Házikert
Házikert

Betonfalon is áthatoló növények

Betonfalon is áthatoló növények

Agrofórum Online

Még szakmán belül is nagy az egyet nem értés a témában, hogy melyek azok a növények, amiket semmiképp nem szabad falak mellé ültetni, mert károkat okoznak, okozhatnak. Nézzük sorra a listát, hogy mivel érdemes vigyázni!

Rögtön kezdeném is azzal, hogy vajon miért nincs egyetértés a szakmán belül ebben a témában. Sokszor egyéb magyarázatokat keresnek a szakemberek is arra, hogy vajon mi okozza azt, hogy a futónövény jó vagy épp nem jó a házfal burkolatának, vakolatának. Az a megállapításuk általában, hogy egy jó állapotú falat nem tud károsítani, főleg, ha nem akarjuk sosem leszedni a házfalról a növényzetet.

Ezzel ellentétben viszont akár a Kertészeti Egyetem Campuszának épületeit, akár a gyöngyösi főiskola egyes épületeit nézzük, azért ez az állítás aligha állja meg a helyét. Sőt, saját tapasztalat alapján egyes kúszó-futó növények még a betonyp lemezes, könnyű szerkezetes házakat is képesek megbontani. Nem viccelek! Saját műhelyünk egy könnyű szerkezetes betonyp lapokból felépített épület, melyre trombitafolyondár futtatását terveztük, mert az építési engedélyt úgy kaptuk akkor meg, hogy a házfalat teljesen növényesíteni kell. Aztán elkezdtek a mosdóban lepotyogni a csempék. A lepotyogott csempék alatt és a fugákban megjelentek a trombitafolyondár hajtásai, kapaszkodógyökerei. Máris megdőlt, hogy a falazat minőségétől függ a kérdés. Így innentől mi már másképp látjuk a dolgokat a témában.

Trombitafolyondár, amit még a hangyák is kedvelnek

A trombitafolyondár egy kétségkívül dekoratív futónövény. Ezernyi hajtása szépen tekereg, élénkzöld levelei már a virágzási időszak előtt is mutatósak és a tölcséres virágai pedig egyszerűen rabul ejtik az embert. De közben ott az árnyoldala is. Amellett, hogy a hangyák is rendkívül szeretik, nagyon erősen terjed, és ha nem tudjuk kordában tartani, akkor hamar a házfal és támfal mellett a talajban is ezernyi új növény keletkezik körülötte. Kapafejszével persze irtható (nem szeretjük ezt a szót kerti témában persze), de csakis olyan helyre telepítsük, ahol valami határt tudunk neki szabni, és egy nagyon erős támrendszert tudunk neki építeni.

Minden falra futtatható növénynek természetesen megvan a maga előnye is (fotó: Pexels)

Vadszőlő: a télen is vöröslő szépség

A vadszőlőt azért szeretik sokan, mert nemcsak nyáron, de enyhe időjárás esetén, akár egész télen csodaszép látványt nyújt. A nyári zöld leveleket felváltja télre a vöröslő levelek sokasága, ezáltal igen impozáns látványt nyújt, ha házfalak, kerítések vannak befuttatva vele. Viszont itt is figyelni kell sajnos, hogy csak olyan helyre futtassuk, ahol nem okoz kárt hosszútávon.

A tapadókorongjaival a homlokzaton hamar megtapad, leszedni utána nagyon nehéz, sokszor csak a felső rétegekkel együtt lehet. Ideális viszont olyan falak borítására, mint az ólak, kocsiszínek és pergolák, ahol ez a hátránya nem fog jelentkezni.

Borostyán, ami nem csak a temetőben mutatós

Egyidőben a kőből készült sírok befuttatására és kőfalak befuttatására használták a tájépítészetben, ahonnan hamar átterjedt a házikertek növényei közé is. Régi épületek sokaságán látható a borostyánfajták változatossága, pedig hasonlóan a vadszőlőhöz, sokszor csak a vakolattal együtt lehet eltávolítani.

Minden falra futtatható növénynek természetesen megvan a maga előnye is. A sűrű lombozat miatt a falak nehezebben melegszenek át a nyári kánikulában és nehezebben hűlnek le a téli hidegekben is. Egyfajta kiegyenlítő hatás figyelhető meg az épület környezetében és az épületben is, amelynek a falazatára körbe növényt futtatnak.

Ha viszont a házfalat is épen szeretnénk látni, ami a mai hőszigetelős időkben nem lenne hátrány, akkor választhatunk támrendszert igénylő, de a házfalat nem károsító futónövényeket is, mint a lilaakác, a loncfélék, a holdvirág, a kúszó hortenzia.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így „háborúzhat” sikerrel a meztelencsigák ellen

2024. május 18. 10:10

A meztelencsigák, ha számukra kellemes veteményest vagy virágágyást találnak, addig maradnak, amíg mindent fel nem falnak.

A könnyezőpálma tartása és gondozása a lakásban

2024. május 15. 16:10

Mivel egy alapvetően Mexikóból származó növényről beszélünk, így nem meglepő módon szereti a napsütést és a meleget.

Dália: kezdő kertészeknek is ajánlott!

2024. május 14. 07:10

A dáliák termesztése kiváló lehetőség a kertészkedés alapjainak megtanulására, mivel a kezdők is megismerhetik általa a növények általános gondozási igényeit.

Faeper vagy faszeder? Most akkor hogy is van ez?

2024. május 13. 15:10

A Morus nigra, vagyis a fekete eperfa által jött létre a faszeder kifejezés a köznyelvben. Ez azért van, mert a termése szinte teljesen olyan, mint a vadszeder.

Vadmurok, avagy Anna királyné csipkéje

2023. január 22. 10:35

A Daucus carota, amelynek közismert nevei többek között a vadrépa, a vadmurok, a madárfészek, illetve Észak-Amerikában Anna királyné csipkéje, a Zellerfélék családjába tartozó növény. A termesztett sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus) őseként a levele ételízesítőként használható, gyökere pedig bár vékonyabb és rostosabb, mint a hagyományos répáé, ehető. A népgyógyászat sokféle betegség ellen gyógynövényként használja, leginkább tisztító teák formájában.

Erdők-mezők gyümölcsei júniusban

2022. június 21. 07:39

Minden hónap hoz újdonságot, erdőn és mezőn is, így júniusban is érdemes kirándulni és gyűjtögetni.

Amit az oregánóról tudni kell

2022. október 16. 08:37

Az oregánó, más néven vadszurokfű, vadmajoránna a legalapvetőbb faj a konyhakertben. Mit érdemes tudni az oregánóról?

Így termesszünk magról kökényt!

2022. december 12. 10:42

A hegyoldalak, erdőszélek jellegzetes növényének sötétszürke, tövises ágain beérő kékesfekete termése akkor a legfinomabb, ha már megcsípte a dér.