Azt tapasztaljuk, hogy a repcetáblánk egyes részein a növények torz növekedésűek (1. kép), nem, vagy csak nehezen mennek magszárba, alig „akarnak” bevirágozni (2.-3. kép)? Ennek több oka is lehet, de a háttérben rovarkártétel is állhat! Amennyiben ilyen tüneteket foltszerűen, netán táblaszélről benyúlóan találunk, gondoljunk vissza az őszre, nem tapasztaltunk-e ugyanezen a területen bolhakártételt, könnyen lehet ugyanis, hogy ott kell keresnünk a választ. A bizonyossághoz húzzunk ki a talajból néhány tövet, hasítsuk fel a szárukat egészen a gyökérnyaki részig. Amennyiben a szár üreges, belül barnára színeződött, biztosak lehetünk benne, hogy rovarkártétel okozta a problémát.
A kártételért részben a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) felel. Ez a kártevő már ősszel a repcenövények levélnyelébe rakja a tojásait, ahol aztán a lárva kikel és ebben az állapotában áttelel. Tavasszal berág a szár alsó részébe (4. kép), fejlődését már ott fejezi be (5. kép). Általában áprilisban a szárat elhagyva a talajban bábozódik és fejlődik imágóvá. Az idei hűvös tavaszon a fejlődés lelassulhatott, ugyanis még pár nappal ezelőtt is találtam nagy repcebolhalárvát a növényekben.
A helyzetet tovább ronthatja, ha a nagy repcebolha kártételéhez ormányoskártétel is társul. A repceszárba közvetlenül a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) rakja a tojásait, így az esetek többségében ez a kártevő felel a növények rendellenes növekedéséért, torzulásáért, de nem lehet kizárni a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) jelenlétét sem. A kártételről a szár felhasításával és tüzetesebb vizsgálatával ezeknél a kártevőknél is megbizonyosodhatunk.
Az is előfordulhat, hogy egyetlen növényben a nagy repcebolha és valamely ormányoskártevő lárvája egyszerre is megtalálható, együtt is károsíthatnak (6.-7. kép).
Természetesen most figyelmünket a becők védelmére kell fordítanunk, de ha nem találunk magyarázatot a fenti problémákra, jusson eszünkbe a rovarkártétel is, nézzük meg az érintett növényeket közelebbről. Ha az érintett táblarészen már az ősszel tapasztaltunk bolhakártétel miatti állománypusztulást, amihez tavasszal torz fejlődés, rendellenes növekedés és virágképzés járul, vizsgáljuk meg az alsó harmadban a szár belsejét, könnyen lehet, ott találjuk meg a megoldást a problémára.