Határszemle

Torz növekedésű, nehezen bevirágzó repcenövények? Ez is lehet az oka!

Agrofórum Online

Azt tapasztaljuk, hogy a repcetáblánk egyes részein a növények torz növekedésűek (1. kép), nem, vagy csak nehezen mennek magszárba, alig „akarnak” bevirágozni (2.-3. kép)? Ennek több oka is lehet, de a háttérben rovarkártétel is állhat! Amennyiben ilyen tüneteket foltszerűen, netán táblaszélről benyúlóan találunk, gondoljunk vissza az őszre, nem tapasztaltunk-e ugyanezen a területen bolhakártételt, könnyen lehet ugyanis, hogy ott kell keresnünk a választ. A bizonyossághoz húzzunk ki a talajból néhány tövet, hasítsuk fel a szárukat egészen a gyökérnyaki részig. Amennyiben a szár üreges, belül barnára színeződött, biztosak lehetünk benne, hogy rovarkártétel okozta a problémát.

1. kép: Hiányos állomány, növekedésükben elmaradt növények
2.-3. kép: Torz növekedés, rendellenes virágképzés jellemzi a károsodott töveket

A kártételért részben a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) felel. Ez a kártevő már ősszel a repcenövények levélnyelébe rakja a tojásait, ahol aztán a lárva kikel és ebben az állapotában áttelel. Tavasszal berág a szár alsó részébe (4. kép), fejlődését már ott fejezi be (5. kép). Általában áprilisban a szárat elhagyva a talajban bábozódik és fejlődik imágóvá. Az idei hűvös tavaszon a fejlődés lelassulhatott, ugyanis még pár nappal ezelőtt is találtam nagy repcebolhalárvát a növényekben.

4. kép: A száron a berágás nyomai származhatnak mindhárom említett kártevőtől
5. kép: Nagy repcebolha lárvája és annak kártétele a repceszár belsejében

A helyzetet tovább ronthatja, ha a nagy repcebolha kártételéhez ormányoskártétel is társul. A repceszárba közvetlenül a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) rakja a tojásait, így az esetek többségében ez a kártevő felel a növények rendellenes növekedéséért, torzulásáért, de nem lehet kizárni a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) jelenlétét sem. A kártételről a szár felhasításával és tüzetesebb vizsgálatával ezeknél a kártevőknél is megbizonyosodhatunk.

Az is előfordulhat, hogy egyetlen növényben a nagy repcebolha és valamely ormányoskártevő lárvája egyszerre is megtalálható, együtt is károsíthatnak (6.-7. kép).

6.-7. kép: kép: A kártevők lávái együttesen is károsíthatnak (mindkét képen balra nagy repcebolhalárva, jobbra pedig ormányoslárva látható)

Természetesen most figyelmünket a becők védelmére kell fordítanunk, de ha nem találunk magyarázatot a fenti problémákra, jusson eszünkbe a rovarkártétel is, nézzük meg az érintett növényeket közelebbről. Ha az érintett táblarészen már az ősszel tapasztaltunk bolhakártétel miatti állománypusztulást, amihez tavasszal torz fejlődés, rendellenes növekedés és virágképzés járul, vizsgáljuk meg az alsó harmadban a szár belsejét, könnyen lehet, ott találjuk meg a megoldást a problémára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Korompenészes a lábon álló búza – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 15. 15:10

Az elmúlt héten jelentősen csökkent a csapadékhajlam, kisebb esők csupán a Nyugat-Dunántúli régióban voltak. A nappali hőmérséklet csak a hónap közepén érte el ismét a 30 °C-ot, éjszakánként viszont 15 fok körüli értékre csökkent a hőmérséklet. Hajnalra igen erős a harmatképződés.

Az egyenletes kelés titka – az eredményes repcetermesztés érdekében

2018. július 17. 08:33

Ki mint vet, úgy arat, tartja a mondás, ami arra utal, hogy mennyire fontos a megfelelő kezdés a kívánt hozam elérése érdekében.

RAPOOL - Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2019. május 28. 08:13

A repce magtermése és a belőle kinyerhető repceolaj iránti kereslet világszerte robbanásszerűen növekedett az elmúlt évtizedekben.

Estek az árak, mert szárazabb és melegebb lehet az amerikai időjárás

2023. április 7. 07:38

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa mínuszban, míg a repcéé pluszban zárt. A befektetők az ünnepi hétvége előtt módosítják a pozíciókat.