Házikert

10 tipp a legszebb őszi növényekkel teli balkonládákért

Agrofórum Online

Az őszi hónapokban sem kell, hogy üresen álljanak a teraszunkon árválkodó dézsák és az ablakpárkányunkban hagyott balkonládák. Az egynyári növények után is van élet, de még milyen! A kertészeti központok és faiskolák a szezon kezdetétől fogva telis-tele vannak színpompás növényekkel, amelyek ősszel, télen és talán még következő tavasszal is elképesztő hangulatot képesek varázsolni a balkonjainkba és az ablakainkba. A választék pedig nagyobb, mint gondolnánk.

Az alábbiakban 10 olyan tippet osztunk meg Önnel, amit nem árt, ha tud, hogy aztán könnyedén teleültethesse a balkonládáit, hogy a bejárata, a terasza és az ablakpárkánya a legszebb őszi színekben tündökölhessen.

1. Az árvácskák a balkonládák díszei.

Rengeteg őszi-téli virágzású árvácska kapható most a kertészeti áruházakban, méghozzá csodálatos színválasztékban. Ezek a növények most virágoznak, de sok napra és védett helyre van szükségük ahhoz, hogy egész télen virítsanak – a kemény fagyok beállta előtt. A kisebb virágú fajok általában szívósabbak, ezért ha eddig nem vásárolt még ilyeneket, érdemes kipróbálnia.

2. Ügyeljen az elszáradt virágfejekre!

Amikor ibolyát vagy árvácskát ültet, ne felejtse el eltávolítani az elszáradt virágokat és magházakat. Meglehet, ez nem fog minden nap eszébe jutni, de fontos, hogy észben tartsa. Ha ugyanis nem szedi le az elszáradt virágokat, a növények úgy gondolják majd, hogy elvégezték a dolgukat, és a továbbiakban nem fognak új virágokat hozni.

3. Vásároljon olyan évelőket, amelyeket később is el tud ültetni a kertben.

Az őszi cserepek és konténerek remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy olyan újonnan vásárolt növényeket ültessen beléjük, amelyeket később a kertjében is elültethet majd. A borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederefolium) remek példa erre. Lehet, hogy nincs annyi virága, mint nagy mennyiségben, őszi cserepekben árult mini ciklámeneknek, de gyönyörű levelei vannak, ráadásul később elültetheti egy árnyékosabb helyre a kertben, ahol aztán a növény magot vet és megtelepedik, Ön pedig éveken át gyönyörködhet benne.

4. Húzzon hasznot a levelek pompás zöld színéből.

A leveles növények, mint például az Indás ínfű állandó színt és izgalmas látványt kölcsönöznek a cserepeknek és a konténereknek. Az ültetési kombinációk összeállításakor is felbecsülhetetlen értékűek. A szépséges ajuga reptans ‘Burgundy Glow’ például krémszínű, bordó, rózsaszín vagy lila árnyalatokkal kombinálható. Az ezüstös levelű kisebb növények, mint például a hamvas cipruska, az olasz szalmagyopár és a cinerária, valamint a kislevelű kecskerágó egyaránt megbízható díszei az őszi és téli cserepeknek.

5. Hozza ki a legtöbbet a fás szárú fűszernövényekből.

A fás szárú fűszernövények, különösen a kakukkfű és a zsálya, a téli hónapokban is remekül festenek, ráadásul a konyhában is felhasználhatja illatos zöldjüket. A bordó levelű orvosi zsálya tökéletes választás lehet, hisz lágy szürkés-mályva leveleivel meseszép látványt nyújt bárhol, bármilyen környezetben. Ültesse a fűszernövényeket konténerekbe, majd a következő tavasszal ültesse ki őket a kert egy napos, száraz részébe. Ezek a fűszernövények szárazságtűrők, így jó választás lehet azoknak, akik olykor megfeledkeznek a locsolás fontosságáról.

6. Korlátozza a színpalettát.

Sokkal nagyobb hatást érhet el, ha egy szín árnyalataira korlátozza a színpalettát egy cserépen vagy konténeren belül, ugyanúgy, mint amikor a kertben állít össze egy egyedi kombinációt. Válasszon ki egy vezérnövényt, majd ültessen mellé színben és formában hozzá illő növényeket. Gondolja végig azt is, hogy hogyan fog ez a konténer a végleges helyén kinézni, mert egy túl merész kombináció túl sok lehet egy lágy, hagyományos küllemű kertben, egy városi környezetben viszont meglehet, remekül mutat majd.

7. Válogasson a már készen kapható, növényekkel teleültetett konténerek között.

Az évnek ebben az időszakában virágokkal teleültetett cserepek és konténerek tömegei állnak rendelkezésre. Legyen válogatós, nézze meg az egyes növények állapotát és hogy valóban passzolnak-e egymáshoz? Gondoskodtak-e róluk a boltban? Ha zárt térben vagy elégtelen fényviszonyok között tartották őket, akkor később nagyon gyorsan tönkremennek. Még ha olcsók is, lehet, hogy jobban járunk egy csomag egyszínű ibolyával és egy olcsóbb cseréppel.

8. A Heuchera „Obsidian” Tűzeső télen is rendkívül mutatós marad.

A tűzeső fajták ősszel nyújtják a legjobb formájukat. A leveleik színei hideg időben intenzívebbé válnak, és általában ősztől tavaszig vagy akár nyárig is pompázhatnak. Ültesse el őket egy előre eltervezett koncepció részeként, vagy ültesse el őket egyenként cserepekben vagy nagyobb dézsákban, és csoportosítsa őket más, már betelepített növényekkel. Tavasszal ezek a fajok virágzó hagymákkal együtt is remekül mutatnak.

9. Válasszon összeillő növényeket!

Amikor konténerbe ültet, győződjön meg arról, hogy a kiválasztott növények jól fejlődnek együtt, és illenek egymáshoz. Szépen mutatnak „összekeverve” az olyan növények levelei, mint a sás és a fekete kígyószakáll, a páfrányok hajtásai és a borostyánok ágai. Gondoljon arra, hogyan festenek ezek a növények a természetben. Általában egymásba fonódnak, amennyiben szomszédos területeken élnek. A konténere természetesebbnek fog tűnni, ha többféle növényt ültet bele, azok pedig jobban fogják érezni magukat, ha megfelelően társítja őket.

10. Mindig a ládához/kaspóhoz illő növényeket válasszon.

Győződjön meg arról, hogy a kiválasztott növények és a balkonláda /dézsa/konténer jól illenek egymáshoz, a látványnak mindenképp harmonikusnak kell lennie. A japán hölgypáfrány például tökéletesen illik egy horganyzott edényhez, mivel a leveleinek tónusai felveszik az edény fémes jegyeit. Az örökzöld kúszó fajdbogyó, a japán szentfa és a tűzeső szintén tökéletes látványt nyújtanak.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Az árvácska megvéd a betegségektől?

2024. április 2. 07:10

A tavasz egyik legszebb, legstrapabíróbb virága kétségkívül az árvácska, ami több száz éve ismert és kedvelt növény, és amelyet ma már nemcsak a virágládák, de a legkülönlegesebb fogások díszítésére is használnak.

Hogyan gondozzuk télen az árvácskát?

2023. november 18. 08:39

Kérem válaszukat: hogyan gondozzam télen az árvácskát? Köszönöm!

Hogyan gondozzuk az árvácskákat télen?

2023. január 13. 13:36

Kevés szemet gyönyörködtetőbb virág van télen az árvácskánál, amely a kopár ablakpárkányokat, tereket vagy út menti virágágyásokat élettelivé varázsolja a hideg hónapokban.

Süssünk árvácskás kekszet!

2024. április 1. 08:10

A kertészeti áruházakban és a kertekben, parkokban, teraszokon és balkonládákban, utcákban és tereken mindenütt virítanak az árvácskák. Lilák, bordók, sárgák, hófehérek, kicsik, nagyok, csíkozottak, pettyesek. Ki gondolná, hogy nem csak meseszépek, de kekszekre téve is isteniek?