Házikert

Most tervezze meg álmai kertjét!

Agrofórum Online

A téli fagyok beálltával elfogynak a kerti munkák. Ilyenkor van az embernek ideje a valódi tervezgetésre. Mit szeretnénk jövőre ültetni? Mivel tehetjük egyedivé a környezetünket? Ehhez szeretnénk mi is néhány ötlettel hozzájárulni.

Télen nemcsak a kerttervezésre, hanem a tudatos döntések előkészítésére is van idő. Érdemes az interneten kutakodni és a környezetünkbe leginkább illeszkedő, várhatóan jól fejlődő növények közül választani. Szelektáljunk talajtípus (laza vagy kötött, magas szervesanyag-tartalmú vagy szegényebb, inkább savas vagy inkább lúgos kémhatású) alapján, valamint attól függően, hogy a kert árnyékosabb, naposabb; védettebb vagy kitettebb részébe keresgélünk növényeket.

Rajzoljuk meg a kertünk térképét!

Ha olyan magokat vagy növényeket választunk, amelyek megfelelnek a termőhelynek, az sokszorosára növeli a valószínűségét, hogy kevesebbet kell velük foglalkozni. Kevésbé macerás a tápanyagpótlás, az öntözés, gyorsabban fejlődik és a károsítók is inkább elkerülik az egészséges, nem kínlódó növényeket.

Tervezés közben rajzoljunk egy egyszerű térképet, ami látszik, mi hová kerül és mennyi helye van. Szerepeljenek a térképen a már meglévő objektumok, épületek, fák, virágágyások, és érdemes jelölni, hogy napos vagy árnyékos helyről van-e szó.

Vegyük figyelembe azt is, hogy mennyi időt, energiát és pénzt kell áldozni a terv megvalósítására. Nem kell rögtön a tökéletes kertben gondolkodni, már egy-egy növény beszerzése is nagy örömmel – és az elültetése sok munkával is jár. Gondolkodjunk kicsiben, lépésenként!

A régóta ismert gyümölcs- és zöldségfajták talán kevesebbet teremnek, de sok esetben egészségesebbek, kevésbé hozzáértők számára is nagyobb sikerélményt jelentenek. Érdemes tehát a szomszéd által felajánlott paradicsommagokból palántát nevelni, lehet, hogy ízesebb és változatosabb lesz a termény, mint a bolti hibridből.

Ha pedig online talál megbízható helyről származó vetőmagot, ami felkeltette a kíváncsiságát, nyugodtan vegye meg és tegyen vele egy próbát! Lehet, hogy új kedvencre talál majd.

Palántázás

Egyelőre még egy darabig túl hideg lesz ahhoz, hogy a kertben bármit is elültessünk, de a tél vége felé már el lehet kezdeni a palántázást. Még nagyobb az öröm, hogy ha egy saját növény fordul termőre, mint ha a kertcentrumból szereznénk be az egyenpalántákat.

És hogy mikor érdemes ezeket a magokat csíráztatni? Fajtól, sőt fajtától is függ. A szürke téli napokat erre is fel lehet használni: kitalálni, mit szeretnénk termeszteni, és ehhez mikor kell a magokat beltéren elvetni, hogy legyen idejük fejlődni, de ne nőjék túl a beltér nyújtotta lehetőségeket. Egy füzetbe, akár a fentebb említett kerttérkép mellé írja fel, mit szeretne csíráztatni és azt mikor kell elkezdenie.

A vetőmag csomagolásán fel van tüntetve, hogy hány hétre van szüksége az adott növénynek a beltéren történő elvetéstől a szabadba való kiültetésig. Ezt az időt le kell vonni az utolsó fagy átlagos időpontjából. Általános szabály pedig, hogy a legtöbb magot hat-nyolc héttel az utolsó fagy időpontja előtt kell elvetni.

A jól fejlett palántákat a várható utolsó fagyok után lehet kiültetni
A jól fejlett palántákat a várható utolsó fagyok után lehet kiültetni

A magvetéshez lehet venni dizájnos eszközöket, amelyek sok pénzbe kerülnek. De azok sem tudnak többet, mint például a joghurtosdobozok vagy karton tojástartók, esetleg a tojás héja. Csak arra kell ügyelni, hogy az öntözővíz megtalálja az utat kifelé az ültetőközegből, de ehhez elég néhány lyukat készíteni.

Vetni a kertészetekben kapható palántaföldbe érdemes. Ezek kifejezetten segítik a kis növény kezdeti fejlődését. A magok fölé kelésig tegyünk egy réteg fóliát a magas páratartalom érdekében, ám ha a növény már szépen fejlődik, ezt le kell szedni. Tartsuk a palántákat 20 fok körüli hőmérsékleten, napfényes helyiségben, és rendszeresen öntözzük, elkerülve a túlöntözést.

A sűrűn növő palántákat ritkítani kell. Rendszeres hiba ennek elmaradása, de a sok kis növény egymást elnyomja, és egyik sem fog szépen fejlődni. Ezért ritkításra szükség van. A legnagyobb, legerősebb palántákat szabad csak megtartani. Mielőtt kiültetné őket, néhány nap alatt, fokozatosan szoktassa a külső viszonyokhoz (hőmérséklet és fényerősség).

Mibe ültessünk?

Nem kell bolti cserépbe ültetni a virágokat, fűszernövényeket és zöldségeket. Legyen kreatív, és tegye őket egy régi fahordóba, vödörbe vagy akár egy lyukas gumicsizmába. Ha van benne föld, akkor a növények is elférnek benne. Fúrjon beléjük vízelvezető lyukakat és jó minőségű virágföldet.

A régi, használaton kívüli bútorok egy festést követően új életet nyerhetnek a kertben
A régi, használaton kívüli bútorok egy festést követően új életet nyerhetnek a kertben

A sok dizájnos „cserepet” elhelyezheti ezután egy régi talicskában vagy felakaszthatja egy falnak támasztott biciklire. Érdemes tehát már most, télen körülnézni a garázsban, sufniban, milyen tárgyakat találunk, amelyeket kidobás helyett új funkcióval láthatunk el.

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Így teleltessük a leandert!

2024. november 13. 05:40

Lássuk, hogyan teleltessük a leandert, ha tavasszal is egészséges növényre vágyunk!

Hogyan neveljünk kálát a lakásban?

2024. november 12. 06:40

A kála az egyik leglátványosabb szobanövényünk. Kalcium-oxalát tartalma miatt azonban rendkívül veszélyes. Fogyasztása mérgezést okozhat.

Mit vethetünk még májusban?

2022. május 13. 05:36

Az összes tökfélét ebben az időszakban, május első felében vetem fészekvetéssel szabadföldbe, pontosabban magaságyásba.

A 10 legkönnyebben termeszthető otthoni zöldségféle

2022. június 21. 14:39

Nem árt tudnia, mely zöldségeket lehet a legkönnyebben magról vetni!

Mire jó a vetőszalag?

2021. március 14. 08:40

A sűrűn vetett állomány kelése után jelentős plusz munkával is számolhatunk, ugyanis ezeket ritkítani, egyelni szükséges.

Miért nem kelnek ki a palántanevelés céljából elvetett magok?

2022. április 3. 10:08

A sikeres palántanevelés több tényezőn, mint pl. a nedvességen, hőmérsékleten, az elegendő fény és szellőztetés mennyiségén egyaránt múlik.