Ki ne akarna olyan fákat, melyek gyorsan nőnek és hamar árnyékot adnak a kertnek? Nézzünk egy listát, melyek a legkeresettebb gyorsan növő fafajok!
Már az elején fontosnak tartom megjegyezni, hogy ez nem feltétlen az a lista, ami egy fenntartható kert szellemében nézendő, mert a gyorsan növő fafajok között sok olyan is kedvelt most, mely nem való minden kertbe. De ezekről majd külön az ajánlott fáknál említést is fogok tenni, hiszen nem árt tudni, hogy valóban foglalkozzunk-e vele, vagy csak divathóbort.
Császárfa (Paulownia tomentosa)
Az egyik élen járó ajánlás szokott lenni, viszont van egy nagy DE is a képben. Láttunk már élőben, mondjuk az Erdőteleki Arborétumban igazi császárfát? Hatalmas. Egy kis kertbe pont ezért nem szoktuk javasolni, mert gyorsan nő, pláne, ha elkapja a lendület. Ugyanúgy a mérete miatt nem ideális, mint a Ginkgo is, amit nagyon sokan szeretnek, de vajon egy 12-20 méter magas fa kinek a kertjében fér el majd?
Évente 2-3 métert is nő, ez így egy nagyon kelendő fafajjá teszi viszont.
Gledícsia (Gleditsia triacanthos)
Pár éve valahogy a kertünkbe került egy gledícsia. Hatalmas tövisei miatt nem annyira örültem neki, mert gyerekes családba a tövises változata aligha lesz örömforrás, de az biztos, hogy kétségkívül egy rendkívül gyorsan növekedő, szintén hatalmasra növő fafaj.
A lepényfaként is ismert fa nagy, tekervényes hüvelyei ráadásul ehetők, már annak, aki szereti. Nem keverendő össze a szentjánoskenyérrel.
Ezüst juhar (Acer saccharinum)
Utcai sorfáknak, parkfáknak gyakran ültetik. Évente akár 1,5-2 métert is nőhet, nedves talajt igényel.
Fehér akác (Robinia pseudoacacia)
Valaha nagy divat volt az Alföldre akácot ültetni, mert könnyen megeredt és szépen el is terjedt. Aztán azóta már az invazív listán van – bár az akácmézet meg szeretik sokan, így van haszna is, de kerti alkalmazásban az akác egy perifériára szorult fafaj. Viszont a teljesen kietlen és más fafajoknak nem alkalmas területeknél még mindig az akác az, ami fásításra alkalmas lehet. Ettől még észnél kell lenni az invazív jellege miatt. Elsősorban erózióvédelemre való.
Kiemelt kép: Pexels