Hogyan lesz a kertünk szebb, mint a szomszédé? Mitől lesz különleges anélkül, hogy "csilliárdokat" költenénk rá? Hozok most 5 olyan alapvető kertépítési ötletet, ami nem hiányozhat egy kertből sem!
Akár nagy a kertünk, akár icike-picike, vannak elvek, melyeket érdemes betartani ahhoz, hogy végül otthonosan érezzük magunkat benne. Bár én elsősorban fenntartható kerteket tervezek, így nem szoktam örülni a többezer négyzetméternyi „díszgyepet szeretnék pár tujával” megkereséseknek, azért minden kertnél elmondható, hogy vannak elvek, melyektől különleges lesz, és nem mellesleg fenntartható is.
Tekervényekkel a rejtélyes kertért
Ahol kicsi a hely és nincsenek olyan igények, hogy nagy pingpongozásra vagy tollasozásra való hely kell, ott lehet csigavonalakkal, hullámvonalakkal dolgozni. Minél érdekesebb térelrendezést találunk ki, annál izgalmasabb és rejtélyesebb lesz a kert. Sok esetben ez lehetővé teszi, hogy akár sokkal nagyobbnak tűnjön a kert, mint amekkora valójában.
Egy dologra figyelni kell azért: ne vigyük túlzásba, és már jó előre le kell fixálni azt, hogy hosszútávon nem lesz-e zavaró a sok apróbb zug, vagy akár mennyire tudjuk majd a fenntartáskor öntözni, öntözőrendszert beletelepíteni, vagy akárcsak füvet nyírni, ápolni!
Hogyan fogjuk öntözni?
Sokszor az egyik legmacerásabb dolog egy kert életében az öntözés vagy öntözhetőség. Amikor először egy kertnél eszébe sem jut a tulajdonosnak az, hogy később öntözőrendszert akar, akkor ott lesz a kész kert és vakarjuk a fejünket, hogy oké, akkor nézzük mit lehet utólag javítani a helyzeten.
Aztán a másik kérdés nemcsak az öntözőrendszer kiépítése, hanem az is, hogy ágyásonként a növények is eltérő igényűek lehetnek, ezeket már az alapoknál jól ki kell találni.
Üres kertnél az alapokkal kell kezdeni
Üres kert esetében a legtöbb megrendelő fejében azonnal egy buja kert jelenik meg. A buja kert viszont évek alatt alakul ki, főleg, ha kicsi növényekkel kell dolgozni az építéskor. A nagy fák és cserjék vásárlása sem lehetetlen, de mindig sokkal költségesebb, mint kis növénnyel kezdeni. Viszont ez azt is jelenti, hogy ami árnyéktűrő, az egy teljesen üres kertnél nem lesz jó, hiszen árnyékunk is alig van. A kert egy élő rendszer, így folyamatosan alakul, átalakul. Ha ezt elfogadjuk és figyelembe vesszük, akkor sikerrel fogunk járni.
Legyenek központi helyek
Igen, bizony, akár több is. Ha nem egy teret alakítunk ki, hanem többet a kacskaringós utakkal, akkor érdemes abban is gondolkodni, hogy több központi, szemnek örömet adó helyet alakítsunk ki a kertben.
Nem kell ezt sem túlzásba vinni! A kevesebb több elvén, egy kis kertnél nem kell 3 impozáns szemet vonzó látkép, ott a harmóniát inkább az egy központi hely és a hozzá tartozó ágyások és térelemek (corten lemezes dekorációk például) adják.
Központi elem lehet egy látványos kerti tó, egy pihenősarok, egy szoborral díszített magasabb rész.
Az öt elem fontossága
Bár azt gondoljuk, hogy egy kertnél európai szemmel a keleti 5 elemnek semmi köze nem lehet, a gyakorlatban akkor lesz igazán harmonikus egy kert, ha mind az 5 elem helyet kap benne.
A levegőt légiesen könnyed hajtású növényekkel is lehet szimbolizálni.
A tűzelemet adják a tűz színeiben pompázó növények is, a vízelem lehet egy madáritató vagy kerti tó. A földelem talán a legegyszerűbb, hiszen az alapból van egy rendes kertben. A földelemet nem tudjuk műfűvel pótolni, mert a műfű a burkolatok közé tartozik és nem a természet része ebben az értelemben (sem). A fémelemet meg a már említett dekorációk mentén is bevihetjük a kertbe, de a vintage életérzéshez tartozó kerti bútorok is pont ezt az elemet részesítik előnyben.