A hidrokultúra lehetne a lusta kertészek növénytartási technológiája is, de nem minden növény alkalmas hidrokultúrában való tartásra. Vajon mi az a hidrokultúra szobanövényeknél, és mely növények valók ilyen tartási módra?
Azért írtam a cikk elején, hogy a lusta kertészek termesztési módszere lehetne, mert annyira sok munkafolyamattól és odafigyeléstől megkímél egy jól kialakított hidrokultúrás rendszer, hogy öröm nézni. Nem kell az öntözésre odafigyelni, gyökér nélküli növényekhez is használható akár gyökeresítésre és még átültetni sem kell az így tartott növényeket, ezáltal “koszmentesen” lehet kertészkedni.
Koszmentesen kertészkedni?
Tudom, ez most nagyon furcsán hangzik egy kertészmérnöktől, mert a talaj az életünk része. De mi van akkor, ha úgy kell benövényesíteni egy lakást, hogy minimálisra kell csökkenteni a bekerülő kockázati tényezőket? Gondolhatunk itt egy orvosi rendelőre, váróteremre, asztmás gyerek szobájára, poratka-allergiások lakására és hosszú még a lista.
A hidrokultúrás növény ebből a szempontból is nyerő megoldás lehet, hiszen kiiktatjuk a talajjal járó szennyeződéseket!
Mely növények nevelhetők hidrokultúrában?
Sikeresen nevelhető szobanövények hidrokultúrában a dracénafélék, a flamingóvirágok, korallvirág, afrikai ibolya, az irchideafélék nagyja, kroton, fikuszok egy része (főleg a csüngőágú), a nyíllevél, a szobai pletyka, a broméliafélék, a párfányfélék.
Mi kell egy hidrokultúrás szobanövényhez?
A legegyszerűbb az, ha amúgy is kaspóban neveljük a növényeket a dekoratív értékük miatt, akkor válasszunk egy megfelelő méretű kaspót, hozzá agyaggranulátumot és a növényt.
A kaspóba töltsük bele az agyaggranulátumot, és/vagy hidrogélt, és ültessük el a növényt a granulátum közé.
Ehhez a növényünk gyökereit le kell mosni a talajszennyezettségtől először, akár érdemes lehet vissza is vágni a szobanövényt.
Lehet kapni úszós vízmércét is, amivel mindig láthatjuk, hogy mennyi víz van a kaspóban.
Ilyen hidropóniás szetteket kompletten is lehet kapni, akár egyben is megvásárolhatjuk őket és akkor semmit nem kell a növényen kívül már beszerezni hozzá.
Csak szobanövényre alkalmas ez a rendszer?
Bár a cikkben a szobanövényeket említem, a gazdálkodásban régóta ismert az aquapónia, hidropónia, tehát maga a technológia nem újkeletű. Zöldség- és fűszernövény-termesztésre is kiválóan használható, kezdve a bazsalikomtól, metélőpetrezselyemtől, akár a sárgarépáig (ez utóbbi már gyakorlatot igényel).