Házikert

Pocok a kertben: hogyan védekezzünk?

Agrofórum Online

Hobbikertészektől kezdve a gazdálkodóknak is fejtörést okoz a vakond és a pocok is. Bár a vakond védett állat, azért gazdálkodói körökben bosszúságokat okoz. A pocok és a földikutya is hasonló helyen végez a ranglistán.

Mezei pocok és kósza pocok

A legtöbbször ezek fordulnak elő a kertben. A kósza pocok (Arvicola terrestris) a pocokfélék családjába tartozik. Eredetileg a vizes, mocsaras élőhelyek környékén élt, és nád, káka és sásfélék gyökereivel táplálkozott, de ahogy a természetes élőhelyek egyre jobban zsugorodnak, így a kertben is „összefuthatunk vele”.

A kósza pocok elkószálása nem olyan nagy öröm a gazdálkodóknak, mert a fák, gyümölcsfák gyökereivel táplálkozik, megrágja a haszonnövények gyökereit és életmódjából adódóan a bakhátas termesztés esetén, ahol intenzív az öntözés, szintén hatalmas károkat okoz.

Saját tapasztalatunk

Sok éve termesztünk bakhátas rendszerben, csepegtető csővel behálózva, majd azt takarófóliázva vagy geotextilezve a jobb víztartás és a gyomosodás elkerülése érdekében. Nekünk homoktalajunk van, ezzel talán még meg is könnyítjük a munkáját a talajban való közlekedés végett, hiszen az intenzíven öntözött bakhátak mentén a nedves talajban végigtúrja a paprikákat és a gyökereket teljesen elrágja, így akár sokezer palántát tönkretéve.

Mivel a járatait a talajszint alatt 5-15 cm mélyen építi, így a legfrissebb palánták sincsenek biztonságban.

Mivel téli álmot nem alszik, így egész évben aktív, ami a gyümölcsfákra nézve sem jó hír, de ugyanígy a dísznövényekre sem.

Mezei pockok

Ahol mezőgazdasági művelés folyik, ott a mezei pocok (Microtus arvalis) is kiválóan érzi magát, ami nekünk gazdálkodóknak, de még hobbikertészeknek sem öröm. 3-6 évente hatalmas szaporulattal tud megugrani egyedszámuk.

Mezei pocok
Mezei pocok

Hogyan védekezzünk ellenük?

És itt jönnek a mi banálisnak tűnő, de működőnek mondható megoldásaink!

Először is jó sok sörösdobozra és fakaróra lesz szükség. A kiürült sörösdobozokat kis madzaggal rögzítsük a talajba levert karóra és a szél mozgásával akár egész nap kalamolni fog, amit ezek a rágcsálók, hála az égnek, nem szeretnek. Banálisnak tűnik, de tényleg hatékonyan működik.

A másik szintén mókás megoldás egy zsebrádió és egy nagy 5 literes befőttesüveg. A befőttesüveget kupakkal felfelé leássuk a földbe, de csak annyira, hogy a kupakot vissza tudjuk csavarni majd. Ebbe jön bele egy kis filléres zsebrádió, melyet valami zenecsatornára ráállítunk, mehet bele a befőttesüvegbe muzsikálni és rácsavarjuk a kupakot. A változó zene és az éjjeli sistergős adásszünet sem lesz a pockoknak és földikutyáknak a kedvenceik, és bármilyen meglepő, nem fogják megszokni sem. Időnként nézzük meg az elemet, nem kell-e kicserélni, de alapvetően jól elmuzsikál a gyökereket rágcsáló kártevőink zenei ízlését formálva a talajban, így azok inkább csendesebb helyre fognak költözni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden, amit az árnyékliliom téli gondozásáról tudni kell

2024. szeptember 13. 11:10

Az árnyékliliommal csupán a téli hideg előtt szükséges alaposabban foglalkoznunk. Nem kell megijedni, Önnek is sikerülni fog.

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

2024. szeptember 13. 08:10

Vegyszermentes, házilag elkészíthető csigacsapdát mutatunk mindazoknak, akik reménytelen harcot folytatnak a zsenge növényeket lerágó csigákkal.

Hogyan „gyógyítsuk meg” a napperzselte füvet?

2024. szeptember 12. 08:10

Bármilyen gyep képes megperzselődni, ha a körülmények szélsőségesek, de vannak olyan fűfajták, amelyek különösen hajlamosak erre.

Hogyan tartsuk a krizantémot, hogy évről évre virágozzon?

2024. szeptember 11. 14:40

A krizantém az őszi időszak legkedveltebb virága. De nem kell ám minden évben új tövet venni, hiszen évelő növényről van szó. Így tartsuk életben!

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Ismét intenzív a mezei pocok szaporodása

2019. március 4. 08:36

Január után februárban is az átlagosnál sokkal kevesebb csapadék esett. Az ország középső tájegységeiben ez mindössze 10-20 mm közötti mennyiséget jelent. Az átlagosnál kissé melegebb időben a napi párolgás a talaj felső rétegében ebben az időszakban már eléri a 2,5-3 millimétert is.

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.