Sok kertész szerint a cukkini az a zöldségféle, ami szinte magától nő, és anélkül, hogy beleszakadnánk a kerti munkába, bőséges termést hoz. És bár való igaz, hogy a cukkini termékeny, és hálás dolog vele foglalkozni, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne hasznos néhány jó tanácsot megfogadni a termesztésével kapcsolatban.
Íme 5 tipp, amelyek segítségével szebb és gazdagabb cukkini termése lehet a kertjében!
1. Dombra ültetés
Az agrár-ipari szótárban a „fészek” kifejezés egy megemelt földdombra utal. Bár a cukkinit sorokba is ültetheti, a dombok több előnnyel is járnak: a dombos talaj ugyanis a szezon elején gyorsabban felmelegszik (ennek akkor van különösen nagy jelentősége, ha az utolsó fagyos napok után minél hamarabb el akarja vetni a magokat), ráadásul a dombok jobb vízelvezetést biztosítanak, mint a hagyományos sorok. Ezenkívül, ha több cukkinit ültet egy dombra, az fokozza a beporzás esélyét. Akár palántákat vásárol, akár közvetlenül a kertjébe veti a cukkinimagokat, a legjobb beporzás érdekében két-három növényt csoportosítson, a fészkek pedig legyenek legalább 1 méterre egymástól. Lehetőség szerint keverjen istállótrágyát/komposztot a talajba, a cukkini ugyanis szereti a tápanyagokban gazdag földet. Gondoskodjon arról is, hogy a növények rendszeresen kapjanak vizet.
A cukkini virágait be kell porozni ahhoz, hogy életképes termést hozzanak, és minden nőivarú virág csak egy napig van nyitva. Ha nincs beporzás, nincs cukkini. Ha tehát több növényt nevelünk egymás közelében, a beporzás esélye jelentősen javul.
2. A beporzás nyomon követése
Amellett, hogy a cukkini virágok rövid élettartamával is foglalkoznia kell, szüksége lesz arra is, hogy a hímivarú és a női ivarú virágok egyszerre nyíljanak ki. Jó, ha tudja: csak a nőivarú virágok hoznak termést, a hímivarú virágok kizárólag a beporzás miatt jönnek létre.
Az új növények eleinte hajlamosak sok hímivarú virágot hozni. Frusztráló lehet a kezdő kertészek számára, amikor azt látják, hogy sok virág nyílik a növényükön, mégsem képződik termés. Legyen türelmes. Az idő előrehaladtával a növények női és hímivarú virágokat egyaránt hoznak. A korán megjelenő hímivarú virágoknak köszönhetően pedig rengeteg beporzó rovar lesz addigra a környéken. Onnan fogja tudni, hogy a növényeinek már női ivarú virágai vannak, ha közvetlenül a virág töve mögött apró terméseket lát.
Ha igazán fontos szempont a cukkini terméshozamának maximalizálása, a beporzást bármikor maga is elvégezheti. Vágja le a hímivarú virágokat, és a virágporukat szórja a női ivarú virágokra, hogy ezáltal biztosítsa a megfelelő beporzást. De használhat a művelethez egy művészecsetet is, hogy a hímivarú virágról a virágport a női ivarú virágra juttassa. Ha azonban még így is sok hímivarú virága van a kertben, szedje le és tésztabundában süsse meg őket – ez egy nagyon kedvelt nyári csemege, amit rengetegen szeretnek.
3. A korai ültetés elkerülése
A cukkini nem tűri a fagyot és az alacsony hőmérsékletet, így nem szabad siettetni a korai vetést, mivel semmit sem nyer vele. Még ha a hidegebb hőmérséklet alatt terem is a növény, a termések héja a hideg / fagy okozta sérülések miatt lyukacsos lesz. Éppen ezért a lakóhelye éghajlatától függően legalább tavasz közepéig várnia kell az ültetéssel. Csak akkor lásson neki a munkának, amikor a talaj felmelegszik. A fagyveszélynek teljesen el kell múlnia, a hőmérsékletnek pedig stabilan 15 C felett kell lennie.
Ha mégis túl korán ültet, használjon sorköztakarót vagy mulcsot a növények éjszakai védelmére, amennyiben a hőmérséklet 15 C fok alá süllyed. Emellett ősszel is tartsa kéznél ezeket a sorköztakarókat, hogy meghosszabbítsa a növény élettartamát és termőképességét.
4. Próbálja ki a soros ültetést!
A cukkini gyors növekedésű növény, amely gyakran a vetéstől számított 50-60 nap múlva termést hoz. Mivel a növény nagy energiát fektet a termés létrehozásába, terméshozama a vegetációs időszak során lelassul.
Egyes kertészek úgy gondolják, hogy egy állomány egy hobbikertésznek bőven elég. Ha azonban folyamatos ellátást szeretne, akkor az egymást követő vetés az optimális megoldás. Az éghajlati viszonyoktól függően két-három alkalommal kell új cukkinipalántákat ültetnie ahhoz, hogy egyenletes termést kapjon.
Szerencsére a cukkini rendkívül könnyen termeszthető magról, ezért nem szükséges előzőleg a beltérben csíráztatni. Az első kör cukkini beérése után közvetlenül a kertbe vetheti a magokat, és napokon belül csírázásra számíthat. Sok kertész július közepén vagy augusztus közepén (vagy mindkét hónapban) végzi el a második vetést. A szezon későbbi szakaszában történő ültetés jellemzően még hatékonyabb, mint a tavaszi ültetés.
5. Óvakodjon a kártevőktől
A Melittia cucurbitae (egy molyféleség) kifejlett egyedei valamikor június végén, július elején bújnak elő a talajban lévő téli rejtekhelyükről, és kis idő elteltével a tökfélék tövébe rakják le a petéiket. Az azokból kikelő hernyók a növények szárába fúrják magukat, és táplálkozni kezdenek a növényből. Ez elzárja a száron keresztüli vízáramlást, és gyors pusztulást eredményez.
A kifejlett rovarok a darazsakhoz hasonlítanak, de valójában molyok. A legtöbb molylepkétől eltérően azonban ezek nappal repülnek, és a petéket az erre fogékony növények tövébe rakják. A károsodás elkerülése érdekében úgy járhat túl az eszükön, ha július közepéig nem veti el a cukkinit. Ha nincs cukkini a kertjében, akkor a kártevőnek nincs oka arra, hogy megtelepedjen és lerakja a petéit.
Amennyiben a talajban mégis van kártevő-fertőzés, akkor az ültetés egy évvel való elhalasztása megtörheti a körforgást. A hernyók kikelnek, és nem lesz honnan táplálkozniuk. Sorköztakarókat is elhelyezhet, hogy megakadályozza, hogy a kifejlett egyedek petéket rakjanak a cukkinire.
Ha azonban tényleg korai cukkinit szeretne, van egy másik mód is a kártevők megfékezésére. Ehhez fóliát kell használnia. Minden egyes szár tövét becsomagolhatja egy kis darab alufóliával. A szárnak csak körülbelül 5-10 cm részét kell befednie, a föld felett. Ha a növényt biztonságosan becsomagolja, a hernyók nem lesznek képesek kirágni azt.
A cikket fordította: Ordódy Eszter