Házikert

Most tervezze meg álmai kertjét!

Agrofórum Online

A téli fagyok beálltával elfogynak a kerti munkák. Ilyenkor van az embernek ideje a valódi tervezgetésre. Mit szeretnénk jövőre ültetni? Mivel tehetjük egyedivé a környezetünket? Ehhez szeretnénk mi is néhány ötlettel hozzájárulni.

Télen nemcsak a kerttervezésre, hanem a tudatos döntések előkészítésére is van idő. Érdemes az interneten kutakodni és a környezetünkbe leginkább illeszkedő, várhatóan jól fejlődő növények közül választani. Szelektáljunk talajtípus (laza vagy kötött, magas szervesanyag-tartalmú vagy szegényebb, inkább savas vagy inkább lúgos kémhatású) alapján, valamint attól függően, hogy a kert árnyékosabb, naposabb; védettebb vagy kitettebb részébe keresgélünk növényeket.

Rajzoljuk meg a kertünk térképét!

Ha olyan magokat vagy növényeket választunk, amelyek megfelelnek a termőhelynek, az sokszorosára növeli a valószínűségét, hogy kevesebbet kell velük foglalkozni. Kevésbé macerás a tápanyagpótlás, az öntözés, gyorsabban fejlődik és a károsítók is inkább elkerülik az egészséges, nem kínlódó növényeket.

Tervezés közben rajzoljunk egy egyszerű térképet, ami látszik, mi hová kerül és mennyi helye van. Szerepeljenek a térképen a már meglévő objektumok, épületek, fák, virágágyások, és érdemes jelölni, hogy napos vagy árnyékos helyről van-e szó.

Vegyük figyelembe azt is, hogy mennyi időt, energiát és pénzt kell áldozni a terv megvalósítására. Nem kell rögtön a tökéletes kertben gondolkodni, már egy-egy növény beszerzése is nagy örömmel – és az elültetése sok munkával is jár. Gondolkodjunk kicsiben, lépésenként!

A régóta ismert gyümölcs- és zöldségfajták talán kevesebbet teremnek, de sok esetben egészségesebbek, kevésbé hozzáértők számára is nagyobb sikerélményt jelentenek. Érdemes tehát a szomszéd által felajánlott paradicsommagokból palántát nevelni, lehet, hogy ízesebb és változatosabb lesz a termény, mint a bolti hibridből.

Ha pedig online talál megbízható helyről származó vetőmagot, ami felkeltette a kíváncsiságát, nyugodtan vegye meg és tegyen vele egy próbát! Lehet, hogy új kedvencre talál majd.

Palántázás

Egyelőre még egy darabig túl hideg lesz ahhoz, hogy a kertben bármit is elültessünk, de a tél vége felé már el lehet kezdeni a palántázást. Még nagyobb az öröm, hogy ha egy saját növény fordul termőre, mint ha a kertcentrumból szereznénk be az egyenpalántákat.

És hogy mikor érdemes ezeket a magokat csíráztatni? Fajtól, sőt fajtától is függ. A szürke téli napokat erre is fel lehet használni: kitalálni, mit szeretnénk termeszteni, és ehhez mikor kell a magokat beltéren elvetni, hogy legyen idejük fejlődni, de ne nőjék túl a beltér nyújtotta lehetőségeket. Egy füzetbe, akár a fentebb említett kerttérkép mellé írja fel, mit szeretne csíráztatni és azt mikor kell elkezdenie.

A vetőmag csomagolásán fel van tüntetve, hogy hány hétre van szüksége az adott növénynek a beltéren történő elvetéstől a szabadba való kiültetésig. Ezt az időt le kell vonni az utolsó fagy átlagos időpontjából. Általános szabály pedig, hogy a legtöbb magot hat-nyolc héttel az utolsó fagy időpontja előtt kell elvetni.

A jól fejlett palántákat a várható utolsó fagyok után lehet kiültetni
A jól fejlett palántákat a várható utolsó fagyok után lehet kiültetni

A magvetéshez lehet venni dizájnos eszközöket, amelyek sok pénzbe kerülnek. De azok sem tudnak többet, mint például a joghurtosdobozok vagy karton tojástartók, esetleg a tojás héja. Csak arra kell ügyelni, hogy az öntözővíz megtalálja az utat kifelé az ültetőközegből, de ehhez elég néhány lyukat készíteni.

Vetni a kertészetekben kapható palántaföldbe érdemes. Ezek kifejezetten segítik a kis növény kezdeti fejlődését. A magok fölé kelésig tegyünk egy réteg fóliát a magas páratartalom érdekében, ám ha a növény már szépen fejlődik, ezt le kell szedni. Tartsuk a palántákat 20 fok körüli hőmérsékleten, napfényes helyiségben, és rendszeresen öntözzük, elkerülve a túlöntözést.

A sűrűn növő palántákat ritkítani kell. Rendszeres hiba ennek elmaradása, de a sok kis növény egymást elnyomja, és egyik sem fog szépen fejlődni. Ezért ritkításra szükség van. A legnagyobb, legerősebb palántákat szabad csak megtartani. Mielőtt kiültetné őket, néhány nap alatt, fokozatosan szoktassa a külső viszonyokhoz (hőmérséklet és fényerősség).

Mibe ültessünk?

Nem kell bolti cserépbe ültetni a virágokat, fűszernövényeket és zöldségeket. Legyen kreatív, és tegye őket egy régi fahordóba, vödörbe vagy akár egy lyukas gumicsizmába. Ha van benne föld, akkor a növények is elférnek benne. Fúrjon beléjük vízelvezető lyukakat és jó minőségű virágföldet.

A régi, használaton kívüli bútorok egy festést követően új életet nyerhetnek a kertben
A régi, használaton kívüli bútorok egy festést követően új életet nyerhetnek a kertben

A sok dizájnos „cserepet” elhelyezheti ezután egy régi talicskában vagy felakaszthatja egy falnak támasztott biciklire. Érdemes tehát már most, télen körülnézni a garázsban, sufniban, milyen tárgyakat találunk, amelyeket kidobás helyett új funkcióval láthatunk el.

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Miért nem kelnek ki a palántanevelés céljából elvetett magok?

2022. április 3. 10:08

A sikeres palántanevelés több tényezőn, mint pl. a nedvességen, hőmérsékleten, az elegendő fény és szellőztetés mennyiségén egyaránt múlik.

Miért nyúlnak meg a paradicsompalánták?

2022. március 19. 05:04

Minden évben hosszúra nőnek a lakásban nevelt paradicsom palántáim. Hogyan tudom elkerülni ezt?

A hidegtől sárgulnak meg a már kiültetett palánták?

2024. május 2. 04:40

Szeretném megkérdezni, hogy vajon a hideg miatt sárgultak meg a kiültetett palántáim? Vagy más oka lehet?

Mit csináljak a túl korán megérkezett szamócapalántákkal?

2023. március 4. 04:36

Rendelt cserepes szamócapalántáim már most megérkeztek. Mit lehet ezzel most csinálni? Jelenleg fátyolfóliával takarom. Cserépben lesznek, de még szerintem korai kihelyezni, kiültetni.