Jön a szép idő és egyre többet vagyunk kint a kertben, a szabadban. Ehető vadnövények sokasága van előttünk, melyeket ha ismerünk, akár egy jó salátára valót is összegyűjthetünk.
Hamarosan kezdődik a medvehagyma szezonja is, helyenként már lehet is találni első példányokat. Bár minden évben nagy felhajtás van a medvehagyma – gyöngyvirág kérdés körül, hogy vajon melyik melyik, mivel a gyöngyvirág ilyenkor még sehol nincs, így a medvehagymát biztonságosan tudjuk szedni most még.
A medvehagyma
A medvehagyma nagyon kedvelt vadon termő fűszernövény, mert ízre a fokhagymához hasonlít, de nem lesz az ember lehelete, bőre fokhagymaszagú, ha sokat eszik belőle. Kiváló salátába, húsok mellé, szószgyártásra, de még medvehagyma-sót is készíthetünk belőle.
A pitypang, vagyis gyermekláncfű
A pitypang sokak nagy kedvence, gyerekek is előszeretettel fűznek belőle koszorút. Keserűanyagai miatt a vadnövényevők előszeretettel fogyasztják, mivel a keserűanyagok segítik a test méregtelenítését is. Oda kell azonban figyelni az egyéni érzékenységre, hiszen a pitypangra is lehet allergiás valaki, így csak akkor együk, ha nem vagyunk allergiásak rá.
A pitypang mivel szinte bárhol előfordul, érdemes csak olyan helyről szedni az élénksárga virágait és a leveleit, ahol tiszta a talaj és a környezet. Nem ideális utak mentén vagy forgalmas árokpartokról szedni.
A közönséges tyúkhúr
A tyúkhúrt sokan salátafélének eszik, újabban a fine dining is felkapta, mint dekorációs salátanövényt.
Értékes ásványi anyagai és magas Omega-3 zsírsavtartalma miatt ugyanúgy érdekes étkezési oldalról, mint a kövér porcsin.
Nagy csalán, ami igazi kincsnek számít
A nagy csalán évezredek óta ismert gyógynövény, de megfőzve, forrázva már a csaláncsípés sem jellemző és főzelékként is fogyasztható. Persze nem mondom azt, hogy egy jó borsófőzelék kiváltható vele, de igen sok csalánt tartalmazó sós sütemény és étel van a tarsolyomban, legyen az pogácsa, vagy akár egy csalánlevél-főzelék.
A csalán-gyógytea viszont vértisztító, ízületek fájdalma ellen való gyógynövényünk, de még a samponokba is beleteszik korpátlanító hatása miatt.
A kövér porcsin, az Omega-3 bomba
A kövér porcsinról a legtöbben a rendkívül magas C-vitamin tartalmát ismerik, de külön érdeme a nagyon magas Omega-3 zsírsavtartalma is. Enyhén savanykás íze miatt salátának vagy tojásrántottához adva használhatjuk, de sokan smoothie-kba teszik.
Honnan szedhetünk ehető tavaszi növényeket?
Mindenképpen az első és legfontosabb az egészségünk szempontjából, hogy csak tiszta helyről szedjünk. Kerüljük a forgalmas utak mentét, árokpartokat, mert itt a növények felületén a nehézfémek, por és más szennyeződés igen magas koncentrációban lehet, melyet nem tudunk lemosni róluk.
Ne szedjünk tájvédelmi körzetben, védett helyeken!