Házikert
Házikert

Hogyan neveljünk nemes babért?

Hogyan neveljünk nemes babért?

Agrofórum Online

A babérlevelet elsősorban ételízesítőként ismerik, holott a babér egy cserje termetű, vagy kis fává növő örökzöld faj, amely a mediterrán térségben őshonos. A babérfának nagy, lándzsaszerű, hegyes ovális levelei vannak, amelyek színe fényes, mélyzöld, felületük bőrszerű. A babérfa jól viseli a sűrű metszést, ezért gyakran találkozhatunk vele bokorként vagy konténeres növényként is, amelyet tömött zöld formában tartanak.

A babérfát a szabadban és a beltérben egyaránt könnyű nevelni. A cserepes növények mérete általában 120-240 cm, míg a metszetlen szabadföldi példányok akár 9-18 méter magasra is megnőhetnek. A babér tavasszal apró sárga virágokat hoz, amelyekből ősszel sötétlila bogyók fejlődnek. A babér kétlaki (ami azt jelenti, hogy a növénynek meghatározott neme van, hím vagy nőivarú). A nőivarú növények virágait a közelben lévő hímivarú babérnak kell beporoznia ahhoz, hogy bogyókat hozzon létre. A babérfa lassú növekedésű fa (évente néhány centimétert nő), amit a tavasszal érdemes elültetni.

Bár a leveleit gyakran használják a főzéshez, ezek mérgezőek a macskákra, a kutyákra és a lovakra nézve.

Közismert elnevezéseBabér, babérfa, nemes babér
Tudományos elnevezéseLaurus nobilis
CsaládBabérfélék (Lauraceae)
NövénytípusFa, cserje
Érett mérete3-18 méter magas, 1,5-6 méter széles
FényigényeNapfénykedvelő
TalajigényeA nedves, jó vízelvezetésű talajt kedveli
Talaj pHSemleges és lúgos talajban nő
Virágzás idejeTavasz, nyár
Virágainak színeSárga
ŐshazájaMediterrán területek
ToxicitásHáziállatokra mérgező

A nemes babér gondozása

Bár a babér nem nevezhető regisztrált invazív fajnak, egyes típusainak agresszív gyökérzete lassan, de biztosan képes a megengedett határain túl elterjedni. A nemes babér egy- vagy többtörzsű, közepes méretű, jó vízelvezetésű talajban sűrűn vágott kerti cserjeként vagy nagyméretű, egy- vagy többtörzsű díszfaként is nevelhető. Leggyakrabban ( hideg éghajlaton mindig) konténerben, általános virágföldben nevelik.

A cserepes babér növényeket gyakran mozgatják a beltéri és a kültéri helyük között, az évszaknak megfelelő időjárás függvényében. A babér növények vonzó szobanövények, de nyáron jól jön nekik egy kis extra fény és meleg a kertben. A cserepes növényeket nyaranta a szabadban töltött időszak alatt is védeni kell a közvetlen napsütéstől.

Fény

Ha beltérben neveli babérfáját, télen tartsa egy napfényes ablak közelében. Kerülje a huzatot és a háztartási gépekből, valamint a fűtés- és légkondicionáló berendezésekből áradó hőt. A kültéri növények a félárnyékot kedvelik, de a napsütést is elviselik. A forró, száraz nyarú területeken a délutáni árnyék ideális a növény számára.

Ha a nemes babért azért termesztjük, hogy leveleit konyhai fűszerként használjuk, a növény akkor hozza a legízletesebb leveleket, ha az év egy részében napos helyen van.

Talaj

Ez a fa átlagos ( salakos, homokos vagy akár agyagos) talajon fejlődik a legjobban, amelynek jó vízelvezetésűnek kell lennie. Savanyú és lúgos talajban egyaránt jól érzi magát. A konténeres növényeket közönséges, kereskedelmi forgalomban kapható virágföldben is nevelhetjük.

Víz

A babér gyökerei nagyon sekélyen nőnek, ezért száraz időszakokban gyakori öntözésre lehet szükség. Rendszeresen locsolja a növényt, hogy a talaj nedves maradjon, de ne legyen túl vizes, mert az rothadáshoz vezethet. Az öntözések között hagyja, hogy a talaj kissé megszikkadjon, de ne engedje teljesen kiszáradni.

Hőmérséklet és páratartalom

Hűvösebb területeken télire vigye be a babért a házba, és gondoskodjon arról, hogy viszonylag hűvös, de világos körülmények között teleljen. Ügyeljen arra, hogy a lakásban uralkodó alacsony páratartalom mellett ne száradjon ki a szobában nevelt babérfája. Amikor a növény néhány levél lehullásával jelzi, hogy nem érzi jól magát, használja fel a leveleket a főzéshez, és kezdje el rendszeresen (vízzel) permetezni a fát. Fontolja meg egy párásító berendezés beüzemelését, hogy növelje az otthona levegőjének páratartalmát.

Műtrágya

Mivel a babér lassan növekszik, nem igényel sok tápanyagot, ha a szabadban, a kertben termesztik. A konténerekben nevelt növényeknek azonban kiegészítő műtrágyára van szükségük. A konténerben nevelt babért tavasszal kiegyensúlyozott szerves trágyával, például halemulzióval és hínárral érdemes ellátni. Az is segít, ha minden tavasszal felfrissítjük a talaj felső néhány centiméterét, ügyelve arra, hogy a sekély gyökerek ne sérüljenek meg.

Nemes babér fajok

Nagyon fontos, hogy kizárólag Laurus nobilis feliratú növényeket termessze, ha a leveleket főzésre és étkezésre kívánja felhasználni. Más növényeket a babér és a nemes babér közismert elnevezéssel jelölnek, de ezek nem feltétlenül ehetők, sőt esetenként mérgezőek. A Laurus nobilisnak van néhány dísznövényfajtája is, amelyeknek nem feltétlenül olyan az ízük, mint a fajtatiszta növényeké. Az alábbiakban felsorolunk néhányat a legjobb minőségű babérfajták közül.

  • Laurus nobilis f. angustifolia: Ennek a fajnak a levelei keskenyek, és a fa metszésekor tetszetős formavilágot alkotnak, ezért igencsak kedveltek a kertbarátok körében.
  • Laurus nobilis „Aurea”: Ez a fajta új, élénksárga és aromás levelekkel rendelkezik.
  • Laurus nobilis „Undulata”: Ennél a fajtánál a levélszélek hullámosak vagy kacskaringósak, ami különösen dekoratív dísznövénnyé avanzsálja ezt a fát.
  • Laurus nobilis „Saratoga”: Ez a fa kisebb méretű, legfeljebb 7 méter magasra nő meg, ha kertbe ültetik. A levelei kerekebbek és világosabb színűek, mint a hagyományos babérfajtáké. Jó választásnak bizonyulhat, amennyiben fűszernövényként akarjuk felhasználni a leveleit.

Metszés

Ha nem metszik, a babérfa akár 20 méter magasra is megnőhet. A konténerben nevelt fák és a rendszeresen metszett fák közel sem nőnek ilyen magasra. Ahhoz, hogy cserepes babérfája könnyen hordozható maradjon, tartsa kezelhető méretűre és kívánatos formára visszavágva.

Fotó: The Spruce / Almar Creative

A metszést akkor célszerű elvégezni, amikor a fa nem növekszik aktívan, esetleg tél végén vagy kora tavasszal, mielőtt az új hajtások megjelennének. Annyit metszhet, amennyit csak akar, hogy a fát minél kisebb formában tartsa, vagy hogy topiáriumot készítsen belőle. A babérfa metszése nem igényel különösebb szakértelmet, mivel a növény új, sűrű hajtásokat hoz ott, ahol az ágakat levágta, így egyszerűen csak a méret kontrollálásáról és a kívánt forma kialakításáról szól valójában a rendszeres metszés.

A babérfa szaporítása

A babér viszonylag könnyen szaporítható dugványozással és gyökereztetéssel, de mivel ez egy lassan növő növény, türelmesnek kell lennünk. A következőképpen kell eljárni:

  • Nyáron steril metszőollóval vágjon 15 centiméteres dugványokat a zöld, hajlékony ágakról.
  • Töltsön meg kisebb cserepeket durva, nedves homokkal, majd minden egyes dugvány hegyét mártsa gyökereztető hormonba, és ültesse el a saját tárolóedényébe.
  • A cserepeket lazán fedje le műanyag zacskókkal, és rögzítse a zacskókat gumiszalaggal.
  • Helyezze ezeket a cserepeket meleg helyre, ahol világos, mérsékelt fény éri őket.
  • Néha segíthet, ha a gyökeresedés során a tárolóedényeket melegebb helyre (például a fűtőtest közelébe) helyezzük.
  • Egy-két hónapon belül a dugványoknak gyökeret kell ereszteniük, amelyeket arról ismerhet fel, hogy a dugványok megrántásakor ellenállást érez. Ekkor eltávolíthatja a műanyag zacskókat, és folytathatja a dugványok nevelését, amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy állandó cserépbe vagy szabadföldi helyre kerüljenek.

Hogyan neveljünk magról babért?

A babér magról történő termesztése, bár nem könnyű, lehetséges. Ehhez azonban türelemre van szükség, és arra, hogy a sűrűn előforduló kudarcok ellenére se adjuk fel a projektünket. A babér kétlaki növény, így csak a nőivarú növényeknek vannak virágai, amelyekből apró, lila termések fejlődnek, amelyekből magokat lehet gyűjteni. Készüljön fel arra, hogy a magokat akár 6 hónapig is dajkálni kell, mire kicsíráznak. Ne lepődjön meg, ha csak a magok kevesebb mint 50 százaléka csírázik ki sikeresen (erre értettük a kudarcokat). A babér magról történő termesztéséhez kövesse az alábbi lépéseket:

  • A magokat vetés előtt 24 órán keresztül áztassa be egy éjszakára vízbe.
  • Töltsön meg egy magtálcát magvetésre való földkeverékkel, majd terítse szét a magokat ebben, egymástól körülbelül 5 cm távolságra, és enyhén nyomja bele őket a keverékbe.
  • Helyezze a magtálcát olyan helyre, ahol legalább nyolc órán át süt a nap, és ahol a hőmérséklet 21 Celsius-fokos.
  • Használjon vízpermetezőt, hogy a talajkeveréket a csírázásig éppen csak nedvesen tartsa. Akár hat hónapig is eltarthat a napi szintű gondozás, amíg a magok kicsíráznak és kihajtanak, bár előfordul, hogy a csírázás már 10 nap alatt bekövetkezik.
  • Miután a magok kicsíráztak, várja meg, amíg a növények kifejlesztik első valódi leveleiket, mielőtt átültetné őket nagyobb cserepekbe. Több évig is eltarthat, amíg ezek a lassan növő növények elérik a vonzó szobanövényként való használatra alkalmas méretet.

A babér átültetése és cserépbe ültetése

A babér egy népszerű konténernövény, amely akár évtizedekig is élhet. Hogy méretét kordában tartsa, viszonylag kis edényt használjon. Csak győződjön meg róla, hogy elég széles az alapja. Egy 60 cm-es cserép elegendő lehet egy 150-180 cm magas fa számára. Nevelje a növényt hagyományos, kereskedelmi forgalomban kapható virágföldben.

Úgy tűnik, hogy a babér akkor fejlődik a legjobban, ha egy kicsit szűkösen áll a cserepében, még akkor is, ha a gyökerei elkezdenek kidudorodni az alján. Ötévente legfeljebb egyszer kell átültetni.

Áttelelő növény

A nyári időszakban a szabadban nevelt cserepes növényeket be kell vinni a házba, amint a hőmérséklet rendszeresen 10 °C alá süllyed. Egy olyan növény, amely jól fejlődik félárnyékos helyen a szabadban, télen több napfényt igényel – adjon neki egy napos ablakpárkányt vagy teraszajtót. A beltéri hőmérsékletnek azonban továbbra is viszonylag alacsonynak kell lennie.

A melegebb időjárású övezetekben, ahol a babér a kertben nő, nincs szükség téli védelemre, ugyanakkor az ősz és a tél jó alkalom a metszésre.

Gyakori kártevők

A babér a legtöbb esetben kártevőmentes. Sőt, a növényt és leveleit gyakran használják más növények kártevőinek elriasztására a konyhában és az éléskamrákban.

A pajzstetvek időnként problémát jelenthetnek, és előfordul, hogy a molyok két levél közé rakják le a petéiket, és pelyhes bolyhokkal fonják össze őket. Ha két levelet lát, amelyek látszólag össze vannak ragadva, óvatosan húzza szét őket, és távolítsa el a petéket vagy a lárvákat. A beltéri szobanövényeknél gyakori egyéb kártevők is megfertőzhetik a babér növényeket, különösen a viaszos pajzstetvek és a takácsatkák, amelyek ellen a legjobb, ha növényvédő olajjal vagy rovarölő szappannal védekezünk.

Ezek a növények némileg fogékonyak a gombás betegségekre:

  • A fenésedés, vagy más néven antraknózis hatására a levelek csúcsa barnává vagy feketévé válik, majd fokozatosan elhal. Az érintett leveleket sterilizált metszőollóval távolítsa el, és a talajt gombaölő szerrel kezelje (az antraknózis belső fertőzés). A súlyosan fertőzött növényeket meg kell semmisíteni.
  • A lisztharmat a növények levelein fehér lepedéket képez. Kezelje a növényt neemolajjal vagy más növényvédő szerrel. A légáramlás javítása és a talajfelületek tisztán tartása gyakran megelőzi a betegséget. A virágföld felső 5 cm vastag rétegének évenkénti cseréje megakadályozza a gombaspórák életben maradását.
  • A Phytophthora okozta gyökérrothadás ismert probléma a babérlevelű növények körében. Ez egy gombafajta, amely a növény lassú, fokozatos összeomlását okozhatja. A korai tünetek közé tartozik a sötét, gumiszerű csíkok megjelenése, általában a szárak alsó részén. A gombaölő szerek és a felső néhány centiméternyi virágföld rendszeres cseréje segíthet a betegség leküzdésében.

Gyakori problémák

Bár a babér mind szobanövényként, mind kültéri példányként egy meglehetősen problémamentes növény, mégis, előfordulhat néhány hétköznapi probléma.

Téli elhalás

A téli elhalás előfordulhat a kertben nevelt példányoknál vagy a tél közeledtével túl sokáig a szabadban hagyott cserepes babérnál. Ha a babérfát enyhe fagy éri, a levelei valószínűleg megbarnulnak és kiszáradnak. Gyakran előfordul, hogy a fa a következő tavasszal magától regenerálódik. Ha a fa tavasszal az elhervadás jeleit mutatja, vágja vissza a szárakat a károsodott rész alá, ami általában új növekedést eredményez. Szélsőséges esetekben vágja le az egész növényt körülbelül 15 cm-re, és hagyja, hogy a tövéből új hajtások nőjenek ki.

Levélhullás

Teljesen normális, hogy a babérfa röviddel azután, hogy a kültérről a lakásba költöztetik, elhullajt néhány levelet. Ne aggódjon, ha ez megtörténik. Ha a levélhullást foltosodás is kíséri a leveleken, akkor a növénynek levélgombája lehet, amelyet gombaölő szerrel kell kezelni.

Repedezett vagy leváló kéreg

Leggyakoribb a kertbe ültetett példányoknál, de cserepes növényeknél is előfordulhat, hogy a repedezett vagy hámló kérgű babér a páratartalom vagy a hőmérséklet gyors változása miatt szenved. Ezek a növények a viszonylag egyenletes hőmérsékletet és az állandó nedvességtartalmat kedvelik. Ez a betegség azonban nagyon ritkán okoz súlyos problémát.

Sárga vagy barna levelek

Sárga levelek általában azért keletkeznek, mert a babérfa túl sok nedvességet kap; barna levelek pedig azért, mert nem kap elég vizet. Ritkább esetben a nem megfelelő tápanyagellátás okozhat sárguló leveleket.

GYIK

Milyen kertészeti célokra használható a babér?

Mivel a babér nagyon lassan növekszik (évente néhány centimétert), és a metszést is szívesen tűri, ezt a növényt nagyon gyakran konténerekben termesztik, nyáron a teraszon vagy a balkonon tartják, télire pedig beltérbe költöztetik. Árnyékos területekre vagy sövénynek ültetve kiváló megoldás lehet. A szigorú, rendszeres metszéstől sűrű és telt marad, így remek árnyékoló növény lehet.

Hogyan szedjük le a babérlevelet?

Az érett levelek bármikor leszedhetők és felhasználhatók a receptekhez. A növényeknek legalább kétévesnek kell lenniük, mielőtt a leveleiket betakarítják. Érlelje a leveleket úgy, hogy pergamenpapírra fekteti őket, és két hétig száradni hagyja őket meleg, száraz helyen.

A babérfa levelei számos kulináris felhasználási lehetőséggel rendelkeznek. A babér a francia bouquet garni fűszernövények hagyományos összetevője is. A sötétzöld levelek nagyon illatosak, különösen szárítva. Fűszerként a szárított leveleket főzés közben adják az ételhez, és hagyják, hogy az aromája átjárja azt. A levelek a főzés során nem nagyon lágyulnak meg, ezért fogyasztás előtt eltávolítják őket az ételből.

Meddig élhet egy babérfa?

A babérfa akár 50 évig, de akár ennél is tovább is élhet, hacsak nem szenved végzetes betegségekben vagy hideg okozta sérülésekben.

Hová érdemes babért ültetni a házban?

A legjobb hely a beltérben nevelt babér számára egy világos, huzattól és hőt kibocsátó készülékektől, valamint fűtőcsövektől vagy radiátoroktól távol eső helyen van. Télen meghálálja, ha napos ablak vagy teraszajtó közelében lehet.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

11 jel, ami arra utal, hogy egy fát jobb lenne kivágni

2024. június 29. 16:10

Ha beteg egy fa a kertben, a legtöbb esetben elgondolkodunk azon, hogyan meg lehet-e menteni. Vannak biztos jelei, ha már nincs esély rá.

Hogyan termesszünk gyöngyhagymát?

2023. március 16. 08:41

Ha bőséges kerti termésre vágyik az ember, akkor ritkán gondolkodik el azon a mondáson, miszerint „minél kisebb, annál jobb”. Pedig ez attól függ, hogy mit takarítunk be.

Hogyan termesszünk málnát?

2023. március 14. 14:24

A következő útmutatót azoknak ajánljuk, akik kellőképpen lelkesek és elkötelezettek ahhoz, hogy otthon málnatermesztésbe fogjanak.

Mi a különbség a kerti föld és a magaságyás talaja között?

2023. február 17. 14:45

Sok kertész figyelmen kívül hagyja a különbségeket, ami olyan kertészeti hiba, amely gyengébb minőségű és mennyiségű termést eredményezhet.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: tovább erősödtek a varasodás fertőzés tünetei

2023. június 28. 09:10

Az intenzív növényfejlődés mellett a károsítók zöme is növelte a növényvédelmi veszélyhelyzetet.