Házikert

Avarégetés pro és kontra

Agrofórum Online

Az öngyújtóval kertészkedők tábora igen nagy még manapság is és szinte meggyőzhetetlenek arról, hogy nagyobb kárt tesznek vele, mint ami hasznot elérnek az avarégetéssel. De mi a baj vele és miért szeretik mégis az emberek? Pro és kontra érvek következnek!

Akik az avarégetés mellett állnak

Akár kertvárosi részen, akár vidéken járunk, a teljesen logikátlan avaréget annyira megszokott már, mint a belvárosban a galambok jelenléte. Bár létezik a tűzgyújtási tilalom is minden nyáron, papírforma szerint büntethető is, mégis nagy kultusznak örvend az avarégetés.

Akik az avarégetés mellett voksolnak, általában arra hivatkoznak, hogy „úgysem bomlik le” és „tele van beteg ágakkal, növényi részekkel”.

Részben emiatt talán még igazuk is lehetne, mert az tény, hogy ha nem tudunk jól komposztálni, akkor ezek a kártevők és kórokozók simán áttelelnek a növényi részekben, ha csak egymásra halmozzuk őket.

Az avarégetők másik indoka, hogy hamar eltűnik a kertből a nagy rőzse- és levélkupac, így nem kell „évekig nézni”.

Mi a másik oldal problémája?

Avart akkor lehet jól égetni, ha:

  • nem nedves a növényi részek kupaca
  • ha nincs szél
  • ha tökéletesen égetni tudjuk és nem csak füstöljük
  • ha ott tudunk mellette lenni, szó szerint őrizve a tüzet

A legtöbb esetben ebből egyik opció sem adott az avarégetőknél. Sokszor érthetetlen módon eső után állnak neki a nedves avart elégetni, ami nyilván nem ég, hanem füstöl csak.

A széllel általában az a baj, hogy a pernyét és még parázsló növényi részeket könnyen felkapja a szél és lángra tud gyújtani bármit vagy kárt okozhat kerti bútorokban, napernyőkben, stb. Jobb esetben csak a füstöt kell elviselni, de a tűzesetek is gyakoriak.

Volt szerencsénk pár éve elszabadult avarégetés miatt asszisztálni oltásban, amikor már pár telekkel arrébb égett a fóliaváz alsó része, mert a tűz gyorsabban terjedt a száraz növényzet miatt és már rég nem a rőzsekupac környékén volt. Ilyenkor pár perc alatt is nagy gondot tud okozni egy „apró avarégetés” is.

A füst okozta környezetterhelést meg nem kell bemutatni, mindenki tudja nagyon jól mi a baj vele.

De mi a megoldás? Létezik átmenet?

Ha jó fej szeretnék lenni, azt mondom létezik, bár nálunk évek óta nem történt avarégetés, mert megtanultunk jól komposztálni és a beteg növényi részeket sem égetjük, hanem thermokomposztba tesszük, ahol a magas hőmérséklet miatt a fertőzőképességét lecsökkentjük.

De igazából a nagyja növényi hulladék komposztálható lenne és kellene is eszerint eljárni. A beteg növényi részeket, ha nincs sok, akkor tegyük külön és akár ha nagyon szélcsend van, teljesen száraz és nincs tűzgyújtási tilalom, akkor egy baráti grillezés alkalmával lobbantsuk lángra két steak között.

De ha van lehetőség, akkor ezekre találták ki a zöldhulladék-gyűjtő zsákokat is, amit időszakosan elvisznek háztól is manapság már (nem mindenhol…).

Tehát a legjobban akkor járunk el, ha a józan eszünket, a társadalmi felelősségvállalásunkat és lehetőségeinket egymás mellé állítjuk és csak legvégsőbb esetben gyújtunk rá, mert mindig vannak más megoldások is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Miért nem szabad az avart elégetni? Mit csináljunk vele?

2020. november 12. 12:06

Hazánkban sajnos széles körben elterjedt a kerti hulladékok, beleértve az avar égetése is.