Házikert
Házikert

Csigariasztó növények valóban léteznek?

Csigariasztó növények valóban léteznek?

Agrofórum Online

Ha belegondolok a saját kertünk növényeibe, nehéz olyan növényeket felsorolni, melyek valóban csigariasztók lennének. Vettem én már mindenféle növénykeveréket ehhez, talán az elsők között volt, amit lerágtak. Nézzük sorra a tapasztalatokat!

A házas és a házatlan csigák ugyanúgy bosszantóak tudnak lenni és nagyon hasonló a probléma is, amit okoznak. A házas csigákkal azért nehezebb, mert szárazság idején nagyon elbújva, a csigaházukba rejtőzve élnek, és így főleg esős időben lehet őket rajtakapni a csintalanságon.

Egy ideje nyomozom a hatékony csiga elleni megoldásokat, ráadásul sok helyen olvastam a csigák jó oldaláról is, mint a nagy óriáscsiga a tavakban kieszegeti az algát is, ami még hasznunkra is van.

Egyes csigafajok csak az elhalt növényi részeket eszik és gyakran csigatojással is táplálkoznak.

Többségüknek kedvenc csemegéjük közé tartoznak az ínycsiklandozó palánták, az évelő szarkalábak, a fukszia, a csillagfürt, a legényvirág, és a lista igen hosszú, legutóbb a karalábéleveleimet falták fel úgy, hogy egyik nap volt, reggelre már csak a csonk maradt.

Ekkor kezdtem el tesztelni a rézhálót, rézdrótot is ellenük, mert nem volt elég hatékony a faforgácsos talajtakarás a magaságyásaimban.

Nézzük viszont a távoltartó növényeket!

A sarkantyúka egy olyan egynyári növényünk, melynek levelei igen keserűek és keserű illatot is árasztanak, így távol tartják a csigákat az ágyásunktól. Ültessünk belőle jó sokat! – Írja a legtöbb oldal. De mi a tapasztalat?

A sarkantyúkát rendre imádják viszont a földibolhák, így ne felejtsük el gyakran öntözni az ágyást, amibe ültettünk sarkantyúkát, mert hamar, ha nem is a csigák, de a földibolhák áldozata lesz a veteményesünk!

A házas és a házatlan csigák ugyanúgy bosszantóak tudnak lenni és nagyon hasonló a probléma is, amit okoznak (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/ut-allat-orolt-barna-320956/)

A lángvirág nagy kedvencem, gyakori vendég a virágágyásaimban, és mivel pillangó- és méhecskecsalogató növény, így a veteményben is mindig helyet kap. A csigákat szintén illatos virágaival és leveleivel taszítja. Sokféle színben kapható, érdemes kísérletezni vele!

A tapasztalat azt mutatja a kertészetünkben, hogy amelyik ágyásban gyakori vendég a cickafark, ott a csigák is gyérebben jelennek meg, még eső után is. Egyrészt a virágzat és a levélzet is elég érdes, nem kedvence a csigáknak, de illatát tekintve is jellegzetesen kesernyés.

Valóban nem szeretik a keserű növényeket a csigák?

Annyiszor írtam már le a keserű illatanyagot csak ebben a cikkben, hogy jogos a kérdés, hogy vajon minden keserű növényt utálnak? Tegyük a szívünkre a kezünket: melyik fejes salátánk támasztaná ezt alá? Valószínűleg egyik sem, mert a csigáknál nem minden keserűanyag mumus, a körömvirágra is gond nélkül rámennek falatozni, pedig szintén erőteljes illatú és keserűanyagokban gazdag.

Összetettebb a kérdés, mint gondoljuk

A csigáknak akadálypályát kell építeni ahhoz, hogy ne kedveljenek egy helyet. Ez elérhető a levelek szőrözöttségével, vagy akár sűrűségével ugyanúgy, ami miatt a faforgács és a vastag mulcsréteg is bevált praktika ellenük.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így „háborúzhat” sikerrel a meztelencsigák ellen

2024. május 18. 10:10

A meztelencsigák, ha számukra kellemes veteményest vagy virágágyást találnak, addig maradnak, amíg mindent fel nem falnak.

A könnyezőpálma tartása és gondozása a lakásban

2024. május 15. 16:10

Mivel egy alapvetően Mexikóból származó növényről beszélünk, így nem meglepő módon szereti a napsütést és a meleget.

Dália: kezdő kertészeknek is ajánlott!

2024. május 14. 07:10

A dáliák termesztése kiváló lehetőség a kertészkedés alapjainak megtanulására, mivel a kezdők is megismerhetik általa a növények általános gondozási igényeit.

Faeper vagy faszeder? Most akkor hogy is van ez?

2024. május 13. 15:10

A Morus nigra, vagyis a fekete eperfa által jött létre a faszeder kifejezés a köznyelvben. Ez azért van, mert a termése szinte teljesen olyan, mint a vadszeder.

Amit a palástfűről tudni érdemes

2023. március 2. 13:12

A közönséges palástfű (Alchemilla monticola) a rózsafélék családjába tartozó évelő növény, amelyet a középkor óta gyógynövényként hasznosítanak.

Ezért érdemes csicsókát ültetni a kertbe!

2022. március 22. 06:04

A csicsóka egy megosztó növény. Van, aki imádja fogyasztani, van aki viszont el sem tudja viselni a jellegzetes illatát. Karakteres ízű, rezisztens keményítőben rendkívül gazdag, ami miatt a diétázóknak érdekes felfedezés. A kertben viszont hamar elszaporodik és könnyen megnevelhető.

Februári tennivalók a kertben

2023. február 1. 10:01

A február fordulópontnak tűnik a kert szempontjából. Odakint még mindig hideg van, de már mindenütt a tavasz közeledtének jelei mutatkoznak. A hagymák lassan előbújnak a földből, és végre hosszabbodni kezdenek a nappalok.

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

2023. július 26. 05:39

Most nagyon divatos dolog a talaj egészségéről beszélni, de rengeteg téves információ kering az interneten. Lássuk, mit és mikor érdemes csinálni!