Szakcikkek

Szántóföldi szemle tavasszal a repcében

Agrofórum Online

A repce a szántóföldi növények királynője. Ez a növény a vetés pillanatától kezdve aratásig folyamatos jelenlétet igényel, ugyanis a legtöbb időt tölti kint a szántóföldön, és sok tényező hatással van rá.

Gyakorlati szempontól elmondható, hogy az őszi káposztarepce sikeres teleléséhez fontos a fajta-, hibridválasztás, hiszen télállóságban van különbség köztük. Kiemelendő még a vetéskor asztalsimaságú kiváló magágy megléte is. Növényvédelmi szempontból lényeges még a robbanásszerű, egyenletes kelés. Ehhez szükséges, hogy ha nem kap 10-15 mm csapadékot, akkor tudjuk beöntözni.

A következő lépés, hogy milyen fejlettségi állapotban éri az első fagy. Rozettás 8-12 leveles állapotban erős ellenálló képessége van már a hideggel szemben. A gyengébb fejlettségű növény az őszi időszakban jelentkező fómás betegséggel szemben kevésbé ellenálló, érzékenyen reagál az egyre elterjedtebb kis káposztalégy lárvájának kártételére is, mellesleg a gyomelnyomó képessége sem megfelelő.

A repce tavaszi indulását nagymértékben meghatározza a gyökér fejlettsége. Körülbelül 1 cm-es vastagságú gyökérnyakkal rendelkező növényben a tápanyagok raktározása tökéletes.

A mostani fagyos időszakok is tizedelhetik a repcét, főleg a túlfejlett állományokat. A fagytól elpusztult levelek gócpontként jelennek meg a táblákon, ilyen területeken különösen oda kell figyelni a kórtani problémákra (fóma, szklerotínia, alternária).

Amire szintén ilyenkor kell figyelni, az a nagy repceormányos és a repce-szárormányos jelenléte. Egy nemzedékes, imágóként telelő rovarként korán megindulnak a táblák széléről. Érdemes már most kitenni a sárga tálakat, ragacslapokat, nem ritka, hogy már február végén 8-12 imágót fogtak a csapdák. Tartamhatású szerekkel, acetamiprid, vagy lambda-cihalotrin hatóanyagú növényvédő szerekkel tudunk most védekezni. Sajnos az elmúlt időszakban két kiváló hatóanyagot vontak ki, amik a repcetermesztés alapját jelentették (szervesfoszforsavészter, tiakloprid), így különösen fontos odafigyelni és időben lépni.

Ha itt megcsúszunk, az komoly termésdepressziót idézhet elő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári hőstressz megelőzése szarvasmarha-állományokban

2025. május 24. 16:10

A nyári hőségben hőstressz fenyegeti a szarvasmarhákat és visszaveti a termelést; árnyékolással és bőséges vízellátással ez megelőzhető.

Édesburgonya-sztori Kocsordról – liszttel, szívvel

2025. május 24. 08:10

Egy kocsordi házaspár színes édesburgonyái és lisztjei hódítanak – a fenntartható gazdálkodás szívvel, kézzel és tudással történik.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Lendületben a hazai biopiac – itt vannak a friss adatok

2025. május 23. 14:10

Az ÖMKi új kutatása szerint nő a bioélelmiszerek forgalma, erősödik az e-kereskedelem, csökken az árkülönbség bio és nem bio között.

Megvárjuk a fagyokat, vagy gyomirtsuk inkább repcét?

2021. október 7. 10:15

Bizonyára ez a kérdés merül fel most több repcetermesztőben is, akiknek a területein nagy mennyiségben jelentek meg a melegkedvelő, egynyári, T4 életformába tartozó gyomnövények.

Az exportkereslet növekedése hajtotta fel az árakat

2021. május 28. 05:33

A malmi búza Párizsban szeptemberre 212 euró/tonnába került, ami 6 eurós pluszt jelentett. A forgalom viszonylag élénk volt.

Tél végi határszemle a repcetáblákon

2022. március 15. 05:36

A repceállományokban egyes, jellegzetesen tavaszi növényvédelmi problémák már kezdenek megmutatkozni.

Alapos mínuszokat hozott a múlt hét az agrártermékek piacán

2020. december 7. 06:39

A kukorica 1,3 százalékos árcsökkenése a tonnánkénti 165,39 dolláros árhoz vezetett. A szójabab is mínuszban zárta a hetet.