Ősidők óta ismert gyógynövény és egyben fűszer is a rozmaring. Minden kertben helye lenne, nemcsak jótékony hatása miatt, hanem kellemes megjelenése és illatos hajtásai, virágai miatt is. A nyár legelején nyíló lilás virágaival díszít, majd újra örökzöld kékeszöld levelekkel hoz színt életünkbe.
Érdekessége a rozmaringnak, hogy már az ókori görögök is csodálták. Úgy tartották, hogy serkenti az agyműködést, így a diákok is előszeretettel tartották maguknál a rozmaring ágakat. Telt az idő és már a szerelmesek hűségének jelképe is lett, pontosabban a hűség és a tisztaság jelképévé vált. Nem véletlen, hogy az esküvői asztalok gyakori dekorációs eleme is.
A tenger harmata
A rozmaring latin nevének – Rosmarinus officinalis – magyarra fordítása a tenger harmata igencsak kifejező. Őshazája is a tengerpartra utal. A Kárpát-medencébe a rómaiak hozták be, akik elterjesztették más területeken is végül.
Az ajakosok családjába tartozó félcserje, fás hajtásrendszerrel, mely fiatalon fehér, idősödve barnára vált. Dúsan elágazó szára akár 2 méter magasra is megnőhet. Ilyenkor viszont a téli hótól szét is terülhet, mert karózni érdemes egy adott méret felett ahhoz, hogy esztétikus látványt nyújthasson. Másik megoldás természetesen a rendszeres metszése.
A jellegzetes, kámforra emlékeztető illatot a mirigyszőrökben való illóolaj okozza. Igen sokáig virágzik, májustól június végéig is kitarthat a lila virágok élettartama.
Az illóolaj-tartalma attól is függ, hogy milyen klímán tartjuk. A hideget nem kedveli, sőt sokáig fagyérzékeny, melegigényes faj. Bár közepes fényigényű, a tűző napot szereti és ekkor a legmagasabb az illóolaj-tartalma is.
Tipikusan az az örökzöld növény, mely az alföldi, csapadékszegény területeken is képes megélni, mert akár hetekig is bírja víz nélkül.
Hogyan legyen saját cserjénk?
A szaporítási módok közül a magvetést és palántanevelést nem érdemes választani. Dugvánnyal vagy bujtással viszont könnyen legyökereztethető. A nyáron megszedett, 10-15 cm-es 4 rügyes hajtásvégek szabad földön is könnyen gyökeresednek. Gyorsítható az eredés, ha a dugványok alsó, földbe kerülő végén az utolsó rügyet kivakítjuk.
Ha meggyökeresedett, akkor első évben egy jól előkészített talajban tovább nevelhetjük. Első két évben metszeni nem szokás, hagyjuk megerősödni. Az első metszése a virágzás előtt célszerű, második metszése szeptember magasságában (de ez az időjárás függvényében eltérhet).
Miért jó a rozmaring?
Gyógyszeripari és illóolaj-ipari felhasználásáról sok szakmai tanulmányt olvashatunk, ha el szeretnénk mélyedni benne. Viszont ami talán ritkábban kerül előtérbe, de kertészeti szempontból érdekesebb, hogy a rozmaringból készült főzet rovarirtó hatású.
Fűszernek a leveleket virágzáskor szedjük és jól szellőző, de árnyékos helyen kiterítve szárítjuk.
Kiváló konyhai alapanyag húsok, főleg vadhúsok ízesítésére. Intenzív ízvilágú, így érdemes keveset használni belőle első kóstolásnál, nehogy elmérjük az adagolást.
Gyulladáscsökkentő hatása miatt számos reuma és lábikragörcsre készült gyógykészítmény alapanyaga. Házi kencét is készíthetünk belőle, disznózsírral kifőzve kiváló fájdalomcsillapító a népi gyógyászat szerint.