Sok olyan dolgot dobunk ki nap mint nap a kukába, ami szemétnek tűnik, noha hasznosítható lenne – ha tudnánk, mire való. Hiszi vagy sem, ilyen a kávézacc is.
Igaz, korábban legfeljebb súrolószerként használták, ugyanis ecettel és vízzel, valamint némi szódabikarbónával keverve csodaszépen le lehetett vele dörzsölni az edények hátuljára égett kormos zsiradékot.
A kávézacc azonban a szobanövényekre is jó!
Hogy miként? Tápanyagként. Ráadásul kávézacc szinte minden háztartásban és munkahelyen keletkezik – ha pedig tápanyagként is fel tudjuk használni, akkor miért dobnánk ki? A kávézacc ugyanis javítja a talaj minőségét, sőt, néhány növény számára afféle bioműtrágyaként is szolgálhat. Emellett pedig nem növeljük a szeméttelepekre kerülő hulladék mennyiségét.
Miért is jó ténylegesen a kávézacc a szobanövényeknek?
- A kávézacc nitrogéntartalma magas. Ez a tápanyag fontos szerepet játszik a növények klorofilltermelésében. Mivel a használt kávézacc könnyen elérhető, így ez egy ingyenes tápanyagutánpótlási lehetőséget biztosít.
- Fontos tudni, hogy a kávézacc nem minden növény számára jó, de biztonsággal használható a rózsákra, az azáleafajokra, az áfonyára, a paradicsomra, a hortenziára, a páfrányokra, a bazsarózsára, a rododendronra és a kaméliára. A hortenziák színét a talaj pH-értéke befolyásolja – a kávézacc segíthet csökkenteni a talaj pH-értékét, ami élénk kék vagy lilás árnyalatú virágokat eredményez.
- A kávézaccot kétféle módon adhatjuk a növényeknek: talajba keverve vagy vízzel felhígítva. Ha csak a talaj tetejére szórjuk a kávézaccot, az úgy nem lesz elég hatékony, ezért érdemes belekeverni a földbe, hogy a tápanyagok egyenletesen elkeveredjenek és fokozatosan fejtsék ki a hatásukat. Ha folyékonyan szeretnénk alkalmazni a kávézaccot, akkor egy teáskanálnyi kávézaccot 3,7 liter vízzel kell elkeverni, majd hagyni kell 2 éjszakán át ázni, időnként megkeverve. Ezután le kell szűrni egy gézlapon vagy más hasonló filteren, és utána meglocsolni vele a növényeket.
- A kávézaccal mindazonáltal mértékletesen kell bánni, mivel a sok mikrotápanyag mellett akár túl savassá is teheti a termőföldet, ami hosszútávon néhány növénynél gyökérrothadást eredményezhet.
- Minden növény egyedi tápanyagszükséglettel rendelkezik. A kávézacc magas nitrogéntartalmú, de alacsony a kálium- és foszfortartalma, így, ha olyan növényeknek adjuk, amelyeknek nagy a kálium- és a foszforigénye, akkor azzal nem segítünk a növénynek, hanem épp ellenkezőleg, hátráltatjuk a fejlődésben.