Házikert

Mit ültessünk a déli fekvésű balkonra?

Agrofórum Online

Akinek déli fekvésű balkonja van, az gyakran küzd azzal, hogy az állandó odafigyelés mellett az öntözés, légköri aszály és a folyamatosan forrón tűző nap miatt a növényei sínylődnek. Erre hoztam pár megoldási ötletet, ami nálam már bevált az évek során egy alföldi, állandóan napsütötte ablakpárkányon, ahol a viharok is gyakran tépázzák a növényeket.

Önöntözős balkonláda

Egy köztes megoldás, amikor a vízigényesebb növényeinket önöntözős vagy más néven víztározós balkonládába ültetjük. Ekkor a növény a drénrétegbe lecsorgó vizet is fel tudja később használni, nem  mellesleg a tápanyagutánpótlás szempontjából is gazdaságosabb egy ilyen balkonláda.

Pozsgások és más szukkulensek

Az utóbbi időben a hagyományos muskátli-petúnia párosról átszokogattam a pozsgások alkalmazására és erre buzdítok mindenkit. Ennek több nagyon egyszerű oka van. A nyári kánikulás aszályt is képesek gond nélkül elviselni, sőt kifejezetten szeretik. A másik ok, hogy kevesebb figyelmet igényelnek az öntözés, tápanyagozás terén, mint a gyorsabban növő és ehhez képest kényesebb egynyári és balkonnövények.

Dúsvirágú petúnia – Petunia calibrachoa

Ha mégis a hagyományok útján maradnánk, akkor a nagyvirágú petúniákat le lehet váltani az apróbb virágú, un. dúsvirágú petúniákra. Kisebb, kompaktabb növekedésük révén kevesebb a vízigényük is és kompakt növekedésük miatt a hőséget is jobban bírják. Színvilágukban a fehértől egészen a feketés-lilákig sokféle színben kaphatók, így ízléses összeültetéseket lehet belőlük alkotni. Jól mutatnak szúnyogűzővel párosítva.

Illatos kakassarkantyú – Plectranthus foresteri

A szúnyogűző névre is hallgató illatos kakassarkantyú hatalmas lombtömege, de húsos levelei jól tárolják a vizet és jó esetben akár a 3-4 naponta öntözést is kibírják. Egy „hibája” van, hogy a viharos időkben pont a nagy lombtömeg miatt jobban kell rá vigyázni, mert könnyen magával rántja a teljes balkonládát. Szaporítani dugványról is igen könnyű és nagyon látványos növénnyé nevelhető. A színes virágok mellé jó kontrasztnövény.

Balkon aranya – Bidens ferulifolia

A sárga virágú balkon aranya is az az egynyári balkonnövény, amit szívesen ajánlok déli fekvésre is. Hajtásai jól tárolják a vizet, levelei finoman szeldeltek, így jól párosítható nagyobb levelű növényekkel. Több fajtája létezik, főleg a ’Marigold’ és a ’Compacta’ fajták kaphatóak a kertészetekbe. Míg az első egy nagyobb termetű, a Compacta nevéből is adódóan egy kisebb, kompaktabb növekedésű fajta, így balkonládában más növényekkel is szép párosítás.

Egy kis tápanyagozási 1*1

Minél nagyobb stressznek vannak kitéve növényeink, annál fontosabb, hogy jó legyen a tápanyagozás. Mivel a balkonnövények erőteljesen növekednek és gyakorlatilag folyamatosan virágoznak, ezért oda kell figyelni a makro- és mikroelemekre is. A jó minőségű balkontápoknak a fő alkotóeleme a nitrogén, a kálium és a foszfor túlsúlya mellett a magnézium, cink, réz, mangán, vas és a bór jelenlétére is szükség van. A muskátli köztudottan magas vasigényű, így nem véletlen, hogy számukra emelt vastartalmű műtrágyákat, tápoldatokat gyártanak. A foszfor a gyökeresedés és a virágzásban játszik fontos szerepet, a nitrogén a növekedésért felel és a mikroelemek a virágmennyiségtől az egészséges fejlődésig sokféle szerepet betöltenek.

A teleltetett növényeket csak augusztusig szabad tápoldatozni, hogy a vesszők télre beérjenek. A többi balkonnövényt nyugodtan késő fagyokig tápoldatozhatjuk, mert ott inkább a virágzás fentartása a cél.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Pak choi: így termesztjük a kiskertben

2023. április 26. 05:36

A pak choi ránézésre kicsit hasonlít a mángoldra, de furcsa formájú salátának vagy káposztának is lehet nézni, ha valaki nem látott még hozzá hasonlót.

Hatékony balkonkertészkedési ötletek

2021. április 27. 13:04

Ideális esetben egy balkonládában hömpölyögve folyik le a csodaszép virágtenger. De létezik ideális eset? Vagy csak szomorkodva nézzük a szomszéd erkélyét, ahol bizony létezik? Netán tudjuk az ő titkát?

Az erkélyen is termeszthető friss, ropogós uborka

2024. április 14. 13:10

Nemcsak a paradicsom vagy a saláta, hanem az uborka is remekül megterem cserépben vagy balkonládában. A kisméretű uborkafajták, valamint a savanyítani való uborkák különösen jól érzik magukat ilyen körülmények között.

A zöld balkon: ezeket ültetjük most a balkonra

2023. május 5. 05:36

Mit ültethetünk április végétől a balkonra? Ehhez kínálunk most pár növénytippet!