Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.
A fű levegőztetése után következik a gyep homokolása. A levegőztetés során eltávolítják a gyepszőnyeg elszáradt részeit, ezáltal sűrűbb növekedésre ösztönözik a fűszálakat. A levegőztetéssel emellett eltávolítják a nemkívánatos mohát is és fellazítják a talajt, így az készen áll a trágyázásra és az egyéb karbantartási munkálatokra. A gyepszellőztetéshez különböző eszközöket használnak, amelyek mindegyike a talaj mélyebb megmunkálását célozza, ily módon javítja annak levegő- és vízáramlását. A homokszórás a levegőztetéstől függetlenül is elvégezhető, de különösen hasznos, ha azután végezzük el. Ez egy rendkívül hasznos módszer a gyep termesztési körülményeinek javítására, különösen a tömör és agyagos talajokon.
Miért jó a homok a fűnek?
A gyep homokolása többféle előnyös hatással jár, az előkezeléstől (pl. gereblyézés vagy levegőztetés), a talajtípustól, a felhasznált homoktól és az alkalmazott mennyiségtől függően. Még a szóráshoz használt berendezés is befolyásolja a gyep homokolásának hatásait.
A homokszórás céljai a következők:
- A levegőztetés javítása a fűfélék gyökérnövekedésének elősegítése érdekében.
- A vízelvezetés és annak javítása a pangó víz megakadályozása érdekében.
- Az ellenálló-képesség növelése, különösen a gyalogos- és a járműforgalommal szemben.
- A talaj szilárdságának növelése, különösen a sportolásra használt gyepek esetében.
- Az alapréteg hidratálhatóságának javítása és a gyepfelület gyors száradása a mohásodás megelőzése érdekében.
- A homok, egyenletes eloszlás esetén, a gyep kiegyenlítését is elősegítheti.
Lényegében, ha olyan problémák merülnek fel, amelyek súlyosan károsítják a gyep növekedését, a nagyobb mennyiségű homok felülszórása hosszú távon javítani fogja a gyep egészségét. A rendszeres, kis mennyiségű homokszórás azonban szintén támogatja a gyep növekedését, és jelentősen növeli annak ellenálló képességét.
Jó tanács: A természetszerűen homokos talajokat nem szabad homokkal feltölteni. A homokos talajok ugyanis eleve laza szerkezetűek, így nem okoz gondot számukra a pangó víz vagy a kritikus mértékű tömörödés.
Mikor kell a gyepet homokkal beszórni?
A homok nem reaktív anyag, ezért bármikor alkalmazható. Mivel azonban a legjobb a rövidre nyírt gyepen alkalmazni – lehetőleg gereblyézéssel vagy levegőztetéssel együtt –, a homokszórás hagyományos ideje általában tavasszal van. A gyepet a homokolással együtt meszezni vagy trágyázni is lehet. A meszet és a műtrágyát azonban nem szabad egyszerre kijuttatni, mivel ez nemkívánatos kémiai reakciókat okozhat.
Szükséges-e levegőztetni a gyepet a homokszórás előtt?
Kis mennyiségű homok kiszórható előzetes gereblyézés vagy levegőztetés nélkül is. Ennek ellenére a homok jobban beépül a már előzetesen felgereblyézett vagy levegőztetett gyepbe. Tehát, bár nem szükséges a területet előzetesen megmunkálni, de így nagyobb mennyiségű homokot lehet kijuttatni, és így látványosabb eredményt lehet elérni.
Melyik a legjobb homok a gyephez?
A homokszóráshoz különböző minőségű és szemcseméretű homokot lehet használni. A szárított homok szabadabban pereg, míg a mosott homokot már megtisztították a portól vagy a különösen durva részecskéktől. A saját kertjéhez a legjobb, ha mosott, tiszta, 0,06 és 2 mm közötti szemcseméretű kvarchomokot használ.
Használható-e játszóhomok a gyephez?
Nem, a játszóhomok nem használható gyephez. Hogy a homokvárépítéshez jobban használható legyen, a játszóhomok általában kis mennyiségű anyagot tartalmaz. Az agyag megakadályozza, hogy a homok beépüljön a talajba, és meggátolhatja azt, hogy a víz elszivárogjon. A játszóhomok használatát ezért gyepszőnyegként nem javasoljuk.
A gyep homokos felülszórása
- Az, hogy mennyi homok szükséges a gyephez, a céljától függ: ha a homokot évente a gyep kiegyenlítésére használja, ahogyan az a sportpályák esetében jellemző, akkor 0,5-1 liter homokot használjon négyzetméterenként.
- Ha a gyepszőnyeg szellőztetése után szór homokot, használjon 2 – 3 L homokot négyzetméterenként.
- Hasítólapátokkal történő levegőztetés után 3 – 5 L homokot használjon m²-enként.
- Üreges kúpokkal ellátott szellőztető használata után 4 – 6 L homokot használjon m²-enként.
- A ténylegesen felhasználandó homok mennyisége a gyep talajtípusától is függ. A homokszórás általában nem szükséges olyan talajok esetében, amelyek már eleve homokosak. Minél tömörebb vagy agyagosabb a talaj, annál több homokot kell használnia a gyep vízelvezetésének javítása érdekében.
Homokolás/felülszórás lépésről-lépésre
- Egy homokszóróval vagy talicskával egyszerűen osszon el megfelelő mennyiségű homokot a gyepen – ebben a szakaszban a homokhalmok is elfogadhatóak.
- A homokot a szétosztás után a gereblye hátuljával, majd a gereblyefogakkal finomabban szét lehet teríteni.
- A finom szórás ezután egy durvább nyomókefével történik.
- Ha a gyepet el kell egyengetni, akkor egy vonóhálót kell néhányszor áthúzni a területen – ez kézzel is elvégezhető, ha a hálók kicsik. Léteznek olyan gyepkefék is, amelyek egyenletes homokeloszlást biztosítanak, de ezeket nagyobb méretű vontatóberendezésekhez szánják, és nem alkalmasak kis magángyepekre.
Fontos: Miután a homok egyenletesen eloszlott, a gyepen látni kell, hogy a fűcsúcsok kiállnak a homokból.
A feltekert gyepszőnyeget is homokolni kell?
Igen. A gyepszőnyeg semmiben sem különbözik a bevetett gyeptől, miután az benőtt. Ezért az ilyen gyepet érdemes néha homokkal felülszórni. Az első kezelést azonban csak a telepítés után egy évvel szabad elvégezni. Természetesen előfordulhat, hogy a gyepszőnyeg lerakása előtt homokot kell szétteríteni, hogy a gyep alaprétegének nagyobb stabilitást és jobb vízelvezetést biztosítson.
A gyep homokolása, újravetése és trágyázása
A műtrágya és a homok együtt is kijuttatható, mivel a homok nem lép reakcióba a műtrágyával. Javasoljuk, hogy elsősorban szerves gyeptrágyát használjon, hogy a gyep növekedését a következő évben is serkentse.
A komposztált maradékokon alapuló műtrágya nitrogénben gazdag, így támogatja a gyors regenerálódást. A nitrogén serkenti a vegetatív növekedést, így nélkülözhetetlen az új, friss fűszálak növekedéséhez. Javasoljuk, hogy a homokszórás előtt négyzetméterenként 70-100 gramm szerves gyeptrágyát alkalmazzon.
A levegőztetés és a gereblyézés után a gyepet újra be kell vetni. Ez a két intézkedés azonban a meglévő fűfélék elágazását is serkenti, így a gyep a gereblyézés után mindenképpen sűrűbben fog nőni. A túlzott mennyiségű vetőmag hozzáadása növelheti a gyep gombás megbetegedésének kockázatát. Ezért csak akkor vessen újra, ha az aljnövényzet már a gyep szellőztetése előtt is egyértelműen megtizedelődött – azaz ha a fűszálak között sok talaj látszik. Ha a gyep nagy területen ritkának tűnik, szórja be fűmagkeverékkel. Ha viszont a gyep foltos és helyenként hiányzik, akkor jobb, ha kifejezetten erre a célra készült gyepjavító keveréket használ.
Egyenetlen gyepfelületek kiegyenlítése homokkal
A homokot a kisebb egyenetlenségek kiegyenlítésére is lehet használni. Hasznossága ebben a tekintetben azonban korlátozott. A mély lyukakat nem szabad tiszta homokkal feltölteni – ezeket kerti föld és némi homok keverékével kell feltölteni. Ha a gyep csak néhol egyenetlen, akkor simábbá teheti, ha egy húzóhálóval egyenletesen eloszlatja a homokot.
A megfelelő ápolás a homokszórás után
Ha a gyepet a homokolás előtt felgereblyézte vagy levegőztette, akkor alaposan meg kell öntöznie, de a következő fűnyírásig ne járjon újra a gyepen. Ha a gyepet minden előzetes talaj-előkészítés nélkül felülszórták, akkor egy alapos öntözés után azonnal ismét biztonságosan használhatja. A felülről érkező bőséges öntözés biztosítja, hogy a homok egy kicsit bemosódjon, a meglévő talajban leülepedjen, majd a talaj élővilága és a gyökerek hamarosan beledolgozzák a talajszerkezetbe. Ezen túlmenően a felhasznált műtrágya megpuhul és feloldódik, így a tápanyagok felszabadulnak vagy átalakulnak a talajban – a gyep pedig újból növekedésnek indulhat.
A cikket fordította: Ordódy Eszter