Mindenki látott már olyan amerikai filmet, ahol nagy fagyöngycsokor alatt kell eldördülnie a szerelmes csóknak, de hogy vajon mitől ilyen különleges a fagyöngy, arról igazi fagyöngy-mítoszok vannak.
A kert- vagy növénykultúrákkal kapcsolatos történetekben az az érdekes, hogy általában valódi megfigyelések köthetők hozzájuk, vagy olyan misztikus történetek, melyek szájról szájra keringenek, és sok cikket lehetne megtölteni a Hitek-tévhitek rovatokban velük. Most a nagy fagyöngy-mítosznak jártam utána, hogy vajon honnan is eredhet ez a romantikus töltete.
Varázsnövények márpedig léteznek?
Amikor a fagyöngy-mítoszt kezdtem el kutatni, igazi Harry Potteres sztorikat találtam. Ráadásul a Varázsnövények “szakkönyv” is érdekes dolgokat rejt magában, mert kortörténeti leírások és népgyógyászati megfigyelések útján társít hozzá jótékony hatásokat.
Mit kell tudni a fagyöngyről?
A fagyöngy (Viscum) a szantálfavirágúak (Santalales) rendjébe és a szantálfafélék (Santalaceae) családjába tartozó nemzetség. Fás szárú, félparazita életmódú növények tartoznak ide. Legismertebb képviselőjük a fehér fagyöngy (Viscum album). A szantálfafélék családjába rendre szakrális növényekként ismertek tartoznak. Emellett a hormonproblémákra is hatékony lehet, illetve a méh izomzatát erősíti.
Gyógyhatását tekintve a szívnyugtató és értágító hatásáról ismert. De van egy nagyon izgalmas tény a fagyöngyről:
A benne található hatóanyagok és ezáltal jótékony hatása is attól függ, hogy a gazdanövényből mely anyagokat szívja magába. Például a galagonya bokorról gyűjtött fagyöngy még hatékonyabb vérnyomáscsökkentő és húgysavhajtó.
– írja a Házipatika.hu.
De mitől misztikus növény a fagyöngy?
A fagyöngy régóta tisztelt növény. Már a görög mitológiában is az áll, hogy Hermész az alvilág bezárt kapuját egy fagyöngy ágával nyitotta meg.
A druidák (a kelták papjai) rituális alkalmakkor aranysarlóval vágták le és varázslatokra használták a növényt. És Plinius is azt tanította, hogy a fagyöngy védelmet nyújt a gonosz szellemek és a villámcsapás ellen. A Szent Iván éjszakáján szedett fagyöngy hatásos ellenszernek számított villámcsapás, rontás ellen, és elűzte a gonosz démonokat – írják a fagyöngy kultúrtörténeténél.
Sebastian Kneipp neve sokaknak ismerős lehet. A világhírű bajor természetgyógyász vérzéscsillapítóként, görcsoldóként, magas vérnyomás ellen tartotta hatásosnak.
Ez az egész fagyöngy-misztérium az angolszászoktól ered: az angolszász hagyományok szerint azt a lányt, aki a fagyöngy alatt áll, meg szabad csókolni, a breton hagyományok szerint pedig ez a csók ráadásul termékenységet és szerencsét is hoz.
Ennek eredete viszont egy skandináv monda, melyben egy istenséget fagyöngyből készült nyíllal öltek meg, édesanyja pedig ezután a szeretet jelképévé tette a növényt. Ennek is köszönhető, hogy a fagyöngy a mai napig is kedvelt dísznövény az adventi, karácsonyi időszakban.
Kiemelt kép: Pexels