A hagymaültető kosár főleg a díszkerttulajdonosoknak és a virághagyma-rajongóknak lesz ismerős fogalom. Az utóbbi években egyre kevésbé használják, mert a műanyag-ellenes kampányok ennek az eszköznek is elkezdtek leáldozni, pedig ettől függetlenül egy rendkívül hasznos eszköz a kertünkben.
A hagymaültető kosár lényege
A hagymaültető kosár a dísznövények hagymáira lett kifejlesztve elsősorban. Mivel sok hagyma teleltetést igényel a dísz fajok esetében, a kosárral együtt való ültetés az, ami megkönnyíti ősszel a felszedésüket is.
A másik hasznos dolog a hagymaültető kosarak esetében, hogy a különböző talajlakó kártevők is nehezebben férnek hozzá a virághagymáinkhoz, nehezebben túrják ki a vakondok is a hagymákat.
A harmadik nagy előnye a hagymaültető kosárnak, hogy sok esetben a gyökerek szívó ereje akkora mértékű, hogy bár ősszel felszednénk a hagymákat, olyan mélyre hatolnak a talajban egy szezon alatt is, hogy ásóval kell kiszedni, amivel könnyen elvághatjuk őket. A hagymaültető kosárnál viszont nincs ez a költözés, a hagymák viszonylag abban a magasságban is maradnak és kosárral együtt ki is áshatók, megvédve így az elvágásukat.
Mikroműanyagok a talajban?
Az utóbbi időben igen megosztó lett ezeknek a kosaraknak a használata, mert a talajban felszívódó mikroműanyagok is támadási felületet adtak ennek az eszköznek. A jó hír viszont az, hogy ezekre is létezik olyan szabvány már, ami a mikroműanyagok kioldódására vonatkozik, így ha európai gyártású kosarakat vásárolunk, akkor az uniós szabványnak meg kell felejenek etéren is.
Tárolásra is használható
A hagymaültető kosár nem csak a gyökereztetésnél és ültetésnél használható, hanem rácsos kivitelének köszönhetően a teleltetésre bevitt hagymák tárolását is lehet benne végezni. Érdemes ehhez előtte alaposan elmosni, hogy kórokozóktól mentes legyen, a hagymákat letisztogatni a földtől és úgy fajtánként vagy fajonként a kosarakba rakni. A kosarakat nyugodtan feliratozhatjuk is, mert az is csak megkönnyíti a tavaszi ültetést.
Hogyan ültetünk a hagymaültető kosárral?
Készítsük elő a kosár méretőnek megfelelő ültetőgödröt és helyezzük bele a kosarat. A hagymákat a gyökerekkel lefelé, egyenletesen rendezzük el a kosárban, majd kis lapáttal merjük rá a talajkeveréket és öntözzük meg. Ha kilátszik öntözés után kicsit a kosár pereme, akkor még tegyünk rá a földkeverékből, hogy meglegyen a hagymáknak szükséges megfelelő talajmélység is.
A hagymák mérete és ültetési mélysége alapján válasszuk ki a megfelelő kosárméretet! A nagyon apró hagymaméretű növényeknél (pl. a Muscari), válasszuk a legkisebb rácsozású kosarakat, illetve kibélelhetjük geotextillel is az alját a biztosabb siker érdekében.