Lakásba nem való, ott rövid időn belül elpusztul.
A mediterrán hangulatot időző bazsalikom (Ocimum basilicum) nem csak fűszernövényként ismert, egyben gyógynövény is, és bizonyos bordó levelű változatai dísznövényként is elterjedtek. Jellemzően erős illatanyagot termelnek, leveleikben illóolajat, cseranyagot, szaponint és keserű anyagot tartalmaznak.
Melegigényes, félárnyékos helyet, nedves és táplálékban gazdag talajt kedveli. Nagyméretű cserépben, virágládában is nevelhető ablakpárkányon, teraszon, nem csak kertben. Lakásba nem való, ott rövid időn belül elpusztul.
Speciális kártevője nincs, a zöldségfélék és virágok általános, sok tápnövényű kártevői viszont gyakran megfigyelhetők rajta. Meztelen csigák elsőként találják meg a zöldséges ágyásokban, intenzív rágásukkal gyakran megfosztják leveleiktől, tarra rágják, majd pusztulásukat okozzák. Fokozott figyelmet és csiga elleni védelmet igényelnek. A szintén polifág liszteskék, tripszek, atkák és levéltetvek is megtelepednek és felszaporod(hat)nak leveleiken. Szívogatásuk következtében a levelek sárgulnak, deformálódnak, és vírusok terjesztésében is részt vesznek.
Fertőzött bazsalikom vetőmaggal került be hazánkba a bazsalikom peronoszpóra betegség (Peronospora belbahrii), azóta általánosan elterjedt. Párás, nedves, inkább hűvös időjárásnál fertőzi a leveleket, hajtásvégeket. A levelek először sárgulnak, majd nagy erek által határolt hosszúkás elhalásokat (foltokat) okoz, rajta kezdetben halványszürke, később sötétszürkére váltózó bevonat képződik. Gyors lefolyású járvány következtében teljes hajtását elvesztheti a növény. Fűszernövény lévén permetezni nem szokták házi kertben, a beteg részek levágása, eltávolítása a védekezés. Beavatkozás után a bokor hamar megújul, kifejleszti új egészséges lombozatát.
A cserépben, virágládában tartott, nevelt bazsalikomokat esős időben helyezzük fedett helyre, hogy víz ne érje a lombját, és gondoskodjunk annak gyors felszáradásáról. Előnevelt (hajtatott) fűszernövényként is árusított bazsalikomnál, a növény épségét védő celofán tasakban – a fokozott párás viszonyok között – is felléphet, károsíthat a betegség.
Hasonló körülmények között fertőzi a Botrytis cinerea gomba, különösen, ha sebzések is vannak a növényen. Ismert a baktériumos levélfoltosság betegsége is (Pseudomonas cichorii), melynél a leveleken több mm-es erek által határolt sötétbarna, fekete elhalások fejlődnek. Talajból induló gombafertőzés indítja el a verticílliumos hervadásos betegséget. Vírusos betegségei, melyek a szívó kártevők segítségével és ápolási munkák során terjednek, sárga rajzolatos elváltozásokat és a levelek megkeményedését okozzák.