Házikert

Készítsünk magcsávázó szereket házilag

Agrofórum Online

Aki a bio növényvédelemben gondolkodik a kiskertjében, az már a magszedéskor gondoskodik arról, hogy a magokat egészségesen, épen ki tudja gyűjteni és e tudja tárolni, hogy a következő évben elvethesse. Ehhez pár házi praktikát mutatok, ami nálunk már bevált!

Illóolajokkal csávázhatunk

Az elmúlt jó pár évben egyre többen nyitnak az illóolajok kertészeti alkalmazása felé. Nemhiába kísérletezünk már mi is lassan 15 éve az illóolajok alternatív használatával, mert igen nagy potenciál van benne. 

Az egyik jól bevált csávázásra is használható illóolaj a teafa olaj. Évek óta használjuk és mivel a teafa olajnak gomba- és vírusölő hatása is van a kutatások alapján, így mindenképpen érdemes kísérletezni még vele. Másik nagy előnye, hogy jellegzetes szaga miatt a hangyák szaglását is bezavarja, ami a csírázás után lesz még hasznos tényező.

A másik kedvenc a fahéjolaj, mely inkább a gombák eltávolítására lehet alkalmas.

Mindkét esetben a vetni kívánt magokat tegyük egy kis tálkába és cseppentsünk rá az olajból a mag mennyiségétől függően 1-2 cseppet. Ujjunkkal vagy egy kis kanálkával kevergessük át a tálkában a magokat, hogy minél jobban összekenjük a felületét illóolajjal és már vethetők is a magok.

Növényi levek

Készíthetünk teakivonatot is fekete teából! 75 g fekete teát áztassunk be 10 liter vízbe. Úgy is készíthetjük, hogy 100 g fekete teát áztatunk be 1 liter forró vízbe és hagyjuk kihűlni. Míg a 10 literes verziót növényekre használjuk, addig a töményebb változatot csávázásra hígítás nélkül. Főleg a csírabetegségek ellen jó, baktériumos fertőzésekre és egyes kártevők ellen.

Humuszos ázalékkal csávázás

Ez egy határeset, de sokan esküsznek rá, mint működő megoldás. A jó minőségű humuszos, komposztot jól beáztatjuk és lecsurgatjuk. A kapott lébe áztatjuk meg a magokat vagy az első vetés utáni öntözést ezzel végezzük. Az ok nagyon egyszerű: sok olyan hasznos mikroorganizmust tartalmazó készítmény van, melyekben a sok hasznos mikroorganizmus nemes egyszerűséggel kiszorítja a károsakat. Ezt egyesek vitatják, mások istenítik, de az biztos, hogy egyre több nanotechnológiás készítmény létezik már, melyben a hasznos biológiai létformák vannak túlsúlyba.

Ha magunk készítjük ezt a komposztos „teát”, akkor ott lehet a hiba, ha az előtte évben lévő áttelelt képletekkel együtt áztatjuk be és csurgatjuk le a levet róla. Sokan ennél az oknál fogva nem javasolják, viszont mi, akik a komposztunkat készítjük tudjuk, hogy tettünk-e bele problémás növényi részeket előző évben vagy sem és ennek megfelelően készítsük el az ázaléklevet.

Ha nem akarunk ezzel babrálni, akkor erre kész készítményeket is lehet kapni, telis-tele hasznos gombákkal, mikroorganizmusok sokaságával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Figyeljünk a talajlakó kártevőkre

2021. március 9. 09:15

A tavasz közeledtével egyre több károsító kezdi meg idei tevékenységét és kezd veszélyt jelenteni az idei vetésekre. E károsítók közül szinte a legelsők, amelyek kártételével a gazdák a kelés során (vagy annak hiányában) szembesülhetnek, azok a talajlakó kártevők.

Veszélyes kártevők: Repcedarázs

2019. szeptember 20. 04:36

A repcedarázs elleni sikeres védekezés kulcsa a kártevő helyes, több szempontot mérlegelő előrejelzése, a gyakori táblabejárás és az időben elvégzett kezelés.

Többrétű védelem a gabonában

2018. szeptember 13. 07:31

Köztudott, hogy a csávázás a növényvédelmi eljárások közül a legcélzottabb, ugyanakkor a környezetet legkevésbé terhelő, illetve veszélyeztető.

Lamardor Active Csomag – megújult összetétellel a biztos kezdéshez

2020. augusztus 6. 10:17

Szélsőséges esetektől eltekintve a termesztett növényeink hozamcsökkenését gyakrabban okozzák kórokozó gombák, mint a kedvezőtlen időjárás. Időrendben az első támadást a kórokozók a kultúrnövényeink vetőmagjai ellen „indítják”, ugyanis a vetőmagok viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat és vitaminokat, amelyek elengedhetetlenek a növények kezdeti fejlődéshez, de a kórokozók fejlődéséhez is.