Rohanó léptekkel közeledik a tavasz, vagyis inkább a kerti szezon és most már biztos nem halogatható a kerti szerszámok rendbetétele. Ilyenkor még talán van idő javítani őket, új nyelet venni vagy épp takarítani a szerszámoskamrában, ami sokszor akár kincseket is rejthet.
Kézi szerszámok
Évente legalább egyszer hobbikerti szinten is érdemes a pengés kerti szerszámokat becsületesen megéleztetni szakemberrel. A metszőollók és ágvágók pengéit olyan szakemberhez vigyük, aki tudja azt a szabályt is, hogy ezeket az éleket csak egyik irányból szabad élesíteni a legtöbb esetben. Egy rossz élezéssel a szerszámunk használhatóságát kockáztatjuk.
A kézi szerszámoknál, mint például az ollók, ilyenkor van idő új rugót beletenni, bezsírozni, csavart cserélni, netán pengét, ha szükséges. Az éles kéziszerszám a metszések sikerét és egyben a növényvédelemben való fontos szerepet is jelentik. Egy szépen vágott metszlap kevesebb utólagos növényvédelmi munkát is eredményezhez!
Ásó, kapa, …..nagyharang
Az egyéb szerszámokat is ha nem tisztán raktad el, akkor itt az ideje letakarítani őket. A szerszámokon ugyanúgy át tudnak telelni a kártevők, kórokozók, ahogy egy fakupacon vagy lomb között a kertben, így nézd ezeket is végig. Az ilyen eszközöknél időnként nyelet kell cserélni. Általában évközben jövünk rá egy-egy szerszámnál, hogy valami nem stimmel vele. Most viszont nézd át őket és ami lötyög, kocog, eltört, dobd ki vagy javítsd meg, hogy jó szerszámokkal kezd el az idei szezont. Egy jó méretű kapanyél vagy ásónyél akár a derékfájástól is mentesít, így emlékezz vissza a tavaly melyik szerszámmal mi volt a probléma és itt az idő megoldani.
Vegyszeres polc
Házikerti gyakori probléma, hogy rejtett kincsek között lejárt vegyszerek, kifolyt tasakok és porok vannak szerteszét. Tapasztalatból mondom, hogy nemcsak egészségkárosító ez, de még veszélyes is. A vegyszeres polcon is ideje rendet tenni. Nevezzünk ki egy fix helyet a szerszámoskamrában és csak ott legyenek vegyszerek. Miután átnéztük a szavatossági időket, a csomagolások épségét, csak azt tartsuk meg, mely még valóban használható ebben a szezonban. A növényvédőszerek veszélyes hulladéknak minősülnek, viszont többnyire gazdaboltokba vissza lehet vinni és ők összegyűjtve elküldik a megfelelő helyre. A műtrágyás zsákok esetében is hasonlóan járjunk el, nézzük meg a téli időszak alatt nem nedvesedett és tapadt össze a műtrágya, fel lehet-e még idén használni.