A szerelmesek a fehér fagyöngy alatt adnak egymásnak csókot, ikonikus növény lett az amerikai szerelmes filmek miatt, pedig egy igen érdekes és egyben problémás növényről van szó. Nézzük is, hogy mit érdemes tudni a fehér fagyöngyről!
A fehér fagyöngy (Viscum album) a szantálfafélék (Santalaceae) családjába tartozó igen elterjedt félélősködő. Örökzöld növény, így főleg lombhullás után a gazdanövény ágai között vehető észre legtöbbször. Fő gazdanövényei az almafa, a nyárfa, a fűzfa, az akácfa, amelyek ágain gömbölyű, 60-100 cm átmérőjű bokrokat képez.
Fehér termése egy ragadós álbogyó, melynek terjedését a madarak végzik. Ősszel érik be, így télen már ritkán látni a növényen.
Angolszász országokban terjedt el a karácsonyi időszakban dekorációs céllal, mert még leszedve a gazdanövényről is viszonylag sokáig megtartja állagát és színét.
Fehér fagyöngy a gyógyászatban
A gyógynövényekben jártas emberek már találkozhattak is a fehér fagyönggyel a polcokon. A fehér fagyöngy drogja a szárított levelei (Visci folium), vagy a leveles hajtások (Visci albae stipes).
Hatóanyagának érdekessége, hogy nagyban függ az összetétel a gazdanövénytől is. Hatóanyagai viszkotoxinok, cisztein, amelyek erős hatású polipeptid keverékek; egy viszkumprotein komplex; lektinek. További előforduló tartalomanyagok: fenilpropán- és lignánszármazékok, kávésavszármazékok, flavonoidok, biogén aminok, arabinogalaktán és galakturonán poliszacharidok.
A fehér fagyöngyhöz és orvosi alkalmazásához számos kutatás és kísérlet kapcsolódik már. Bár főleg állatgyógyászati oldalon kutatták ezt a gyógynövénynek is számító félélősködő növényt, számos humángyógyászati adat is rendelkezésre áll már.
Az érelmeszesedés csökkentésétől kezdve a magas vérnyomáson át még az onkológiai területeken keresztül is kísérleteztek vele. Jótékony hatásai között említik a feljegyzések a magas immunrendszer-erősítő hatását is, ami miatt természetgyógyászatban is előszeretettel alkalmazzák.
A már fentebb említett hatóanyagösszetétel ingadozásának köszönhetően viszont óvatosságra intenek még a természetgyógyászok is. A fagyöngylevél összetevőinek (főleg a viszkotoxinok és a lektinek) mérgező hatását kimutatták. A bogyók is tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat, ezért a fagyöngy csak orvosi rendeletre szedhető.
Mit jelent az, hogy félparazita növény?
A fehér fagyöngy a fák lombkoronájában él és vizet, tápanyagokat von el a gazdanövénytől. Ezzel a gazdanövényt fokozatosan gyengíti. A díszfáinkat úgy tudjuk megvédeni, hogy a fehér fagyöngy megjelenésekor teljesen kivágjuk a lombkoronából és a sebhelyet kezeljük faápoló géllel.