Házikert

Tavaszi gyepápolás

Agrofórum Online

Éled a kert és ezzel együtt egyre több a munka. A tavaszi gyepápolás az egyik alappillére az egész nyáron át tartó szép gyep látványának. Nézzük sorra mi tartozik bele a tavaszi gyepápolás munkálatai közé.

Fűnyírók karbantartása

Ez lehetne a nulladik pont, mint tennivaló, mert a gyepápoló eszközök és gépek karbantartási munkái nélkül kár lenne nekilátni a feladatoknak. A fűnyírónál nézzük meg, elég éles-e a penge, kell-e élezni. A motorrészeket takarítsuk ki magasnyomású levegővel, hogy a szennyeződések miatt a motor ne mehessen tönkre és jobb legyen a hatásfoka a fűnyírónknak is.

A fűkaszáknál is nézzük végig a műszaki részeket, munkaképes állapotban vannak-e és amit kell még most javítsunk ki rajta.

Gyepszellőztető hengerek és más eszközök is igénylik az ápolást, a forgó, mozgó alkatrészeket zsírozzuk át szükség esetén, tisztítsuk ki.

Kora tavaszi munkák

Ha még az őszi levelek fedik a gyepet ilyenkor, akkor most már biztosan érdemes összegereblyézni lombgereblyével. Április végére a talaj is felmelegedett már annyira, hogy a gyep is új életre kel ilyenkor.

A tavaszi első munkálatok ez után a növényvédelmi átvizsgálással kezdődnek. A nedves gyepben a gombabetegségek hamar megjelennek és nem lehet pikk-pakk megoldani őket. A gyepen hagyott lomb is ennek egy melegágya lehet, mert a nedves lomb alatt a gyep sem tud felszáradni és a gombák is hamar megtelepednek közötte.

Ha az összegereblyézett lomb alatt betegségtüneteket látunk, akkor érdemes óvatosan bánni a lombgereblyével, hogy a fertőzést ne gereblyézzük át a többi felületre és ne is szántsuk fel a gereblyével a talajt.

Mikor legyen az első nyírás?

Az első nyírás mindenképpen legyen száraz napon és ilyenkor csak keveset szabad nyírni a szálak hosszából. Az első nyírásnál nem az a lényeg, hogy azonnal prémium minőségű golfpályát varázsoljunk a gyepfelületből.

Ha a fű beteg, akkor nem érdemes a komposztra tenni a nyiradékot, inkább tegyük külön. Ugyanez igaz a gyeplazításkor felszedett felesleges rétegre is.

Áprilisban és májusban teendők

Az első nyírás idejében van idő a felülszórásokra is. Ez lehet homokszórás, biohumusz, kevéske átszitált komposztos szórás, vagy akár a tápsók kijuttatása is.

A nagy növekedési időszak előtt végezzük el ezeket a munkálatokat, de erre pontos dátumot nehéz mondani. Inkább az legyen a mérvadó, hogy a már nem fagyos talajban még a nagy melegek beérkezése előtt végezzünk vele.

Április végén, májusban van először idő arra, hogy a kopottabb részeket újravessük. Tehát a legfontosabb munkálatok sorban a következők:

  • Gyeplazítás,
  • seprés,
  • gereblyézés,
  • takarítás,
  • hengerelés,
  • visszapótlás,
  • egyengetés,
  • felülszórás, 
  • vetés, 
  • felülvetés, 
  • tápoldatozás, 
  • nyírás, 
  • mohairtás, 
  • gyomirtás, 
  • kártevő-mentesítés

A gyep nyírási sűrűségét is ilyenkor kezdjük el fokozatosan beállítani. Ideális esetben a heti egy nyírást szoktam javasolni, de ez mind tájegység és talaj függvénye is a meglévő ápolási rutin mellett.

Ha nem tudjuk rendszeresen öntözni, mint például a nyaralókban, vikendházakban, akkor ne szoktassuk rá a gyepet sem a heti vágásra, mert akkor intenzív öntözésre lesz szükség.

Ne egyszerre vágjuk le a teljes hosszt! Nagyon fontos továbbá, hogy ne egymenetben vágjuk ilyenkor a füvet. Fontos, hogy a gyepünk is hozzászokjon a trendszeres nyíráshoz. Ideális esetben egy magasabb vagy közepes vágási magassággal indulunk, majd onnan csökkentjük a fűfajta ismeretében a vágási magasságot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Hogyan készítsem fel télre a kerti gyepet? Mik az időszerű tennivalók?

2020. október 20. 11:19

A hideg idő előtt igyekezni kell minél jobb kondíciót biztosítani a gyepeknek, ezzel tudjuk csökkenteni a téli időjárás okozta károkat.

A gyep növényvédelme

2021. május 25. 10:25

Mindenki szép, dús és egészséges gyepről álmodik, amire mezítláb is ugyanúgy öröm rálépni, mint amikor elheveredünk rajta egy mókás, kacagásokkal teli labdázás után. De mi a titka a szép gyepnek és milyen növényvédelmi kérdéseket vet fel? Erről lesz szó ebben az írásomban.

Hogyan távolítsam el a gyepből a mohát?  

2024. március 17. 04:39

A tavaly telepített gyepem tele lett mohával. Hogyan távolíthatom el a mohát a területről a fű megkímélésével?

Praktikák a tökéletes gyepfelületért

2019. május 27. 10:13

Minden kerttulajdonos egységes, zöld színben ragyogó fűtakaróról álmodik. A szépségért viszont meg kell szenvedni. Sok figyelmet és rendszeres karbantartást igényel a pázsit.

Életmód Képgaléria