Június közeledtével ismét elérkezett kedvenc évelőnk szezonja, a levendula virágzása.
Jó hír azonban, hogy nemcsak kertes házak udvarain pompázik ez az évelő szépség – bárki élvezheti otthonában. Csak egy cserép vagy egy kis kert kell hozzá, hogy saját „levendulamezője” legyen, ahol napközben élvezheti az illatát és a látványát.
Ahhoz, hogy hosszú távon élvezhessük szépségét és aromáját, fontos, hogy megfelelő gondozásban részesüljön.
Ültetési módjának kiválasztása több tényezőtől függ. Ha korlátozott hely áll rendelkezésre, például egy erkély vagy terasz, akkor a cserépben való nevelés a legjobb választás. Emellett a cserépben tartott levendulát könnyebb mozgatni, így a növényt mindig optimális fényviszonyok között tarthatjuk.
Cserépbe ültetve
Manapság igen könnyű beszerezni szinte bármelyik szakáruházban műanyag cserépbe ültetve. Bár a virágüzletek gyakran kínálnak cserepes növényeket, sok esetben az így vásárolt cserepes levendulát érdemes átültetni egy nagyobb cserépbe, mivel a kereskedelmi forgalomban lévő növények gyakran kis méretű műanyag cserepekben kerülnek eladásra.
Ennek eredményeként vásárlás után érdemes mielőbb átültetnünk egy nagyobb cserépbe őket, hogy elkerüljük szépségének, egészségének romlását.
Ahhoz, hogy levendulánk megfelelően fejlődjön, fontos az átültetés megfelelő módja és az azt követő gondozás. Először is, ne aggódjunk a magas cserép beszerzése miatt, mivel a levendula gyökeresedése sekély. Inkább az átmérője a fontos, hiszen a növénynek elegendő helyre van szüksége a fejlődéshez.
Amikor átültetjük, használjunk jó minőségű virágföldet, valamint ügyeljünk arra, hogy a cserép aljára bőségesen helyezzünk kavicsot. Így biztosíthatjuk az öntözővíz hatékony elvezetését, megakadályozhatjuk a pangó víz káros hatásait, amelyek könnyen vezethetnek a levendula pusztulásához.
Kezdetben fontos a jó vízelvezetés biztosítása, különösen melegebb hónapokban, amikor gyakori öntözésre van szüksége. A napfény fontos szerepet játszik növekedésében és virágzásában. Tehát, amikor kiválasztjuk az átültetett növény helyét, biztosítsunk számára napfényes elhelyezést, hogy optimális körülmények között fejlődhessen és virágozhasson.
Ha a levendula nem fejlődik megfelelően a lakásban, fontos figyelembe venni, hogy előnyösebb számára a kertben vagy szabadban való tartózkodás. Ha van rá lehetőségünk, érdemes új helyet választani számára, ahol megfelelőbb körülmények között fejlődhet.
A kertbe ültetést akkor érdemes választanunk, ha nagyobb terület áll rendelkezésünkre, és a talaj jó vízelvezetésű. Az itt nevelt levendula általában kevesebb öntözést igényel, és nagyobb, dúsabb bokorrá fejlődhet, mint a cserépben tartott növények.
Szabadba ültetve
Ideális választás szabadföldi ültetésre, különösen déli lejtőkre xerofil és szárazságtűrő tulajdonságai miatt. Kifejezetten jól fejlődik meszes középkötött, foszforban gazdag talajon.
Ugyan nagyon szereti a napfényt és kifejezetten fényigényes, a kertészek örömére azonban nagyon jól bírja a téli fagyokat, így kifejezetten könnyű fenntartani. Az optimális növekedés érdekében ügyeljünk arra, hogy a talaj jó vízelvezetésű legyen, és ne maradjon meg benne a pangó víz.
Az első évben rendszeresen öntözzük a növényt, de ügyeljünk arra, hogy a talaj ne legyen túl nedves. Az érett növények szárazságtűrőek, ezért ritkábban igényelnek öntözést. Ezekkel a feltételekkel a levendula hosszú éveken át díszítheti kertünket.
Az újonnan telepített levendulánkat május végén, június elején 8-10 cm magasságban vissza kell vágni. A következő években a visszavágást elég, ha 15-18 cm-es magasságban végezzük el, emellett a még 1-2 éves növényt kihajtás előtt érdemes lehet permeteznünk.