Értékes festőnövény, csordultig antioxidánsokkal és értékes vitaminokkal. Ez a bodzabogyó, amit most érdemes szedni!
A termesztett bodza nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, makro- és mikroelemeket, cukrokat, savakat, cseranyagokat és pektint. Magyarországon elsősorban a fekete bodza (Sambucus nigra) egyes fajtáit a bogyó színanyagtartalma (hét antocianin-komponensből áll) miatt termesztik, de jó élelmiszer-alapanyag lekvároknál, cukrászati termékeknél.
C-vitamint, B1-, B2- és B6-vitamint is tartalmaz jelentős mennyiségben, így a gyógyszeriparban az étrendkiegészítőkben is gyakori összetevő.
Flavonoidtartalma is igen jelentős, duplája a fekete berkenyének (antocianin tartalma 760 mg/100 g). De még a fekete szederhez és áfonyához képest is másfélszerese a flavonoidtartalom a bodzabogyóban.
Természetes színezőanyag
Elképesztő színanyagai miatt az élelmiszeripar hamar megtalálta, mint természetes ételszínezéket. A fekete, mélybordó szín jól pótolható vele krémeknél, haboknál, a joghurtoktól egészen a cukrászati mázakig.
Így ha lekvárunkat otthon természetesen színezni akarnánk, akkor az egyik legizgalmasabb színanyagként a fekete bodza bogyójából való lé kiváló lehet. Mivel ízében viszonylag semlegesnek mondható, így karakteres gyümölcsök mellett, mint a meggy vagy cseresznye, akár el is veszik, mivel nem is kell sok a lekvárba a jó szín eléréséhez.
A bodzabogyó nyersen enyhén mérgező, így hőkezelés után lehet használni!
Immunerősítő házi szörpnek, leveknek alkotója lehet
Rengeteg olyan gyógykészítményt lehetne felsorolni, melyben az egyik fontos összetevő pont a fentebb említett flavonoidok miatt a bodzabogyó lett.
Igazán jó immunerősítő szörpkeverékeket és ivóleveket lehet házilag is készíteni belőle, ha más, akár ízletesebb gyümölccsel keverjük.
Egy kis bioalma, fekete szeder, citromlé, áfonya, sárgarépalé és a bodzabogyó nemcsak egészséges, de finom is!
Ugyanígy jól harmonizál vegyes bogyós gyümölcsökkel is!
Ha van otthon gyümölcscentrifugánk, akkor a magozás sem probléma: tegyük a vegyes bogyós gyümölcsöket a gyümölcscentrifugába és nyerjük ki a levet belőle. Egy kevés pektinnel kifőzve még “gyógyító” zselét vagy gumicukrot is készíthetünk belőle, amit a gyerekek is szívesebben esznek meg tabletták helyett. Ez a kis kreativitás már csak rajtunk múlik.
Mivel színanyagaiban rejlik a bodzabogyó fő értéke, így tortáknál a zseléhez is hozzáadhatjuk és máris tettünk valami plusz egészségeset a desszerthez.
Kiemelt kép forrása: Pexels