Házikert

TOP 5 virágzó évelő napos ágyásba

Agrofórum Online

A TOP 5 virágzó évelőbe nekem a bemutatásra kerülő öt olyan napos helyet kedvelő növény tartozik bele, mely emellett szárazságtűrő is, ami manapság nagyon fontos szempont.

A sudárzsálya kék virágai lenyűgözőek

A sudárzsálya, más néven perovszkia zsálya (Perovskia atriplicifolia) annyiban különleges, hogy még tóparton is izgalmasan mutat, bár elvirágzás után nagyon tele tudja szemetelni a virágszirmokkal a tó vizét, így a parttól távolabb ültessük, ne közvetlen a partra. Izgalmas színe miatt mutat jól a vízpartimitátor növények mellett.

Szürkészöld levelei nagyon kellemes aromájúak, a cicák viszont nem kedvelik, ami a kandúrok miatt örömhír lehet talán. Ágai felfelé törők, támaszt nem igényelnek. Virága kékeslila, majd ősszel világos lilára változik. Ezüstös levelei mutatósak télen, de február végén vágjuk vissza a föld felett 5-10 cm-rel.

A bíbor kasvirág mellett a fehér kasvirág is meseszép

Karakteres növény, magas évelők közé tartozik, így főleg háttérbe vagy ágyások közepe felé érdemes rakni, robusztus szárain érdes, hegyes, sötétzöld levelek nőnek. Virága közepe kúp alakban emelkedik ki (nem összekeverendő a kúpvirágokkal), szúrós érzetet kelt és elszáradva a virága kifejezetten szúrós is. Fehéres alapszíne miatt színes virágokkal párosítsuk össze ágyáson belül, de a most egyre divatosabb minimál kertben is ezért kaphat helyet, mert jól mutat a fehér és törtfehér virágok között. Az Echinacea purpurea ’Alba’ az egyik legszebb változata a klasszikus bíbor kasvirágnak.

Ismerjük a fehér árlevelű lángvirágot?

Az egyik nagy kedvencem még a fehér árlevelű lángvirág (Phlox subulata ‘White Delight’). Mivel a szárazságtűrő növényeknél az is fontos, hogy a talajtakarás okosan ki legyen találva, így a lángvirág ezen fajtája erre tökéletes lesz!

Hófehér virágai korán nyílnak, nyáron másodvirágzása már nem olyan jelentős, de szép talajtakaróként méltó helyet kap a kitett kertek ágyásaiban, és akár rézsűben is. Jól mutat lila, rózsaszín, vagy akár citromsárga virágokkal is.

Alapvetően a cickafarkokból mind izgalmas választás száraz kertekbe (fotó: Pixabay)

Cickafark, ami gyógynövény is lehetne

Alapvetően a cickafarkokból mind izgalmas választás száraz kertekbe. Ebből a fehér virágú alapfaj mellett az Alchemilla millefolium ’Terracotta’ az egyik olyan plusz szín belőle, melyre érdemes a figyelmünket fordítani, hiszen messzemenőkig feldobja a legunalmasabb évelőágyást is.

Ha szeretünk vázába virágcsokrot tenni, akkor vágott virágként is jól funkcionál, sőt: vágottan megszárítva még szárazvirágos kompozíciókhoz is jó alapanyag!

Pár dobverő a kertben? Íme a bunkós díszhagyma

Az összes díszhagyma közül a legszebbnek a bunkós hagymát, az Allium sphaerocephalont gondolom. Messze nem azért, mert hatalmas lila gömbökben nyílik, hanem mert őshonos hagymás virágzónk és élénklilás, mályvaszínű kis gömbjei igen mutatósak és játékosságot adnak a virágágyásoknak.

Igazán nagy csoportokba ültetve érvényesül, tehát érdemes egyszerre több foltban elültetni, idővel úgyis vándorolni fog az ágyásokon belül. Lefelé hajló vékony levelei tavasszal már megjelennek, rá közel egy hónapra indul meg a virágzása is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi krókusz szakszerű gondozása

2024. október 18. 13:10

Az őszi krókusz alkalmazkodott a hideg időjárási viszonyokhoz. A virágzás időzítése lehetővé teszi számára, hogy kihasználja a tavaszi és nyári csapadékot.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

A legszebb árnyéktűrő dísznövények

2021. április 21. 08:34

Manapság az a divat, hogy nagy és egybefüggő gyepet telepítünk, szélén sok tujával, aztán ahogy telnek az évek rájövünk, hogy nem ez az ideális és változatosabb, akár árnyékosabb kertre is vágyunk. Viszont ezzel együtt el kell kezdeni feltérképezni az árnyéktűrő növényeket, mert nem minden dísznövény szereti az árnyékot.

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!

A nagy sövénydilemma: miből érdemes sövényt nevelni?

2023. október 16. 05:40

A kertészcsoportok gyakori kérdése, hogy miből legyen szépen záródó sövény, és borostyán legyen-e vagy micsoda?

Kerti kalendárium – októberi teendők a házikertben

2020. október 2. 10:33

Végre megérkeznek az ősz pompás színei az erdőkbe és a kertekbe is. Indulhat a gyümölcsfák ültetésének, a gyökérzöldségek felszedésének, a komposztálásnak és a termények betárolásának időszaka, és folytatódik a hagymás dísznövények ültetése, a száraz időben történő szakadatlan öntözés.