Sokan a mohát ádáz ellenségnek tartják, mert ökológiai oldalról hiányzik az a tudás, ami megmagyarázza, hogy valójában egy kert mitől mohásodik. Ha ezt a logikát megismerjük, akkor máris másképp állunk a mohásodáshoz, és akár megoldást is találhatunk rá, ha akarunk.
A budapesti kertünkben sosem bántottuk a mohát, még akkor sem, ha a fűben kezdett foltokat kialakítani. Élveztük a kert adta dús növényzet által adott mikroklímát, a forró nyári napokon a hűvös levegőt. De a legtöbben a mohára úgy gondolnak, mint valami ádáz ellenségre, kemikáliákkal irtják, gereblyézik, mert megjelenik a fűben és igen, néha át is veheti az uralmat. De mitől jelenik meg és miért terjed el akár pillanatok alatt?
Mikor jelenik meg a moha?
A mohát két fő helyen szoktuk észrevenni, ebből az egyik a kerítés kőlábazata, ahol néha még örülünk is neki, ha természetes kövekből áll a lábazat. Másik hely a gyep és a növények közötti részek az ágyásokon belül.
Ahhoz, hogy valamilyen kertben megtelepedjen a moha, ahhoz az kell, hogy egyrészt tiszta legyen a levegő (ezért ritkább a belvárosban a megjelenése, míg a külvárosi részekben gyakoribb, erdőkben meg egész mohatelepeket láthatunk), másrészt kell egy olyan párásabb mikroklíma, amivel a moha a spórák által szaporodni is tud.
A moha egy nagy túlélő, sokáig bírja szinte víz nélkül is, ha egyszer megtelepedett valahol, majd amikor újra nedvesség éri, újra elkezd kivirulni.
Vagy huszonhatezer fajuk létezik
A mohák gyökér nélküli, nem edényes növények, amelyek a világ összes éghajlatán előfordulnak. A moháknak legalább 26 ezer faját ismerjük. Legtöbb fajuk olyan vékony, sűrűn növő levelekből áll, hogy tapintásuk és megjelenésük is egy puha szőnyegre hasonlít, de vannak durvább tapintású fajok is, ezek mind a helytől függnek, ahol megjelennek. Nem minden mohafaj képes mindenhol megtelepedni. A mohák gyakran csomókban, vagy szőnyegszerűen növekednek, és általában be is takarják a számukra rendelkezésre álló felületeket. Többnyire olyan helyeken telepszenek meg (sziklák, kőburkolatok stb.), amelyeken más növények képtelenek lennének megmaradni, vagy egyáltalán kifejlődni.
Miért terjed a fű között a moha?
A moha megjelenése talajproblémákra is utal sok esetben. Azért tud a moha elterjedni és megjelenni, mert a gyepünk annyira legyengül, hogy nem képes fejlődni, növekedni és a moha átveheti tőle a hatalmat.
Ha ilyen esetben javítjuk a talaj minőségét, akkor a moha is visszaszorul és a gyep is meg tud erősödni.
A nagyon betömörödött talajnál is előfordulhat mohásodás, ilyenkor a talaj szellőztetése is segíteni fog a problémán.
A túl árnyékos kertben is elindul a mohásodás, de itt is abban keresendő az ok, hogy más növények számára nem megfelelőek a körülmények.
A túl nyirkos talaj és a rossz vízelvezetés is a mohásodást fogja segíteni. Állítsuk helyre a talaj vízgazdálkodását és a mohásodás is megszűnik.
Ha a talaj túl alacsony tápanyagtartalmú, akkor szintén idővel a mohák megjelenése lesz a fő problémánk. Ha visszanézünk az előző pár okra, akkor jól látszik, hogy a jól átszellőztetett és a megfelelő tápanyag-utánpótlással ellátott és szervestrágyázott talajnál a mohásodás nem fog elindulni, vagy ha el is indul, akkor féken lehet tartani.
Mivel a természet harmóniára törekszik és a leggyengébb, legsivárabb felületeket is igyekszik benövényesíteni, így a mohák is ennek egyik elemét jelentik ökológiai értelemben.