Házikert

Kell-e a madaraknak vizet adnunk télen?

Agrofórum Online

Nyáron a madarak nemcsak iszogatnak, gyakran fürdenek is az itatójukban. A tél közeledtével a helyzetük bonyolultabbá válik, hiszen sok ember elteszi a nyáron használt itatókat, mondván, a hidegben úgyis csak befagy. Ez azonban nem jó, mivel – a tévhittel ellentétben – a madaraknak télen ugyanúgy szükségük van a vízre, mint a meleg hónapokban.

Ha a víz jeges, a madaraknak sok testhőjükbe kerül felolvasztani azt, de mivel sokszor másképp nem jutnak vízhez, megelégednek azzal, amit találnak. A felnőtt madarak, amelyek elsősorban magvakkal táplálkoznak, sejtlégzés útján képesek belsőleg vizet előállítani – ez a víz a szénhidrátok, zsírok és fehérjék lebontásából származik.

A felnőtt madarak rovarokat is fogyasztanak, amelyek vizet tartalmaznak. Rovarokkal etetik a fiókáikat is, ami lehetővé teszi számukra, hogy szintén vízhez jussanak. Végső esetben a madarak hóból és a jégcsapokból is vízhez juthatnak, azonban ennek megemésztése (felmelegítése) a testben energiát igényel. Ha a madaraknak sikerül fagymentes vízforrást találniuk, akkor nagy csoportokban odagyűlnek és isznak, ameddig csak lehetőségük nyílik rá.

A szakemberek szerint madarak téli fürdőzése veszélyes lehet: amikor gyorsan hűl le a levegő, megeshet, hogy a madarak nem tudnak megszáradni, a tollaikra tapadó víz pedig hamar megfagyhat. A fűtött madárfürdők éppen ezért több veszélyt rejtenek magukban, mint amennyit segítenek a madarakon.

Dokumentált kísérletek bizonyítják, hogy az ily módon fagysérülést elszenvedő madarak lepotyognak az égből repülés közben, mert nem tudják megfelelően használni a fagyástól összetapadó szárnyaikat, máskor a fákhoz „ragadnak”, ahogy a vizes tollaik az ágakhoz fagynak.

Éppen ezért azt javasolják, hogy fűtött madáritatót tegyünk ki, amiből inni tudnak a madarak, de fürdőzésre nem alkalmas, így kapnak elegendő ivóvizet, de nem kell attól tartanunk, hogy óvatlanul összevizezik magukat a madarak, aztán halálra fagynak.

Optimális esetben kicsi, lapos itatótálat kell kihelyezni a madaraknak, lehetőleg az etetőbe, vagy annak közelébe. Amint befagy, cserélni kell benne a vizet. Érdemes minden nap ugyanabban az időpontban kitenni az itatót (lehetőleg a legmelegebb, legnaposabb órákban), így a madarak gyorsan felfedezik és megszokják azt.

A tál aljára érdemes néhány sötét követ tenni, ez segít elnyelni a hőt, a tetejére pedig néhány pálcikát helyezzen, hogy ezáltal kényelmes ülőhelyeket biztosítsunk a vízből kortyoló madaraknak. A cél az, hogy a madaraknak elegendő helyük legyen az iváshoz, anélkül hogy bele kelljen gázolniuk a vízbe.

A vízbe tehetünk némi glicerint – ez megemeli egy kicsit a madarak vércukorszintjét és így nem fagy be úgy a tálka, mintha csak hétköznapi csapvizet tartalmazna.

Mire ügyeljen a madáritató beüzemelése után? 

  • A téli hónapokban rendszeresen tisztítsa ki a madáritatót.
  • Ahhoz, hogy madárfürdője ne fagyjon be, próbálja meg napos helyre tenni.
  • A téli madáritatót olyan helyre tegye, ahol elegendő menekülési útvonal akad, arra az esetre, ha a madaraknak el kell menekülniük a ragadozók elől. 
  • Ügyeljen arra, hogy a madáritató távol (és elérhetetlen helyen) legyen a szabadban élő macska búvóhelyeitől. 
  • A madáritatót olyan helyre tegye, ahonnan az ablakból jól látható. A madarak nem fogják bánni, ha figyeli őket.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Milyen időjárás várható télen – a népi megfigyelések alapján?

2024. november 1. 12:10

Bár a népi időjárási megfigyelések talán nem mindig válnak valóra, megnéztük, ezek mit jósolnak a télre. Hátha idén igazuk lesz!

Hogyan előzzük meg, hogy a növények fagykárt szenvedjenek?

2024. október 24. 13:10

A téllel járó hideget nem minden kerti növény viseli jól. Mi viszont sokat tehetünk azért, hogy mégse érje őket fagykár.

Mi az oka, hogy télen elhervadnak, elhalnak a növények a lakásban?

2022. december 27. 04:38

Mi az oka, hogy télen rendszeresen elhervadnak, elhalnak a virágaim a lakásban? Általában elrohadnak. Hogyan tudnám megelőzni a bajt?

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.