Házikert

Télikert: citrusfélék felkészítése a tavaszra

Agrofórum Online

Lassan itt a tavasz és a télikertben vagy teleltetésben lévő citrusféléket már el kell kezdeni felkészíteni a költözésre. Vegyük is sorra, milyen feladatok vannak ezeknél a mediterrán növényeknél, hogy ne stresszként éljék meg hirtelen változásokat!

Akinek télikertje van az részben szerencsés, mert a citrusai ilyenkor virágoznak vagy terméstérlelnek. A nagyobb dézsákban lakó növényeinket a téli időszakban ritkábban öntözzük és a tápanyag szempontból is visszafogottabbak vagyunk. Ha garázsban, pincében teleltetünk, akkor meg akár a fényhiány is probléma lesz februárban már.

A fény

Aki meg tudta oldani, hogy fényben gazdag helyen teleltessen, annak talán ezzel lesz a legkevesebb nehézsége. Ahol viszont a téli időszak egy fényszegény, netán teljesen sötét helyen telt el, ott sokkal fontosabb lesz, hogy növényeinket fokozatosan szoktassuk a természetes fényhez, később a közvetlen napsütéshez.

A nyári időszakban egészen a teleltetésig a citrusféléket akár a tűző napra is tehetjük, ha megkapnak minden számukra fontos tápanyagot és a kellő vízmennyiséget. A melegebb napokon ha nem is visszük ki még növényeinket a zárt pincéből vagy garázsból, akkor nyissuk rá óvatosan az ajtót, de ne tegyük ki közvetlen huzatnak a növényeket. Ekkor kezdjük el a vízadagokat is kicsit növelni már. A melegebb, napsütéses napokon akár ki is vihetjük egy félárnyékos helyre őket, majd ahogy újra hűl a levegő, vigyük vissza a növényeket. Ilyentájt elegendő naponta 1-2 óra melegebb napsütésben eltöltött idő is nekik.

A természetes fényhez és a napsütéshez fokozatosan kell hozzászoktatni a növényeket, különben a levelek megégnek.

A víz

Ha egész téli időszakban csak a havi egy öntözést kapták a növények, akkor fokozatosan szoktassuk hozzá újra a kisebb vízadagokkal a növény gyökerét a rendszeres öntözéshez. Arra figyeljünk, hogy ilyenkor a citrusfélék ugyanúgy pihennek (amennyiben nem virágzó vagy termő növényről van szó!), így a gyökereknek is újra munkába kell lendülni és leveleknek is vissza kell szerezniük a vízfelhasználáshoz, párologtatáshoz szükséges nyomást.

Mivel ilyenkor még a talaj nehezebben szárad át, figyeljünk arra, hogy a dézsában ne álljon a víz, mert a gyökerek könnyebben megfulladnak a pangó vízben. Ha túl sok nedvességet adunk a növényeknek, gyenge és erőtlen hajtásokkal fogja meghálálni.

A fiatal és erőtlen hajtásokat a kártevők is hamar észreveszik, így készüljünk fel az esetleges növényvédelmi munkára is pajzstetvek, gyapjastetvek ellen. Elsősorban a viaszos citrompajzstetűre (Planococcus citri) és az oleanderpajzstetűre (Aspidiotus nerii) figyeljünk, melyeket puha kefével, nedves törlőkendővel távolíthatunk el.

Metszés tavasszal?

A metszésről megoszlanak a vélemények, mert van aki az őszi metszésre, van, aki a tavaszira esküszik. Mindenesetre ha ősszel a metszés elmaradt, akkor kora tavasszal érdemes lesz megejteni, mert akkor a tavaszi friss hajtásokat már megerősödve tudja hozni dézsás növényünk. Minél erőteljesebbek a hajtások, annál kevesebb növényvédelemmel kell számoljuk, mert az életerős növényeket nehezebben is támadják meg a kártevők, kórokozók sok éves tapasztalatunk alapján.

A beteg növényi részeket és a sűrűsítő, nagyon befelé menő hajtásokat célszerűen vágjuk vissza, hogy a levegő jobban átjárhassa a lombkoronát és a nap is jobban besüssön a levelek, hajtások között.

Tápanyagok pótlása

Kezdetben, amíg nem szoktattuk vissza a töveket a rendszeres öntözésre, addig nagyon híg tápoldattal öntözzük csak. Érdemes a levelek és hajtások alapján megfigyelni, milyen makro- és mikroelemekre van szükség a pótláskor. Amíg a gyökerek nem nyerték vissza teljes aktivitásukat, addig a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás is igen nagy segítség lehet. A komplexebb citrustápok kiegyensúlyozott tápelemösszetétellel segítik növényeink megfelelő fejlődését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

2021. július 22. 08:49

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

Csendháborítás, avagy mikortól zajos a szomszéd fűnyírása?

2023. július 17. 06:38

Ha van egy olyan szomszédunk, aki állandóan zajt kelt és figyelmeztetésünkre sem tesz lépéseket ennek megoldására, akkor ott már érdemes elgondolkodni a miérteken és más megoldási módokon.

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? - Íme az alapok!

2022. december 29. 05:37

Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?