A bársonyvirág vagy büdöske (Tagetes spp.) a legelterjedtebb és legmegbízhatóbb ágyásnövények közé tartozik. Nem mindegy azonban, mikor ültetjük ki, hogyan locsoljuk és miként gondoskodunk róla.
Ezek a kedves, színes, barátságos virágok a páfrányra emlékeztető lombozatukkal egynyári dísznövények, amelyek életciklusa egyetlen szezon alatt fejeződik be. A virágok mérete és felépítése jelentősen eltérhet.
A büdöskét általában tavasszal, a talaj megmunkálását követően ültetik ki faiskolai palántákból vagy vetik el a magvaikat. Ezek a gyorsan növő növények magról vetve néhány hónap alatt érik el a virágzáshoz szükséges érettséget. A korai szabadtéri virágzás érdekében a magokat az utolsó fagy előtt hat-nyolc héttel kezdje el csíráztatni a házban.
A bársonyvirág gondozása
A bársonyvirág nagyon kevés gondozást igényel, ha egyszer már meghonosodott, és rendkívül ellenálló a kártevőkkel szemben. Sőt, néha a más növényeket megtámadó kártevők elriasztására érdekében szokták elültetni (pl. paradicsompalánták közé).
A bársonyvirág szinte megállás nélkül virágzik egész nyáron, egészen az első fagyokig. A non-stop virágzás elérése érdekében az elszáradt virágokat folyamatosan le kell szedni. A virágzás a nyári hőségben kissé mérséklődhet, de a hűvösebb idő beköszöntével általában teljes erővel folytatódik.
Fény
A legtöbb virág és a legegészségesebb növények elérése érdekében a bársonyvirágot napsütötte helyre érdemes ültetni. Az árnyékos körülmények mellett a növények hosszúkásak lesznek, és kevesebb virágot hoznak.
Talaj
A bársonyvirág nem kényes. Bármilyen minőségű virágföld (és szárazság esetén egy kis víz) boldoggá teszi őket, feltéve, hogy a talaj nem túl savanyú. Tartsa a talaj pH-értékét nagyjából semlegesen, 6,0 és 7,0 között. E növényeknek nincs szükségük szerves anyagokban különösen gazdag talajra, és úgy tűnik, hogy a szerényebb talajban jobban fejlődnek.
Öntözés
Amikor először ültetünk bársonyvirágot, gondoskodjunk arról, hogy rendszeresen kapjon vizet. Ne hagyjuk a növényeket néhány napnál tovább száraz talajban. Ha különösen meleg és napos idő van, az új növényeket minden nap öntözzük meg. Ha már volt néhány hetük arra, hogy erős gyökérzetet alakítsanak ki, szárazságtűrőbbek lesznek, de még mindig akkor virágoznak a legjobban, ha hetente kapnak vizet.
Hőmérséklet és páratartalom
A bársonyvirág melegkedvelő növény, amely jól érzi magát a nyári időszakban. Ezek az egynyáriak a nyár közepén kicsit elhalványulhatnak, különösen a forró nyárral jellemezhető területeken, de a virágzás újra felélénkül, amikor az időjárás a nyár későbbi felében és ősszel hűvösebbre fordul.
A bársonyvirág jól tűri a legkülönbözőbb páratartalmú levegőt, de nyirkos vagy párás nyarakon lisztharmat léphet fel nála. Ha a növényt napos helyre ültetjük és gondoskodunk a szabad légáramlásról, ez a probléma enyhülni fog. Ezek a Mexikóban őshonos növények a viszonylag száraz levegőt kedvelik.
Visszavágás
A korai bimbók visszavágása a bársonyvirág bokrosodását eredményezi, ami sokkal látványosabb virágzást eredményez a főszezonban. Az elszáradt virágok rendszeres eltávolítása segít abban, hogy a növény még ősszel is új virágokat hozzon.
Hogyan termesszünk bársonyvirágot magról?
A bársonyvirágot nagyon könnyű magról nevelni. Nagyméretű, könnyen kezelhető magjaikat gyakran használják iskolai projektekhez a gyerekek közreműködésével.
A legkorábbi virágzás érdekében a magokat beltérben, az utolsó fagypont előtt 6-8 héttel kezdhetjük el csíráztatni, de a büdöske a szabadban is gyorsan csírázik, ha közvetlenül a termőföldbe vetjük el. Előfordulhat, hogy az előző évi bársonyvirágok olyan könnyen elvetik magukat, hogy nem is szükséges újakat ültetni.
Ha a bársonyvirág magokat beltérben szeretnénk elvetni, akkor egy tálca vagy egy kis cserép felszínére vethetjük el őket, amelyet hagyományos, enyhén megnedvesített virágfölddel töltünk meg. Fedjük be a magokat egy vékony réteg vermikulittal, majd takarjuk le a tálcát vagy a cserepet fóliával.
Tegyük a cserepet meleg helyre, de fényre nincs szükség, amíg a magok ki nem csíráznak. Amikor a magok kicsíráznak (ez általában csak négy-öt napot vesz igénybe), távolítsuk el a fóliát, és helyezzük a palántákat olyan helyre, ahol naponta négy-öt órányi jó fényt kapnak (a mesterséges fény is megfelel).
A virágföldet tartsuk nedvesen, de ne áztassuk el. A nyirkosság hatására kialakuló gombásodás elkerülése érdekében a legjobb, ha alulról öntözünk, úgy, hogy hagyjuk, hogy a növény a tálcáról vagy a cserépből vegye fel a vizet. Amikor a palánták új leveleket kezdenek hozni, készen állnak a szabadba való átültetésre, feltéve, hogy a fagyveszély már elmúlt.
Ültetés és átültetés
A bársonyvirág kiváló kültéri balkonnövény. Használjunk hagyományos virágföldet bármilyen típusú cserépben – az agyagcserepek különösen jók. Nincs szükség átültetésre, mivel a növényt a vegetációs időszak végén ki kell dobni.
Teleltetés
A bársonyvirág klasszikus egynyári növény, amelyet ki lehet húzni és ki lehet dobni, ha a fagyos hőmérséklet miatt végül elpusztul. Néhány növényt nyugodtan hagyhatunk a kertben önvetés céljából. A madarak általában nem eszik meg a körömvirág magvait, bár néha széttépik a virágfejeket, ami segíthet az önvetésben.
Gyakori kártevők és betegségek
A bársonyvirág a legtöbb komoly kártevőtől és betegségtől mentes, de néhány problémával időnként mégis meg kell küzdenie:
- A csigák és a meztelencsigák megrághatják a leveleket, különösen a fiatal növények esetében. Ha szaggatott lyukakat észlelünk a leveleken, valószínűleg ez lehet a probléma. Tartsuk tisztán a talajt és szükség esetén helyezzünk ki csiga- és meztelencsiga-csapdákat.
- A levéltetvek néha problémát jelenthetnek, de a rovarírtó szappanok vagy olajok könnyen elbánnak velük.
- A lisztharmat egy olyan gombás betegség, amely a büdöskéknél gyakran előfordul. A leveleken megjelenő fehér foltokat általában a talajból vagy az érintett növények között felfröccsenő gombaspórák okozzák. A betegség csúnya, de szinte soha nem végzetes. A betegséget úgy előzhetjük meg, hogy gondoskodunk a növények közötti megfelelő szellőzésről, és inkább alulról történő öntözéssel, mint felülről történő permetezéssel locsolunk.
Hogyan lehet a virágzás mértékét ösztönözni?
A bársonyvirágot ritkán kell virágzásra ösztönözni, de van néhány olyan termesztési módszer, amely bőségesebbé és szaporábbá teszi a virágzást:
- Gondoskodjunk arról, hogy a növények sok direkt napfényt kapjanak. Az árnyékos körülmények között termesztett büdöske kevesebb virágot fog hozni.
- Az elszáradt virágokat időben szedjük le. A régi virágok eltávolítása arra ösztönzi a növényt, hogy további bimbókat és virágokat hozzon.
- Ne tápoldatozzuk túl a növényt. A büdöskének kevés tápanyagra van szüksége, és a túlzott tápozás valójában csökkentheti a virágok számát, és arra kényszeríti a növényt, hogy energiáját inkább a lombozat növekedésére fordítsa.