Házikert

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

Agrofórum Online

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.

Gyenge talajok gyepei

Ilyenkor látványosan elkezd szó szerint csörgősre száradni. Ennek egyik oka a talaj is, mert az olyan talajok esetében, ahol mind a humuszréteg, mind a tápanyaggazdálkodás rossz vagy nem megfelelő, ott a gye4p sokkal hamarabb mutatja a kiszáradás jeleit.

Probléma lehet a talaj vízgazdálkodása is. Tipikus probléma a homoktalajok és más talajélethiányos talajok esetében, mert ott ha esik is némi eső vagy van egy gyenge, rövid ideig tartó, kevés vízmennyiségű öntözés, ott a felszínhez közel lévő gyökerek nagyon hamar kitikkadnak, a talaj nem tud érdemben átnedvesedni sem.

A magnéziumpótlás az ilyen talajok esetében javítja a szárazságtűrést is, így bevett szokásként érdemes már tavasszal a tápanyagpótlást elkezdeni, mert minél kiegyensúlyozottabb a fűféle a szezon indulásakor, annál jobb lesz a kánikulásban a stressztűrése is.

Hosszú ideig tartó és nagy vízmennyiséggel öntözés

Szintén gyakori probléma, hogy rövid ideig öntözünk, víztakarékosan, kevés vízmennyiséggel. A fű esetében ugyanúgy, ahogy más növényeknél a kevés víz a felszínhez közeli gyökérrendszert eredményezi, míg a nagymennyiségű, jó áztató öntözés a gyökereket a mélyebb talajszintek felé is csábítja.

Ennek az a nagy előnye, hogy akár ritkább öntözést is kell utána eszközölni, mert a talaj felszíne ugyan kiszárad a kánikulában, az alsóbb rétegekben a gyökérszinteken még nedves is maradhat a talaj.

Szárazságtűrő keverékek

Ha eddig nem tettük meg, akkor most már érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon jó típusú fűfélékből áll-e a gyepünk. A napos és szárazságtűrő gyepkeverék a legideálisabb, főleg most, hogy egyre kevesebb évről-évre a csapadék is. A fűfélék fajtától függően igen eltérő módon reagálhatják le a kánikula időszakait és minél aridabb a körülmény a kertben, annál „igénytelenebb” fűfélékkel érdemes gyepet kialakítani.

Ha a nádképű csenkesz egy 50%-os arányban benne van a keverékünkben, az már fél siker.

Bár a szárazságtűrő keverékekből kialakított gyep is ugyanúgy igényel törődést és ápolást, a nagy nyári légköri aszályokat sokkal jobban viselik az ebből kialakított pázsitok.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

AM: cél a hosszútávon fenntartható vízgazdálkodás kialakítása

2022. december 8. 09:32

Hosszútávon fenntartható vízgazdálkodást kell kialakítani, amely az állampolgárok mellett a gazdálkodóknak is élhető jövőt teremt – hangsúlyozta Juhász Anikó.

Idáig már közel 550 aszálykárt jelentettek be

2019. április 5. 07:33

A kárbejelentések elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növényeket érintik, a legnagyobb kár az őszi káposztarepcét érte, 1100 kárbejelentés 11 ezer hektárra, ezt követi az őszi búza 710 kárbejelentéssel 7500 hektárra, majd az őszi árpa 200 kárbejelentéssel 1400 hektárra.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.

Egy jövőbeni, vízszegény Kárpát-medencébe kellene most vetőmagokat nemesíteni

2024. május 17. 08:10

A Kárpát-medencében a prognózisok szerint az átlaghőmérséklet 2050-re 1,5-2 fokkal, 2100-ra akár 3,5-4 fokkal is emelkedhet.