Házikert

Hogyan leheljünk új életet a kiégett gyepünkbe?

Agrofórum Online

A pázsitja kipusztult vagy haldoklik épp a nyári kánikulában? A korábban zöldellő füve helyén barna, száraz gyep éktelenkedik? Ne keseredjen el – 5 egyszerű lépéssel új életet lehelhet a gyepszőnyegébe!

1. Mérje fel, mekkora a probléma

A látszat csalóka lehet. Ha melegebb éghajlaton él, és a pázsitja minden télen megbarnul, akkor lehet, hogy olyan fűvel van dolga, amely a téli hónapokban természetes módon nyugalmi állapotba kerül, de késő tavaszra vagy kora nyárra újra kizöldell.

A hűvösebb éghajlaton lévő gyepek is kicsit másképp viselkednek. Ezek nyáron sokszor úgy festenek, mintha kiégtek volna, amikor a hőség és a szárazság miatt nyugalmi állapotba kényszerülnek. Ha pedig tavasszal barnák, az azt jelezheti, hogy kemény volt a tél, különösen, ha kevés volt a hó, így semmi sem védte a füvet.

Bárhogy is van, ha a fűszálak megbarnultak, akkor vélhetően segítségre van szükségük. Ha más problémára gyanakszik – például háziállatok vizelete okozta foltokra –, vizsgálja meg és orvosolja a helyzetet, mielőtt továbblépne.

2. Készítse elő a gyepet

A kora tavasz és az ősz ideális időszak a „halott” gyep életre keltésére. Kezdje azzal, hogy megszabadul a gyomoktól, amelyek akkor telepedtek meg, amikor a pázsitja stresszes és barna volt. A gyomok versenyeznek a vízért, a fényért és a tápanyagokért, ezért ne hagyja figyelmen kívül őket.

Tervezzen előre, ha gyomirtókat használ; azok ugyanis a gyomokkal együtt az új fű növekedését is gátolhatják. Hagyjon legalább három hetet a gyomirtás és a gyepszőnyeg megerősítése között.

A gyomok eltávolítása után nyírja le a füvet 2,5 cm magasra, majd gereblyével távolítsa el az elhalt füvet és a törmeléket. A gereblyézés fellazítja és levegőzteti a talajt, így az készen áll a következő lépésre. A rövid nyelű fém gereblyék, az úgynevezett kerti vagy íves gereblyék működnek a legjobban.

3. Használjon gyepjavítót

Ez egyesíti mindazt, amire „halott” gyepének szüksége van ahhoz, hogy életre keljen: prémium minőségű vetőmag, műtrágya és talajjavító. A választás egyszerű: három termék helyett egyetlen, előre összekevert, azonnal használható terméket vásárol.

A gyepjavítót egyenletesen szórja szét a teljes gyepen. Még a nem barna foltok is profitálnak a termék által nyújtott előnyökből. A gyepjavító egyszeri alkalmazásával a fű gyorsabban, sűrűbben és zöldebben fog nőni, mint a hagyományos fű – ez garantálható.

4. Biztosítson egyenletes vízellátást

A folyamatos öntözés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a barna, élettelen gyepet élénk, dús zöld színű gyepszőnyeggé változtassa. A fűmagnak állandó nedvességre van szüksége ahhoz, hogy kicsírázzon és egészséges gyökereket eresszen, ezért tartsa szem előtt ezt a kulcsfontosságú lépést.

Naponta öntözze a gyepet, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon. Ha szükséges, naponta kétszer is öntözze meg.

Ezt addig folytassa, amíg az új fű kicsírázik és elég magasra nő az első fűnyíráshoz – körülbelül 7-10 centiméter magasra. Amint elérte ezt a mérföldkövet, fokozatosan áttérhet a rendszeres fűnyírásra, barna gyep pedig hamarosan csak egy halvány emlék lesz.

5. Élet a halál után

Ha a korábban „halott” pázsitja sűrű, zöld és újjászületett, rendszeres karbantartással és ápolással tartsa is így. Kövesse az alábbi lépéseket:

  • Gyakran nyírja le a füvet, hogy a fű az ajánlott fűnyírási magasságon maradjon, anélkül, hogy egyetlen fűnyírás során a magasságának több mint egyharmadát eltávolítaná.
  • Állítsa be az öntözési ütemtervet a szezonhoz igazítva.
  • Tartsa gyepét egészségesen, zölden és kicsattanóan egészségesen prémium gyeptrágya rendszeres adagolásával.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Meddig nyírjuk ősszel a gyepet?

2021. november 16. 08:05

Az ősz folyamán a többi növényhez hasonlóan a gyepet is fel kell készítenünk a téli időszak körülményeihez, hogy tavasszal szépségét újra élvezhessük.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

Hasznos tippek nagy gyepfelületek gondozásához

2024. április 14. 10:10

A tavasztól őszig tartó fűnyírási szezon a gyep ápolásának fontos része. A fűnyírás nem csupán esztétikai kérdés, hanem alapvető a gyep növekedése és egészsége szempontjából is.

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

2021. július 14. 05:36

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.