miért lesz keserű az uborka? Mutatjuk a leggyakoribb okokat, és azt is, hogyan előzheti meg ezt az ízhibát a kertben!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Van olyan repce hibrid, amely kevésbé fogékony a repcetermesztést befolyásoló legfőbb kártevőre

2020. július 22. 09:53

A nagy repcebolha (Psylloides chrysocephala L.) az egyik fő kártevő, amely befolyásolja a repcetermesztést Európában. Ez jelentős hozamveszteséget vagy akár teljes terméskiesést is okozhat.

Hat hónapos mélyponton a szójabab ára

2020. március 13. 07:33

A mezőgazdasági termékek árára jelenleg kevésbé figyelnek a világpiacon a nyersanyagok és árupiaci termékek kategóriájában, hiszen az olajpiaci zuhanás hosszú távú hatásai jóval jelentősebbek lehetnek.

A zuhanó kőolaj-ár húzta le az árupiacokat

2021. március 19. 08:20

Párizsban a malmi búza májusra 1 eurót vesztett az árából és 220,5 euróba került egy tonna.

Komoly esőzések után csökkentek az árak

2021. május 25. 06:11

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, így a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza ára is mérséklődött a következő határidőre.