Házikert

Mit ültessünk a déli fekvésű balkonra?

Agrofórum Online

Akinek déli fekvésű balkonja van, az gyakran küzd azzal, hogy az állandó odafigyelés mellett az öntözés, légköri aszály és a folyamatosan forrón tűző nap miatt a növényei sínylődnek. Erre hoztam pár megoldási ötletet, ami nálam már bevált az évek során egy alföldi, állandóan napsütötte ablakpárkányon, ahol a viharok is gyakran tépázzák a növényeket.

Önöntözős balkonláda

Egy köztes megoldás, amikor a vízigényesebb növényeinket önöntözős vagy más néven víztározós balkonládába ültetjük. Ekkor a növény a drénrétegbe lecsorgó vizet is fel tudja később használni, nem  mellesleg a tápanyagutánpótlás szempontjából is gazdaságosabb egy ilyen balkonláda.

Pozsgások és más szukkulensek

Az utóbbi időben a hagyományos muskátli-petúnia párosról átszokogattam a pozsgások alkalmazására és erre buzdítok mindenkit. Ennek több nagyon egyszerű oka van. A nyári kánikulás aszályt is képesek gond nélkül elviselni, sőt kifejezetten szeretik. A másik ok, hogy kevesebb figyelmet igényelnek az öntözés, tápanyagozás terén, mint a gyorsabban növő és ehhez képest kényesebb egynyári és balkonnövények.

Dúsvirágú petúnia – Petunia calibrachoa

Ha mégis a hagyományok útján maradnánk, akkor a nagyvirágú petúniákat le lehet váltani az apróbb virágú, un. dúsvirágú petúniákra. Kisebb, kompaktabb növekedésük révén kevesebb a vízigényük is és kompakt növekedésük miatt a hőséget is jobban bírják. Színvilágukban a fehértől egészen a feketés-lilákig sokféle színben kaphatók, így ízléses összeültetéseket lehet belőlük alkotni. Jól mutatnak szúnyogűzővel párosítva.

Illatos kakassarkantyú – Plectranthus foresteri

A szúnyogűző névre is hallgató illatos kakassarkantyú hatalmas lombtömege, de húsos levelei jól tárolják a vizet és jó esetben akár a 3-4 naponta öntözést is kibírják. Egy „hibája” van, hogy a viharos időkben pont a nagy lombtömeg miatt jobban kell rá vigyázni, mert könnyen magával rántja a teljes balkonládát. Szaporítani dugványról is igen könnyű és nagyon látványos növénnyé nevelhető. A színes virágok mellé jó kontrasztnövény.

Balkon aranya – Bidens ferulifolia

A sárga virágú balkon aranya is az az egynyári balkonnövény, amit szívesen ajánlok déli fekvésre is. Hajtásai jól tárolják a vizet, levelei finoman szeldeltek, így jól párosítható nagyobb levelű növényekkel. Több fajtája létezik, főleg a ’Marigold’ és a ’Compacta’ fajták kaphatóak a kertészetekbe. Míg az első egy nagyobb termetű, a Compacta nevéből is adódóan egy kisebb, kompaktabb növekedésű fajta, így balkonládában más növényekkel is szép párosítás.

Egy kis tápanyagozási 1*1

Minél nagyobb stressznek vannak kitéve növényeink, annál fontosabb, hogy jó legyen a tápanyagozás. Mivel a balkonnövények erőteljesen növekednek és gyakorlatilag folyamatosan virágoznak, ezért oda kell figyelni a makro- és mikroelemekre is. A jó minőségű balkontápoknak a fő alkotóeleme a nitrogén, a kálium és a foszfor túlsúlya mellett a magnézium, cink, réz, mangán, vas és a bór jelenlétére is szükség van. A muskátli köztudottan magas vasigényű, így nem véletlen, hogy számukra emelt vastartalmű műtrágyákat, tápoldatokat gyártanak. A foszfor a gyökeresedés és a virágzásban játszik fontos szerepet, a nitrogén a növekedésért felel és a mikroelemek a virágmennyiségtől az egészséges fejlődésig sokféle szerepet betöltenek.

A teleltetett növényeket csak augusztusig szabad tápoldatozni, hogy a vesszők télre beérjenek. A többi balkonnövényt nyugodtan késő fagyokig tápoldatozhatjuk, mert ott inkább a virágzás fentartása a cél.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Ezeket a növényeket ültesse a télen is csodálatos kertért

2020. november 17. 11:48

Sokan azt gondolják, a kert csak tavasszal vagy nyáron tudja virágos arcát mutatni, pedig számos olyan őszi növény van, amelyet ha az első fagyok előtt elültetünk, alapjaiban tudják meghatározni téli kertünk, balkonunk, vagy erkélyünk hangulatát.

Mit ültessünk déli fekvésű erkélyre?

2022. március 5. 06:07

Déli fekvésű, napos erkélyre milyen virágokat ajánlanak, amik elviselik az ilyen körülményeket és hosszan virágoznak?

Kánikula a balkonon? Így küszöböljük ki!

2022. május 19. 07:37

Gyakori probléma a társasházas ingatlanoknál is és sok kertesháznál is, hogy főleg a déli fekvésű erkélyen nem lehet megmaradni a nyári melegben.

Hogyan termesszünk díszkáposztát cserépben és ágyásokban?

2022. szeptember 4. 05:32

Ez a színpompás növény ugyanis nem csak a virágágyások, de a konténerek, cserepek és balkonládák színesebbé tételére is kiválóan alkalmas.