Házikert

Mindent a madárberkenyéről

Agrofórum Online

A madárberkenye bogyóit elsősorban a rigók és más, nagyobb testű énekesmadarak kedvelik. Az egyik legkülönlegesebb madár, amely kifejezetten madárberkenye-rajongónak mondható, a Csonttollú (Bombycilla garrulus). A tajga madara, amely elsősorban Skandináviában fészkel, de ha télen hazájában kevés az elérhető táplálék, nagy csapatokban érkezik az Egyesült Királyságba, Írországba és hazánkba is, hogy a csipkebogyóval és más piros bogyókkal táplálkozzon. Ez a madár egy nap alatt saját testsúlyának két-háromszorosát is képes elfogyasztani.

A madárberkenye jelentése: „madárfogó”. A madárberkenyéből régebben ún. madármész készült, amelyet az énekesmadarak élelemszerzés céljából történő csapdába ejtéséhez használtak.

A madárberkenye bogyóit a poloskák is előszeretettel fogyasztják, ami nem is csoda, hiszen ezek a termések, amelyek az ember számára is fogyaszthatók, tápanyagokban és C-vitaminban igencsak gazdagok. Az embereknek azonban óvakodniuk kell attól, hogy nyersen, nagy mennyiségben fogyasszák a madárberkenye termését, mivel az enyhén mérgező hatású paraszorbinsavat tartalmaz. Főzés hatására azonban ez az anyag lebomlik, így fogyaszthatóvá válik számunkra is.

Levelei

A lombozat 6-8 pár apró, 3-6 cm hosszú, a szélén fogazott levélkéből áll, amelyek általában felül sötétzöldek, alul pedig szürkészöldek. A csúcsnál lévő levélkék sohasem nagyobbak, mint a többi. A levelek ősszel sárgára és pirosra színeződnek, és gyakran novemberig a fán maradnak.

Csonttollú, a madárberkenye-rajongó

Virágai

Virágzata krém-fehér végálló bogernyő. Minden virágnak 5 szirma van – mint a rózsafélék családjának más tagjainak virágainál. A virágok lapos, elágazó, általában 10 cm széles fürtökben helyezkednek el. A virágok májustól júniusig nyílnak. Nagyon jellegzetes illatuk van, amely vonzza a beporzásban segítő rovarokat és méheket.

Termései

A madárberkenye termései majdnem teljesen kerek, húsos, piros bogyók, amelyek átmérője legfeljebb 10 mm lehet. Kezdetben narancssárga színűek, a húsuk sárga. Szeptemberben érnek be, és mindegyikben 2-8  (általában 3 vagy 4) mag van. Minden termés közepén egy apró „csillag” található, amely a virágkehely maradványa. A magokat a madarak hordják szét, ezért néha elérhetetlen helyeken, pl. egy másik fa koronájában, pl. tölgyfán, úgynevezett „repülő madárberkenyét” láthatunk.

Kérge

A fa kérge sima, fényes és szürke. Télen a növény ágai szürkés árnyalatot vesznek fel, a rügyek szőrösek (különösen fiatalon). A fa sűrű, tömör, szívós, a színe halványbarna. Esztergályozásra, faragásra és tűzifának is kiválóan használható. A tiszafával együtt a középkorban íjak készítésére használták.

Élőhelye

A madárberkenye lombhullató növény. Jól viseli a fagyot, ellenáll a szélnek, és mélyen gyökerezik, így sziklás helyeken is megterem. A rossz, gyenge minőségű, savanyú talajon is megél. A nyírfával együtt a kopár talajon is megtelepedik, és a legtöbb más lombhullató fánál magasabban nő. A nyírfával ellentétben azonban nem alkot önállóan erdőt, és nem tolerálja a pangó vizet.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Hogyan termesszünk fejfájás-csillapító növényeket, és miként használjuk őket?

2022. szeptember 29. 14:34

Érdemes utánanézni, milyen természetes módszerek és gyógynövények állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy javítsunk a közérzetünkön és megszüntessük a panaszainkat.

Növény-folklór: a kertben élő növényekkel kapcsolatos mítoszok, legendák és babonák II.

2022. december 28. 14:34

Cikksorozatunk első részében a fákhoz köthető mítoszokat, babonákat vettük sorra, ezúttal pedig a dísz- és fűszernövények világába kalauzoljuk az olvasókat.

Amit a havasi gyopár neveléséről tudni érdemes

2022. december 25. 14:24

A havasi gyopár (Leontopodium alpinum) lándzsa alakú, gyapjas leveléről és fehér, csillag alakú csővirágairól híres.

Hogyan termesszünk otthon salátát?

2022. május 28. 05:34

Avagy minden, amit a saláták ültetéséről, gondozásáról és betakarításáról tudni kell.