Házikert

Kálium: amitől zamatosabb a termésünk

Agrofórum Online

A kálium sok olyan feladatért felel a növény életében, ami miatt jelenlétére és felvehetőségére oda kell figyelni, bármilyen kultúrával foglalkozunk. Vannak igen káliumigényes növények, mint például a paradicsom, de vannak kevésbé érzékeny konyhakerti növények is természetesen.

Amikor a tápanyagok utánpótlásáról van szó, akkor igen szélsőséges irányzatokba is bele lehet futni. Nem tagadom, mi magunk is kísérleteztünk már sokféle verzióval, akár a szerves és a szervetlen anyagokkal. A pótlás, lehet lombtrágyaként, de bármilyen meglepő, egyes irányzatokban már a homeopátiás és biorezonancián alapuló elempótlást is alkalmazzák. Ez utóbbi a legmegosztóbb, de természetesen kipróbáltuk ezt is, mert egy kertész szakmai kíváncsisága mindig megér ennyit.

Ott van, de nem felvehető

Amikor az előbb azt mondtam, hogy homeopátia és biorezonancián alapuló „pótlás”, akkor alapvetően erre gondoltam. Azok a készítmények, „cseppek”, melyeket erre fejlesztettek ki, azt a célt szolgálják elviekben, hogy a növény képes legyen felvenni a talajból az elemet. Ezirányú tapasztalataink nem voltak egyértelműek a hatékonyságot illetően, viszont hogy jót is említsek, évek óta használunk ezen elven alapuló csigariasztó készítményt, amiben mi is szkeptikusak voltunk, de bevált! Ez talán majd egy későbbi cikk témája lesz.

A kálium esetében is gyakori probléma, hogy a növény nem tudja felvenni a talajból a káliumot. Ennek az egyik oka az, hogy nem megfelelő formában juttatjuk ki, vagy a gyökerek állapota nem teszi lehetővé, netán a talaj, vagy a kinti hőmérséklet nem alkalmas erre.

Ha ilyen helyzettel állunk szemben, akkor a legtöbbször a lombtrágyaként kijuttatás megoldást is ad, gyorsan és hatékonyan.

Mire van hatással a kálium?

A káliumnak szerepe van a fotoszintézisben, a növényben történő anyagáramlásban is. Mivel meghatározza a sejtek ozmotikus potenciálját, a növényi sejtek és szövetek turgorát, így nagy szerepe van a növények vízgazdálkodásában is.

Ha egy növénynek káliumhiánya van, akkor a szárazságot is nehezebben tűri ennek köszönhetően. Ez azt is jelenti, hogy a magnézium mellett például a kálium is segít az aszályos napokon a gyepünket frissnek és zöldnek megőrizni. Ugyanígy a konyhakertben és virágágyásokban is.

Mivel fokozza a gyökerek aktív vízfelvételét, és emellett a gázcserenyílások hatékony működését, így a párologtatásban is szerepet játszik.

Emellett a termésbiztonságot, a tárolhatóságot is befolyásolja. Egy káliumhiányos növény a betegségekkel szemben kevésbé lesz ellenálló. Érdekessége még, hogy a növények fagytűrését is javítja. Ennek az az oka, hogy a növényi epidermisz vastag és egészséges mivoltáért is felel.

Mi történik, ha hiány lép fel?

Csökken a termésbiztonság és egyes zöldségnövények esetében, például a paradicsomnál nem lesz egyenletes a színeződés. Jellegzetes tünet a klorózisos sárgulás, a nekrózis (elhalás).

Mivel a kálium újrafelhasználható elem, ezért a hiánytünetek először az idősebb leveleken jelennek meg.

Létezik káliumfelesleg?

Bizony ám, létezik! Ebben az esetben a Mg-, Ca-hiánytünetek mutatkoznak a növényen, mert a kation egyensúly eltolódik. Ezt nevezik káliumtoxicitásnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Őszi teendők a gyümölcsösökben

2020. október 19. 10:01

Ha vége a gyümölcsszedésnek, hajlamosak vagyunk hátra dőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a gyümölcsfákat. Gyakori gond, hogy a szüret után a letermett fákat nem vagy nem kellő módon készítik fel a következő évi szezonra. Ebben a cikkben ennek a kérdésnek a fontosságára hívom fel a figyelmet, azaz: hogyan tudjuk optimalizálni gyümölcsfáink tartalékait?

Lombtrágyázás, aminosavak - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

2018. március 17. 15:35

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátása és a legfontosabb aminosavak és azok növényélettani szerepe.

Mire ügyeljünk az almafák tápanyag-utánpótlása során?

2022. november 10. 04:38

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy mire kell ügyelni az almafák tápanyag-utánpótlása során?