Házikert

Kertből szedett termések, amikkel a gyermekek szívesen játszanak

Agrofórum Online

Korábban már meséltem röviden a kertből és a természetből szedhető olyan termésekről, melyekkel gyermekek is szívesen játszanak. Most egy hosszabb listát szedtem össze, hogy bátran gyűjtögethessünk velük együtt!

Abban az időben, amikor még én voltam gyerek – és ez sajnos nem most volt, hanem több, mint 30 éve -, akkor még nagyon nagy divat volt nemcsak az óvodai és iskolai foglalkozásokon, de otthon is kézműveskedni. Nyilván más világot éltünk akkor, a szülők sem rohantak egész nap és talán kicsit akkor még az emberek is közelebb voltak a természethez. Most fordítva van: időnk alig, és nehezen is hangolódunk rá bármire, ami a kimozdulásról szól. Pedig egy nagy őszi séta egy arborétumban, egy erdőben vagy sárkányt eregetni egy mezőn nagyszerű játék a gyerekeknek.

Alkossunk termésekből!

Valljuk be – és komolyan szerintem nem vagyok ezzel egyedül -, hogy nagyon munkamániásak tudunk lenni, ha a hobbink egyrészt a munkánk! Na, akkor főleg. Viszont mióta nálunk is előtérbe kerültek az otthoni foglalkoztató feladatok, mindenféle motorikus mozgást fejlesztők és színtanulós feladatok, így anyaként valahogy rá kellett hangolódjak arra a világra, amiről a bevezetőben írtam: a nem rohanós, együtt termésgyűjtögetős, nevetős, kacagós, gesztenyebábokkal teli nappalis programokra.

A legjobb az alkotásra minden olyan száraz termés, ami nem mérgező a gyerekre nézve és korcsoportjának megfelelő méretű (vagyis nem tudja lenyelni például).

A színes falevelekhez elég egy egyszerű kartonlap és egy “suliragasztó” és máris mehet az alkotás, amivel aztán kidekorálhatjuk a lakást, vagy ajándékba is készíthetünk a rokonoknak.

A nagyobb gyerekeknek formákat is ki lehet vágni “puzzleszerűen”, amiből patchwork alkotásokat készíthetnek.

A tobozokkal készülhet egyszerű asztaldísz, süncsalád (ehhez vegyünk pár ragasztható szemet), de lehet belőle hangulatos girland is. Ha festeni szeretnénk, akkor környezetbarát festéket válasszunk és lehetőleg olyat, ami ha a gyerek szájába kerül a festett termésről, akkor ne okozzon gondot (hobbi-kreatív boltokban van bababarát festék is pl.)!

Dekorációnak szánt őszi termések
Dekorációnak szánt őszi termések (fotó: Pixabay)

A gesztenyékből, dísztökökből egész manófarmot lehet építeni: a dísztökök kiválóak lesznek házaknak, a gesztenyékből bábukat alkothatunk.

Száríthatunk le még összegyűjthető egyéb termést is: lányok nagy örömet találnak a virágfejekben, nagyobb szemű magokban (kivéve pl. a csattanó maszlag, ricinus, ezek bár szépek magként, de kerüljük el őket, mérgezést okozhatnak), a nagyobb virágszirmokban.

Ugyanígy, ha most van a metszés ideje, a gallyakból koszorúalapot készíthetünk, ágyásszegélyt építhetünk fonással, vagy akár terepasztalra készülhet belőle “valódi fa” is.

És ha már termések sora, akkor a megszáradt kukoricacsövekről se feledkezzünk meg, melyekből csuhébábút lehet applikálni. A japánbirset leszedve és szegfűszeget beleszúrkálva lakásillatosító is pikkpakk lesz a szobákba.

Levelek préselése

A mi időnkben nagy divatja volt a levelek préselésének, és ehhez az akkor még létező és jó vastag telefonkönyveket használtuk fel. Manapság levelek préselésére a nem lakkozott felületű újságpapírok lesznek alkalmasak, főleg a nem fehérített újságpapírok, hogy a nedvességet is jól szívják. Rétegezzük be a levél-papír-levél-papír sorrendben a leveleket, tegyünk a tetejére egy nehezéket, és várjunk pár napot, netán 1-2 hetet és máris készen vannak a laposra nyomott levelek, melyek kiválóak lesznek készműves fadobozok dekorálására is!

TIPP: az őszi színeket a legjobban úgy őrizhetjük meg, hogy mosóporba fektetjük a virágfejeket, leveleket, és így formájukat is és színüket is megtartják majd! Illatukat elvesztik viszont, ezért lehetőleg finom illatú mosóport válasszunk, mert valamennyire átveszik annak illatát a termések.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Sütőtök vagy Halloween tök? Melyik melyik?

2022. október 31. 07:36

A valódi Halloween töknek való tök nem ehető. Keményebb is, ízetlenebb is, mint akár egy méretében hasonló Nagydobosi sütőtök.

Őszi ötletek balkonláda beültetésére

2023. szeptember 27. 17:10

Évszakonként is cserélhetjük a balkonláda növényeit, hiszen annyi csodaszép lehetőség van a kertészetekben, hogy ne érjük be csak 1-1 opcióval!

Itt a sütőtökszezon

2019. december 12. 08:18

Az idei sütőtökszezon az előző évhez képest később kezdődött. Ez nagyrészt az enyhe, hosszúra nyúló ősznek is köszönhető, hiszen ahogy a régi magyar mondás is tartja „a tök akkor szedhető, ha megcsípte a dér”.

A bohókás dísztökök titkai

2018. október 15. 06:31

Ki ne vidulna fel idén ősszel is ebben a meglepetéseket tartogató és hatalmas melegekkel tomboló színpompás évszakban az ezerarcú dísztökökön? Nem hiányozhatnak egyik feldíszített, őszi színekben pompázó teraszról vagy balkonról sem, és egyre többet találkozunk velük boltokban, piacokon is.