A téli időszakban a mikulásvirág mellett a ciklámen a leggyakoribb szobanövény, melyet ajándékba viszünk. Elképesztő színvilágokkal és virágformákkal lehet már kapni, így nem is csoda, hogy rá esik a választás. Aztán elvirágoznak és a legtöbb esetben utána soha többet nem gyönyörködhetünk benne. De vajon hogyan virágoztathatjuk újra a cikláment?
Nézzük honnan származik a ciklámen!
Leginkább Európa mediterrán éghajlatú területein és a Közel-Keleten, Észak-Afrikában honos. A kankalinfélék családjába tartozó gumós növény és nem mellesleg egyetlen faja őshonos Magyarországon az erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens).
A kertészetekben kapható ciklámenek általában szeptembertől áprilisig virágzanak. Míg az apróbb virágú fajták között találunk illatosakat is, addig a nagyvirágúak és a fodros virágúak többnyire illatmentesek.
A növény központi része a gumó, melyből a hosszú száron lévő virágszárak és a levelek is kinőnek. Ezzel egyidejűleg a „legérzékenyebb” része is a növénynek.
A legtöbb esetben a problémák is innen indulnak ki, amikor lelkes hobbikertészek túlöntözik a cikláment és a gumó elkezd rothadásnak indulni. De akkor melyek az igényei a szobai ciklámeneknek?
A ciklámen igényei és ápolása
A ciklámen a közvetlen napfényt nem szereti, de szereti a világos helyeket. A legtöbben ablakpárkányon vagy két ablak között tartják, ahol szűrt fényt kapnak a növények.
A túlöntözés mellett a magas hőmérséklet is a vesztét okozhatja. Ha tartósan, szép növényeket szeretnénk nevelni, akkor se a túl száraz levegőjű lakásban, se a magas hőmérsékletben ne tartsuk.
A virágzó cikláment rendszeresen öntözzük, 3-4 naponta alulról öntözzük.
Pangó vizet ne hagyjunk alatta, ezt mindig öntsük ki. A vitorlavirághoz hasonlóan kavicságyra is tehetjük a cserepét, hogy mindig megfelelő mennyiségű pára legyen a növény körül.
Amellett, hogy a lágy víz a legjobb számukra, minden alkalommal alulról öntözzük, mert a gumó, a levelek és a virágok is érzékenyek a felülről öntözésre és vízre.
A ciklámen érzékeny a sókra, így nemcsak a csípvízben levőkre, hanem a tápsókra is. A virágzás ideje alatt káliumra lesz szüksége, de a tápanyagozást mindig kis mennyiségekben végezzük.
Ha szeretnénk szaporítani a ciklámenünket, akkor tőosztással és magról is szaporíthatjuk.
Magot az elnyílt virágok tokterméséből tudunk szedni, ha olyan fajtákkal van dolgunk, de vetőmagként is kaphatóak a kertészetekben.
A magról vetett ciklámennek akár 3-4 évre is szüksége van ahhoz, hogy virágozni kezdjen.